Akşener İzmir’e daha sık gelmeli Akşener İzmir’e daha sık gelmeli
Siyasi hayatımızın en genç partisi İYİ Parti lideri Sayın Meral Akşener’in cumartesi günkü İzmir mitingi, beni eski günlere götürdü. İYİ Parti’ye gönül verenlerin heyecanı... Akşener İzmir’e daha sık gelmeli

Siyasi hayatımızın en genç partisi İYİ Parti lideri Sayın Meral Akşener’in cumartesi günkü İzmir mitingi, beni eski günlere götürdü. İYİ Parti’ye gönül verenlerin heyecanı görülmeye değerdi. Açılışı yapılan il başkanlığı gazetemize komşu olduğu için, biz de sabahtan itibaren Çankaya’ya sürek sürek gelenleri gözlemleme imkanı bulduk. Birkaç saat boyunca çalınan şarkılar, sloganlar ve verilen mesajlar yeri göğü inletti. Meral Hanım geldiğinde de coşku doruğa çıktı.

Kim ne derse desin İYİ Parti Türk siyasetine bir hareket getirmiştir. En azından İzmir’de böyle. Ülke genelinde ne getirir, ne götürür onu yaşayıp göreceğiz. Meral Hanım verdiği mesajlarla, ziyaretleriyle ve buluşmalarıyla önemli bir siyasi lider olduğunu göstermiştir. Şimdilik bazı çevreler tarafından görülmek istenmese de, 2019 sürecinde etkili olacaktır. İzmir’de kararsız ve partisinden memnun olmayan seçmenden oy alacağı muhakkak. Ancak bunu, çok akıllıca bir siyaset ortaya koyarak sürdürebilir.

Bu açıdan bakıldığında Sayın Meral Akşener’in İzmir’e daha sık gelmesi gerektiğine inanıyorum. Gördüğüm kadarıyla, tecrübeli bir il başkanının arkasında, genç ve dinamik bir kadro var. Gençlere çok daha büyük önem vermek zorundalar. Belki şimdilik ana yönetimleri oluşturmanın telaşı içindeler ancak gençlik ve kadın kolları gibi birimlerin oluşması elzemdir. İki Genel Başkan Yardımcısı Sayın Aytun Çıray ve Müsavat Dervişoğlu, İzmirli ve İzmir siyasetini iyi bilen kişiler olmaları dolayısıyla, biraz iddialı da olsa, İzmir İYİ’nin kalesi olabilir.

İYİ Parti İzmir’de, kendi oyları dışında, hangi partiden oy alabilir diye bakıldığında, ilk sırada CHP gelmektedir. Zaten bir Genel Başkan Yardımcısı kuruluş aşamasında CHP’yi bırakıp İYİ’yi tercih etmiştir. CHP’li yerel yönetimlerin icraatlarından memnun olmayanlar da İYİ diyebilir. İkincisi ise koptuğu MHP’den oy alacaktır. AK Parti’den oy alması, iktidar partisinin özellikle il başkanı değişikliği sonrası performansına bağlıdır. Bugüne kadar, etkili bir muhalefet yapamayan AK Parti, il ve ilçelerde bazıları istisna kendi derdine düşmüş sönük kalmıştır.

Şengül’ün işi zor!

AK Parti İzmir’de aylardır beklenen değişim gerçekleşmiştir. Yeni İl Başkanı Sayın Aydın Şengül’e kolaylıklar diliyorum. Hayırlı olsun. Ancak hemen ilave etmeliyim ki, işi gerçekten zordur. 4 yılllık dinlenme döneminden sonra ikinci kez dümene geçmiştir ve bu arabayı kazasız belasız 2019’a kadar götürmek zorundadır. Sayın Bülent Delican’dan görevi devraldığı gün, hem kendisini tebrik, hem de bir gazeteci olarak havayı koklamak için oradaydım. Büyük bir heyecan vardı. Partiye kan gelmişti.

Aydın Bey geldiğinde herkes hoş geldin kuyruğuna girdi. Bülent Bey taraftarları da oradaydı. Bu doğal bir olay. Ancak yine de Aydın Şengül’ün bu konuda dikkatli olması gerektiğine inanıyorum. “Küskünleri kucaklayacağız” mesajı iyi bir strateji olabilir. Fakat, AK Parti’nin bu saatten sonra aktif ve çalışkan kadrolara ihtiyacı var. Kapısı kapalı, telefonlara çıkmayan, randevulara dönmeyen bir il başkanı ile “metal yorgunluğu” giderilemez. Delican döneminde, medya ile ilişkilerde de dip yapan AK Parti’nin bu dönemde silkinmesi lazım. Ama öyle böyle değil. “Gönder haberi, kullansınlar” yöntemi de doğru değil. İl Başkanı’nın bizzat sıcak temas kurması gerekiyor. Tabi bu sadece AK Parti için değil, diğer il başkanları, ilçe başkanları, yöneticiler için de geçerli.