O eski halinden eser yok şimdi! (Özel Haber) O eski halinden eser yok şimdi! (Özel Haber)
Bir zamanlar tıklım tıklım dolan, kapısının önünde uzun kuyrukların oluştuğu Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki sinema salonlarının artık yüzüne bakan kalmadı. Son yıllarda alışveriş merkezi (AVM)... O eski halinden eser yok şimdi! (Özel Haber)

Bir zamanlar tıklım tıklım dolan, kapısının önünde uzun kuyrukların oluştuğu Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki sinema salonlarının artık yüzüne bakan kalmadı. Son yıllarda alışveriş merkezi (AVM) kültürüne yenik düşen Kemeraltı’nda bulunan kültür ve sanat mekanlarının çoğu küçük esnafla aynı kaderi paylaştı. Sinema salonlarının kapısına bir bir kilit vurulurken, İzmirlilerin uğrak noktası mekanlar çürümeye terk edildi.

YELLER ESİYOR

Zaman içerisinde yaşanan ekonomik değişimden nasibini alan ve birçoğu aile işletmesi mekanlar dev holdinglere ait sinema zincirleriyle rekabet edemez duruma geldi. Hizmet verdiği yıllar boyunca gişe rekortmeni sayısız filme ev sahipliği yapan salonların eski görkemli günleri mazide kalırken, milyarlarca liralık tesisler artık birer boş dükkan…

TALİP ÇIKMADI

Kemeraltı’nın zamanla cazibesini yitirmesi nedeniyle zararı katlanarak artan 4 ayrı mekan iflas bayrağını çekince ya satılığa çıkarıldı, ya da mülk sahipleri yeni kiracılar aramaya başladı. Yaşanan sıkıntılar bununla da sınırlı değil. Yüksek kira bedelleri sebebiyle yıllardır salonlara talip olacak girişimci de bulunamadı. Çarşıdaki eski mekanların kapısına asılan ilanlar ise yaşanan dramın göstergesi haline geldi.

YILLARDIR ATIL

Konumu ve vatandaşa sunduğu uygun fiyatlı eğlence imkanı nedeniyle tercih edilen Şan Sineması, Konak Sineması, Çınar Sineması ve Konak Sineması gibi milyarlarca liralık yatırımlar atıl kaldı. Teknolojik yeniliklerin gerisinde kalınması, aile işletmesi olarak hizmet veren salonların dev komplekslerin sundukları konforu yakalayamaması ve internet karşısında yenik düşmesi de sinema salonlarını bu hale getirdi. İşte Kemeraltı’nda bir zamanların efsanesi; dört sinema salonu:

ÇINAR SİNEMASI

1976 yılında Mehmet Çınar tarafından açılan ”Balkanların ve Ortadoğu’nun en büyük sineması” sloganıyla hizmet veren sinema bir dönem İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’na da ev sahipliği yaptı. Konser salonu olarak da kullanılan bu tesis üç salonla ve uygun fiyatlarla hizmet vermesine karşın, dev alışveriş merkezleri içerisinde hizmete açılan zincir sinema salonlarıyla rekabet edemedi ve 2005 yılında kepenk indirdi.

ŞAN SİNEMASI

Şan Pasajı’nın ikinci katında bulunan sinema salonları 1966 yılında Rıza ve Zeki Aşkan tarafından işletilmeye başlandı. Kemeraltı’nın en görkemli eğlence merkezi olarak da bilinen 45 yıllık tesis 2011 senesinin Nisan ayında son kez seyircilerini ağırladı. Yıllardır kapalı durumda bulunan tesisten geriye kalan pasaj içerisindeki bilet gişesi de önceki yıl söküldü. Dönemin belediye başkanı Behçet Uz’un katıldığı törenle kapılarını açan kültür sanat tesisinin girişinde ve pasajdaki merdivenlerde yer alan eski film afişleri ise artık birer anı olarak kaldı.

SEMA SİNEMASI

Kemeraltı’nın çekim merkezi haline geldiği 1967 senesinde eski Büyük Barut Han bünyesinde Enver Bakioğlu’nun açtığı Sema Sineması da diğer salonlarla benzer kaderi paylaştı. Bulunduğu çarşıda yapılan yenileme çalışmalarına karşın yıllar içerisinde Kemeraltı’na gelen ziyaretçi sayısındaki düşüşün de etkisiyle 2007’de sektöre veda etti.

