Ülkemizde gelişen sağlık politikalarıyla birlikte sağlık sunucularına ulaşmak kolaylaşmakla birlikte ciddi bir yoğunluk oluşmakta. Özellikle acil servislerde oluşan yoğun hasta başvurusunu azaltmak için yıllar...

Ülkemizde gelişen sağlık politikalarıyla birlikte sağlık sunucularına ulaşmak kolaylaşmakla birlikte ciddi bir yoğunluk oluşmakta. Özellikle acil servislerde oluşan yoğun hasta başvurusunu azaltmak için yıllar içinde değişik önlemler alındı. Muayene ücretlerinin alınmaya başlamasıyla kişiler acilde ücret çıkmıyor diye akşamları muayene olmaya, raporlu ilaçlarını yazdırmaya başladılar. Bir süre sonra acillerde acil kavramı kendi içinde kırmızı yeşil alan gibi tanımlarla aciliyet sınıflaması yapıldı. Yaşamsal risk taşıyan kırmızı alan girilmediği sürece muayene ücreti çıkıyor ve yazılan ilaçlarda bir adetten fazla yazılsa bile ödenmiyor. Bu önlemin ardından hala acillerin yükü azalmamakta ve yoğunluk devam etmekte. Gerçek acil kavramıyla acil olmayan yan yana gelince insanların yaşama şanslarını etkilemekte.

Bu kapsamda yeni tedbirler geliyor devlet hastanelerinin acillerine başvurmayıp önce aile hekimliklerinin acil servisine başvuran vatandaşlar, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek. Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak. Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbiri uygulamaya sokmuştu. Bu kapsamda aile hekimlikleri de 2019’dan itibaren bünyelerinde oluşturulacak mini acil servislerinde gece 23.00’e kadar acil hasta muayenesi yapacak. Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde 1. basamak olarak derecelendirdiği aile hekimliklerine başvuruların artması için yeni bir teşviki hizmete sokacak.

AİLE HEKİMLERİNİN YÜKLERİ ARTIYOR

Eğer acil hastaları, ikinci basamak olarak derecelendirilen devlet hastanelerinin acil servislerine başvurmayıp önce aile hekimliklerindeki acil servislere başvururlarsa, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek. Yani özel hastanelerin muayeneden aldıkları yüzlerce TL’lik katkı payı dönemi tarihe karışacak. Vatandaş, kabarık faturalarla yüz yüze kalmazken devlet hastanelerinin iş yükünün önemli kısmı da özel hastanelere kaymış olacak. Uygulama devlet hastanelerinin poliklinik muayeneleri için de geçerli olacak. Önce aile hekimliğinin aciline başvurduğu kayıtlarda görünen hastalar bir sonraki gün devlet hastanelerinin poliklinik servislerine katkı payı ödemeyecek.

Düzenleme devlet hastanelerinin acil servislerine de nefes aldıracak. Basit tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilecek hastalıklar aile hekimliklerinin acil ünitelerinde iyileştirilirken, aile hekimleri gerekli görürlerse poliklinik tavsiyesinde bulunacak. Bu sayede aile hekimliklerine görünmeden devlet hastanesi polikliniklerine başvuruların sayısında ciddi azalma gerçekleşecek. Bu sayede hem devlet hastanelerinin acil servisleri hem de poliklinik muayenelerinde doktor başına düşen hasta sayısı önemli ölçüde düşecek. Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak. Başarılı olunması halinde 2019’da tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

Bakalım bu uygulamada rahatlatmazsa sistemi ne olacak? Artık zihni sinir projelerin devamı gelir. Sağlıklı acillere düşmeden, bu kaotik ama kaotik olmadığı söylenen ortamda, ekonomik sıkıntıyı güçlü ekonomimizle yendiğimiz günlerde akıl sağlığımıza mukayyet olma dileğimle sağlıklı kalın.