AK Parti’li Doğan Demokrasi Meydanı’nın akıbetini sordu AK Parti’li Doğan Demokrasi Meydanı’nın akıbetini sordu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Meclis oturumunda başlıca gündem maddesi Mithatpaşa Taşıt Altgeçidi ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı oldu. AK Parti Grup başkanvekili... AK Parti’li Doğan Demokrasi Meydanı’nın akıbetini sordu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Meclis oturumunda başlıca gündem maddesi Mithatpaşa Taşıt Altgeçidi ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı oldu. AK Parti Grup başkanvekili Bilal Doğan, altgeçit tamamlanmadan meydan için ihaleye çıkılmasının hata olduğunu vurgularken projenin iptal edileceği iddiasında bulundu.

Başkan Aziz Kocaoğlu’nun katılmadığı, Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşen oturumda söz alan Doğan, “15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşamını kaybeden şehitlerimizin adlarını ölümsüzleştirmek için Mithatpaşa’da yapılacak projeye destek sunmuştuk. Ama ne yazık ki hayal kırıklığına uğradık. Ne zaman biteceği meçhul, ulaşıma getireceği katkıdan çok kent içi trafiğe verdiği zarar ve inşaatı su basmasıyla ile gündeme gelen, halk arasındaki adı ‘Kanal İzmir’e çıkan altgeçit ile ilgili eleştirilerimizi sıkça dile getirmiştik. Ama Büyükşehir Belediyesi yine bildiğini okumaya devam ediyor. Bunlar yetmezmiş gibi, Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu “İnşaat çok hızlı ilerliyor, Ekim ayında açarız” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın ardında ne var? Bürokratları başkanı yanlış mı yönlendiriyor?” diye sordu.

Doğan, ihale şartnamesi gereği 23 Kasım 2016 tarihinde tamamlanması gereken altgeçit projesinde üst üste gelen ertelemelerin gerekçesini de sordu ve şöyle devam etti: “Önce 18 Ağustos 2017’ye ertelendi ama yine tamamlanamadı. 450 metrelik yol için 3 kez ihaleye çıkıldı, maliyet ve kamu zararı katlanarak artıyor. Altgeçidi bırakın hizmete açmayı daha inşaatın yarısını bile bitiremediniz. Defalarca ertelenen bu proje de vaktinde tamamlanamayacak. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı projesi için 11 Ağustos’ta çıkılan ihalede 7 teklif gelirken kritik süreç hale sonuçlandırılamamış, 2 aydır yüklenici firma ile sözleşme imzalanıp yer teslimi yapılamamıştır. Daha altını bitiremediğiniz işin üstünü nasıl ihale ediyorsunuz? Bu nasıl ihale mantığıdır? Alt geçit bitmeden meydan nasıl yapılacak? Siz önce elinizdeki işi doğru düzgün bitirin. İnşaat yapılacak alan şu anda yok hükmündedir. İhalede usul hatası söz konusudur. Bizim dileğimiz bu projenin de diğer çalışmalar gibi belirsizliğe dönüşmemesidir. Diğer birçok kentte 15 Temmuz şehitlerimiz için görkemli anıtlar inşa edilirken İzmir bu konuda yine geri kalmıştır. Bu eserin 2019 Temmuz ayına yetişmesini istiyoruz” diye konuştu.

Aydoğan ise, mevzuat ve yasalar çerçevesinde çalıştıklarını vurgulayarak eleştirileri “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde tüm işler yasalara uygun açık ve rahat yapılmaktadır” şeklinde yanıtladı. Aydoğan ayrıca önceki gün TÜPRAŞ’ta meydana gelen patlamanın ardından hayatını kaybeden işçileri andı ve “İş güvenliği çok önemli bir konu. Gerçekten Türkiye’de çok da iç açıcı bir durum yok. Dünyada her saniyede bir işçi ölüyor. Bu sayı Türkiye’de de giderek artıyor. Bu ihmalleri önlemek lazım” şeklinde mesaj verdi.

Erman Şentürk

 

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.