‘2019’da Türkiye-Afrika zirvesi yapacağız’ ‘2019’da Türkiye-Afrika zirvesi yapacağız’
Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu Afrika Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe, ülkesinin, İsrail’le Afrikalı sığınmacıların Ruanda’ya kabul edilmesini öngören gizli bir anlaşma... ‘2019’da Türkiye-Afrika zirvesi yapacağız’

Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu Afrika Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe, ülkesinin, İsrail’le Afrikalı sığınmacıların Ruanda’ya kabul edilmesini öngören gizli bir anlaşma yaptığı iddialarını yalanlayarak “İsrail ile hiçbir anlaşma yapmadık. Ruanda, kendi rızası dışında sınır dışı edilen herhangi bir göçmeni asla kabul etmeyecek.” dedi.

Türkiye ve Afrika Birliğinin İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği “Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı” kapsamında İstanbul’a gelen Nduhungirehe, “Ortak uygulama planını gözden geçirmek için İstanbul’a geldik. Gelecek yıl, 2019’da bir zirve (Türkiye-Afrika Zirvesi) yapacağız. Umarız sahip olduğumuz ortaklığı güçlendirmek için bazı zorlukları gözden geçirerek ele alacağız.” diye konuştu. Konferans kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini belirten Nduhungirehe, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Afrika Birliği-Türkiye ortaklığına yönelik çok yönlü iş birliğinin ele alındığını anlattı. Nduhungirehe, Türkiye ve Ruanda’nın iyi ilişkilere sahip olduğunun altını çizerek iki ülkenin ticaret ve eğitim başta olmak üzere birçok konuda iş birliği yaptığının ifade etti.(AA)