 

KONAK SİNEMASI

Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan eski Konak Sineması ise adeta film gibi bir kapanışa sahne oldu. Kapatıldıktan sonra el değiştiren ve 2012 yılından sonra İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği’ne üye bir grup girişimci sanatseverin çabasıyla tekrar açılan tesis, haciz şokuyla gündeme gelmişti. Aynı yıl, sinemaya özel organizasyon kapsamında gelen bir grup okul öğrencisinin film izlediği esnada el koyularak kapatılan sinema salonunun ışıkları tamamen sönmüştü. Tıpkı o gün yarım kalan film gibi öyküye sahip tesis için bir avuç Kemeraltı gönüllüsünün mücadelesi de halen sonuç vermedi. Bir dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da devreye girdiği sinema salonlarına daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi festival filmleri oynatmak için talip olurken tüm bu girişimler havada kalmıştı. Tesisin ayağa kaldırılması için son olarak mülk sahipleriyle masaya oturan Konak Belediyesi’nin ise mekanın yeniden açılması ve kente kazandırılması için çabaları halen sürüyor. 

“İÇİMİZ ACIYOR”

Yaşanan manzarayı Ege Telgraf’a değerlendiren Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya sinemaların çarşı için büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Kaya, “Çarşımız zaman içerisinde çok ciddi ivme kaybetti ve ziyaretçi sayısı yıllar içerisinde düşüşe geçti. Ancak son dönemlerde gösterilen çabalarla Kemeraltı kendine gelmeye başladı. Burası Türkiye’nin en büyük açık hava alışveriş merkezidir. Buradaki potansiyel hiçbir çarşıda, hiçbir AVM’de yok. Çarşımız kültür ve sanat anlamında çok ciddi kan kaybetti. Artık genç kesimi, üniversiteli arkadaşlarımızı buraya çekemiyoruz. Gece yaşayan bir çarşı olmamamız, sinemaların çarşıdan gidişi da bu düşüşe etkendir. Kemeraltı’nın birer değeri olan bu sinema salonlarını şu anda metruk birer bina halini alması ne yazık ki içimizi acıtıyor. Bugün AVM’lerdeki bir sinema salonuna ailenizle gittiğinizde en az 100 lira harcamak zorundasınız. Ama Kemeraltı’nda aynı bütçeyle hem film izleyip, hem yemek yiyip, hem de alışverişinizi yaparak tüm gün gezdikten sonra da evinize geri dönebilirsiniz. Bu imkanlar İzmir’in başka hiçbir yerinde yok. Buraların yeniden bir sinema salonu olarak hizmete girmesini istiyoruz. Bu konudaki her türlü girişime de destek olmaya hazırız” dedi.

YATIRIMCIYA DAVET

Kaya, çarşıya kazandırılacak yeni mekanlar için yerel idarenin yanı sıra yatırımcılara da çağrıda bulundu. Kaya şöyle konuştu: “Konak Sineması’nın sahiplerini bulduk. 3-4 yıldır çalışıyoruz. Konak ve Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapıyoruz. Burayı festival filmleri oynatan bir merkez haline getirerek çekim merkezi yapmayı hedefliyoruz. Ne yazık ki bu iş yarıda kaldı. Belediye başkanları ilk etapta sıcak baktıkları bu konunun peşini şimdilik bırakmış gözüküyor. Ancak biz bu işin takipçisiyiz ve uğraşlarımız sürecek. Diğer sinemalar kaybolup gitti ama en azından Konak Sineması’nı ayağa kaldırabilirsek, bu bir emsal olacaktır. Bu iş sadece belediyelerin çabasıyla da olacak bir şey değil. Yatırımcıları da buraya çekmek zorundayız. Alışveriş, yeme içme, turizm gibi fonksiyonların yanı sıra Kemeraltı’na kültür sanat işlevi de yüklemememiz gerekiyor. Bu noktada sinemalar çok büyük önem taşıyor. Hem ucuz fiyatlarıyla, hem de konumu ile yakın zamanda Kemeraltı yatırım yapılacak en cazip alanlardan bir tanesi olacak ve eski günlerine dönecek. Sinemalar açıldığı takdirdeyse hem esnaf, hem de vatandaşımız kazanacaktır. Sinemalar Kemeraltı’nın canlanması için kaldıraç olacaktır. Tarihi doku sayesinde çarşı gelecekte bir UNESCO merkezi ve turizm cenneti haline gelecek. Ayrıca, açılacak yeni kültür sanat mekanları sayesinde burası gece de yaşayan bir mekana dönüşecektir. Gelin, Kemeraltı için elinizi taşın altına koyun.”

Erman Şentürk/ Ege Telgraf/Özel Haber