Kemeraltı, Ramazan ayına zamsız hazır! (Özel Haber) Kemeraltı, Ramazan ayına zamsız hazır! (Özel Haber)
Yaklaşan ramazan ayı nedeniyle hareketlenen Kemeraltı Çarşısı’nda esnaf, maliyetler artmasına rağmen bunu fiyatlara yansıtmamak için direndiklerini söyledi. Esnaf, Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesinin... Kemeraltı, Ramazan ayına zamsız hazır! (Özel Haber)

Yaklaşan ramazan ayı nedeniyle hareketlenen Kemeraltı Çarşısı’nda esnaf, maliyetler artmasına rağmen bunu fiyatlara yansıtmamak için direndiklerini söyledi. Esnaf, Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesinin işlerini fazla etkilemediğini, aksine umutlu olduklarını ifade etti. Tarihi Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “Çarşı Ramazan alışverişi ve düğün alışverişleri ile hareketlenmeye başladı. Her daim esnafımız hazır ama piyasada bir kırıklık var. Adı belli olmayan bir kriz var ama yine de biz esnaf olarak hazırız. Tüm Ege Bölgesi’ni çarşıya bekliyoruz” dedi.

‘YETER Kİ MÜŞTERİ GELSİN’

Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, çarşıya gelenler için her bütçeye uygun ürünler olduğunu belirterek, özellikle Ramazan ayı için özel indirimler yapıldığını vurguladı. Kaya şu ifadeleri kullandı: “Ramazan ayında esnafımız ciddi anlamda kampanyalar yapar. Özel indirimler yapar o konuda sıkıntı yok. Bunun yanı sıra AVM’lerde olduğu gibi barkod sistemi yok. Müşteri gelir, ürünü beğenir. Satıcı örneğin 10 lira der, müşteride 6 lira vardır; 7 lirada mutabık kalırlar. Kemeraltı’nda böyle bir kültür var. O nedenle müşterimiz yeter ki gelsin. Biz onları eli boş göndermeyiz. Memnun eder göndeririz. Tüm İzmirlilerin ve tüm ülkemizin Ramazan ayını kutluyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

HER BÜTÇEYE UYGUN

Çarşıda peynirin kilosu kalitesine göre 20 ila 40 TL arasında, zeytin fiyatları ise 19 ila 24 TL arasında değişiyor. Balık fiyatları da çeşitlerine göre kilosunu 7 liradan, 70 liraya kadar bulmak mümkün. Yıllardır Havra Sokağı’nda balıkçılık yapan Murat Arslan, “Balıklarımız taze. Vatandaşlarımız iftar için balığı tercih etmemeliler. Hem sağlıklı hem de hafif bir iftar sofrası hazırlamak mümkün. Bizler müşterilerimizi bekliyoruz, gerekli indirimi de yapıyoruz” dedi. Yine ramazan ayının vazgeçilmezi olan hurma, 12 ila 40 TL arasında, pastırma ise kilosu 100 TL’den alıcı bekliyor. Kemeraltı esnafından Çetin Gönüllü, Ramazan ayının bereketiyle geleceğine inandıklarını ifade ederek, “Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hurma tezgahlardaki yerini aldı. Ramazan’ın ilk gününde hurma satışı artar” ifadelerini kullandı.

‘PAZARLIK KÜLTÜRÜ VAR’

Alışveriş yapmak için AVM yerine Kemeraltı’nı tercih ettiklerini vurgulayan vatandaş ise fiyatlardan memnun. Birçok seçeneği aynı anda bu kadar uyguna bulabilecekleri başka bir yer olmadığını kaydeden Mehmet Ali Çakmak, “Alışveriş yapmak için özellikle burayı tercih ediyoruz. Fiyatlar genel anlamda biraz yüksek. Geçim sıkıntısı çekmemek pek mümkün değil ama burada en azından bizim dilimizden anlayan bir esnaf var. Pazarlık kültürü var. Her keseye uygun kaliteli ürünler var” diye konuştu.

Eda Ebru Naneci /Ege Telgraf/ Özel Haber