Alaçatı Ot Festivali Alaçatı Ot Festivali
Ünü Türkiye sınırlarını aşan Alaçatı Ot Festivali, bu yıl 5-8 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Afişler, duyurular, sosyal medya tanıtımları derken Türkiye’nin birçok noktasından insan hem... Alaçatı Ot Festivali

Ünü Türkiye sınırlarını aşan Alaçatı Ot Festivali, bu yıl 5-8 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Afişler, duyurular, sosyal medya tanıtımları derken Türkiye’nin birçok noktasından insan hem bireysel hem de turlarla bu güzel etkinliği takip etmek için Çeşme’nin Alaçatı Mahallesi’nde buluşacak.

Festival komitesi adına stant açma kurallarını açıklayan Çeşme Belediyesi, Çeşme sınırlarında ikamet etmeyenlerin stant alamayacağının altını çizdi. Stantlarda yer alacak yiyecek ve içeceklerin tamamen el ürünü ve bölgede yetişen ot ve malzemelerle yapılması şartı da ayrı güzel. Hediyelik eşya konusunda da el yapımı olma zorunluluğu bulunuyor.

Geçen yıl Alaçatı Ot Festivali ziyaretimde birçok standın bu kurallara uygun olmadığını gözlemleme şansım olmuştu. Umarım bu yıl bu sıkı kurallara uyulur ve belediye ekipleri gerekli deneyimleri yapar.

Geçen hafta sonu Alaçatı sokaklarında  keyifli bir tur attım. Bir gece de yakın arkadaşlarım Doruk ve Janet’ın işletmesini üstlendiği Chakra Boutique Hotel & Yoga Garden’da kaldım. Gündemimiz belliydi. Geçen iki yılı önceki yıllara göre sönük geçiren işletmecilerin 2018 sezonundan beklentileri ve geleceğe bakış açılarını konuştuk.

ERKEN REZERVASYONLAR

Turizm sektörünün her kesiminin bu yıldan büyük beklentisi var. Otelcisinden restoranına, hediyelik eşyacıdan ulaşımcısına moraller yerinde. Türkiye’yi olumsuz etkileyecek herhangi bir terör saldırısı ya da yakın çevremizde yaşanabilecek olumsuz olaylar olmadığı takdirde yerli ve yabancı turistin bu yılı rahat rahat tatil yaparak geçireceğinden emin herkes.

Bir önceki yıl hain darbe teşebbüsü ile yarısında kesilen turizm sezonu, bir sonraki yıl da acaba sorusuyla insanların hareket edemediği, özgürce tatil yapamadığı, arada kalmış bir sezondu.

Bu yıl özellikle İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkelerinden erken rezervasyon talepleri gelmiş durumda. Avrupalı turistin Türkiye tercihi büyük önem taşıyor. Hem para harcayan hem de Türk turizmi için itibar kaynağı olan bu turist grubu sektör temsilcileri için umut oldu.

Geçtiğimiz sezon yerliye yönelen ve fiyatlarını yerli turiste göre bir hayli indiren turizmciler bu yıl indirim olmayacağı görüşünde. Erken rezervasyon yaptırmayanların ve plansız, programsız hareket edenlerin ona göre fiyatlarla karşılaşacağını anlatan turizmciler Türk insanının erken rezervasyon sistemine uyum sağlaması gerektiğini düşünüyor.

BEKLENTİ YÜKSEK

Avrupa ülkelerinin birçoğunun en geç ocak-şubat ayında parasını ödemeye başladığı yaz tatili konusunda bizler son bir haftada karar veren bir konumdayız maalesef. Durum öyle olunca ulaşımdan konaklamaya her şeye daha fazla para ödüyoruz. Ödemelerimizi de kısa bir döneme sıkıştırıp daha çok borca giriyoruz.

Turizm doğrudan ve dolaylı milyonlarca kişiye ekmek sağlıyor. O yüzden sevindirici gelişmeleri duymak benim de hoşuma gidiyor. Birçok otel işletmesinin yenilenmeye dönüşüme ayırdığı bütçeleri öğrenince ayrıca mutlu oluyorum. Demek ki herkesin yeni sezondan ciddi beklentileri var.

6-8 Nisan tarihlerinde Alaçatı Ot Festivali ile eş zamanlı düzenlenen Sakız Adası Roket Savaşları’na katılacağım. İki destinasyonun tek elden pazarlanması konusunda onca proje ve konuşma yapılırken, iki etkinliğin aynı zamana denk gelmesi pek iyi olmadı. Yüzlerce Türk turistin bu etkinlik için Sakız’a gideceğini biliyorum. Belki önümüzdeki yıl takvim konusunda bir şeyler yapılabilir.