Bir çocuk olmuşsanız ya da bir çocuğunuz varsa masumiyetin ne olduğunu bilirsiniz. Anne baba olarak gözünün içine baktığınız çocuğunuz kız olsun erkek olsun sağlıklı...

Bir çocuk olmuşsanız ya da bir çocuğunuz varsa masumiyetin ne olduğunu bilirsiniz. Anne baba olarak gözünün içine baktığınız çocuğunuz kız olsun erkek olsun sağlıklı büyümesini istersiniz. Yaşamdaki kötülüklerden korumak istersiniz. Bu dünyadaki kötülüklere hazırlamak istersiniz. Ama hiç bir zaman çocuğunuzun daha ergen olmadan anne olmasını istemezsiniz. Kısacası o masum bedenlere kirli, sapık ellerin ve ruhların değmesini istemezsiniz.

Ülkemizin gerçeği  ”çocuk gelinler” azalacak derken, buzdağının altı gibi giderek artıyor. Nasıl olabilir sadece ve sadece bir hastaneye 115 çocuk hamile başvurabilir bir yılda. Bunun tüm ülkeyle örtüşen rakamı ne olabilir sizce. Düşünmek bile vahşet. Ben anne baba sağlıkçı olan 12 yaşındaki kız yeğenimin defalarca adet görmenin normal olduğu anlatılmasına karşın en ufak karnının ağrımasında çok korktuğunu gördüm. Kanamanın doğallığı bu yaşlarda bu sürecin normal olduğunu bilmesine karşın korkuyordu.

Varın siz 38 tanesi 15 yaş altı çocukların bu tecavüzlerdeki travmalarını. Kendi istekleriyle diye bir kavramı kabul etmiyorum. Bunların 39’unun Suriyeli olduğu belirtiliyor. Sanki o çocuk değil mi! Sosyolojik ya da istatiksel bir yazı yazsanız bu rakam anlam ifade eder ama burada değil.

Ben doğduğum coğrafyanın şanslı çocuklardanım. Çocukken değil tecavüz, taciz olayı bile duymamıştım. Ülkemizin gerçeklerinden kadın ölümlerinin büyük çoğunluğunun altında namus değil de bu olaya neden olanların; aile içinden ya da çok yakın akrabaların kendi yaptıklarını örtbas etme çabası olduğunu gördüm. Ben Zülfü Livaneli’nin Mutluluk filmini izleyene kadar bu gerçeği hiç görmediğimi anladım. 30’lu yaşlarımı geçmiştim bu gerçekle yüzleştiğimde.

EN GÜÇLÜ SİLAH ELİNE VERİLİR

Bakış açısı değişmediği sürece bu olayları engelleyebilir miyiz? Kadının en çok mağdur olduğu konularda kadınların susması, güya kadın haklarını erkeklerin koruması ironik değil midir! Kadınlar toplumsal kültürel nasıl bir süreçten geçiyorlarsa erkek egemen dünyayı doğal gibi davranıyorlar. Ülkenin bir kısmını gerçeği, başka türlü bu kadar erkek egemen davranışları kabul etmek mümkün değil. Bizde çocuk daha yürümeye başlar misafirlerin ortasında baba kalkar “Göster pipini oğlum” der. Çocuğun en kıymetli “silahı” oradadır ve canı istedikçe onu kullanmak ister. Ve ortaya çocuk anneler çıkar. Anormal olan anneler çocukken, buna neden olanlar kocaman adamlardır. Bu travmatik büyüyen erkekler travmalarla yaşama devam eder. Çocuk; karnında bebeğiyle ölümüne mi yürümeli, çocuğunu bir çocuk olarak bağrına mı basmalı, toplum olarak siz karar verin.

Ülke olarak kaçınız bu gerçekle rahat uyuyorsunuz! Bu yük hem çocuklar için hem bizler için ağır değil mi! Çivisi çıkmış dünyayı beş kuruş etmez adamların kirletmesine toplum olarak, devlet olarak seyirci mi kalmalıyız! Bugün vicdanınızla uyuyun, bu çocuk sizin bir yakınınız olsa…

Sağlıkla kalın…

ecztulaynaras@hotmail.com