Annem gibi… Annem gibi…
Aydan Sakbaş içinde kocaman ruhu olan özveri ve emeği bir arada barındıran karşılıksız sevginin ürünü bir kitaba imza attı. Bu kitapta 120 yemek tarifi... Annem gibi…

Aydan Sakbaş içinde kocaman ruhu olan özveri ve emeği bir arada barındıran karşılıksız sevginin ürünü bir kitaba imza attı. Bu kitapta 120 yemek tarifi var. Ama bu bir yemek kitabı değil…

İsmail Küçükkaya, Benan Bilek ve Yankı Yazgan gibi ünlülerde tarifler yapmışlar. Sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkmış bir kitap. Tekstil dünyasından Aydan Sakbaş hayata geçirdi bu projeyi.

“Bir hayalden yola çıktım Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV)başkanına bahsettim projemden. Çok memnun oldular. Facebook ve Instagram’dan projemi dostlarıma yazdım. Arkadaşlar da kendi sayfalarında paylaştılar. Duyuru bir zincir şeklinde yayıldı ve bir anda.120 katılımcı oluştu. Herkes kendi albümünden annesiyle resimlerini gönderdi. Annelerinin orijinal tariflerini gönderdiler. “Annem Gibi” kitabı ile çocukluğumuzda saklı duran lezzetleri gün ışığına çıkarırken, EÇEV’de çocuklar için kurduğumuz dünyayı desteklemek istedim. Anne yemeği hem lezzettir, hem de hayatımız boyunca hasret kaldığımız yemeklerdir. Annelerimizin tarifleri, sakladığımız en kıymetli hazinelerimizdir. O tarifler yaşadıkça, çocukluğumuz da yaşar, annelerimiz de. Böyle bir çalışma ile hem bu değerlere sahip çıkmak istedim, hem de eğitime destek olacak bir çalışmaya imza atmak istedim” diyor Aydan Sakbaş ve devam ediyor: “Beni iyi tanıyanları şaşırtmış olmalıyım sadece acıktığı zaman yemek yiyen birisi böyle bir projeye adım atsın. Evet, yemek bahane ama bana güvenip bu projeye destek olan dostlarım şahane. Kitap biz bize olduğumuz bir yemek sofrası gibi Allah ne verdiyse her türlü çeşit yöre yöntemi içeriyor. Bir resimli anne yemek albümü. İçinde kocaman ruhu olan özveri ve emeği bir arada barındıran karşılıksız bir sevginin ürünü aynı annem gibi…”

Aydan Sakbaş İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi İşletme mezunu. Kendini bildi bileli baba mesleği tekstille uğraşıyor. Eşiyle birlikte özellikle yurt dışına ihracat yapıyorlar. Erkek, kadın, çocuk gömlek ihracatı. Kızı Kanada’da ekonomi okuyor, oğlu Işıkkent’te lise 1’de.

‘SİZİN ANNENİZİN MUTFAĞI NASILDI?’

“Karmaşık bir mutfaktı annemin mutfağı. Her yerde ayrı tat koku hikaye. Çiftlikten gelmiş geceden kaynatılmış beş litre süt, yoğurt ve kazandibi olmak için beklemede. Üst üste dizilmiş köy yufkaları var, sabahtan ıslatılmış kahvaltıda içine tulum peynirleri sarılıp afiyetle yenecek. Küçük balkonda bir kasa dolusu taptaze kesilmiş mandalinalar. Her sabah mutlaka suyu sıkılıp içilecek. Masanın üstünde mutlaka kırılmış ceviz. Memleketimiz Akseki’nin tahin pekmez ikilisi ve incir kurusu. Okula giderken mecburen o pekmez ağıza tıkılacak. ‘Kan yapar’ diyorum aç ağzını.” Unutmadığım lezzetleri var annemin. Tavuk haşlardı çorba için ve etlerini sıyırdıktan sonra mutlaka beni çağırırdı “boynunu sana ayırdım” diye.

Babam ölmeden önce işe başlamamıştı henüz, okuldan eve geldiğimizde evde olurdu veya günü olurdu. Gün denilen ev hanımlarının toplanıp maharetlerini sergiledikleri akşamüstü ziyafetleri. İşte o zamanlar bademli yassı bir kurabiye yapardı, onun tadı ve kokusu hep aklımdadır. Buğday ve karpuz çekirdeklerini kavurur bize çerez yapar. Bumbar dolması, paça ,kelle ,işkembe kurban bayramının olmazsa olmazları, benim kaçacak delik aradığım ve yine ağzıma yemek tıkıştırıldığı kabus sofra halleri. Sonra Aydan neden iştahsız?

Büyüdükçe annemin mutfağı benim ders çalışma alanım, annemle dertleşme noktam olmaya başladı. O yemeklerini yaparken ben de ona okulda ne olupbittiyse anlatırdım, o anlamasa da bütün derslerimi ona tekrar ederdim, İngilizceleri bile. Sabırlı annem beni bir kez bile geri çevirip “Bi dakka çocuğum işim var “demedi”

“Annem Gibi” sadece içeriği ile değil kaliteli baskısıyla da dikkati çekiyor. Sakbaş’a kitapla ilgili çok mutlu reaksiyonlar var. Telefonları durmuyor. Yolda sarılıp öpenler, yolunu kesenler. Annesi rahmetli olmuş çok insan var kitapta ve annesini bu kitapla yaşatmış oluyorlar; “Göz yaşları içinde arayan çok anne oldu. Böyle bir şeye aracı olduğum için çok mutluyum. Hayattaki en kıymetli varlıklarımıza dokunmuş olmak anlatılmaz bir duygu” diyor Sakbaş. Kitabın ilk baskısından 50 bin liraya yakın gelir elde edilmiş. Gelirin tamamı EÇEV’deki çocuklarının eğitim burslarında kullanılmak üzere bağışlanmış durumda. Bu projeye kitap başına 100 lira katkı koyarak destek olabilir ve sihirli lezzetlerin tariflerine ulaşabilirsiniz.

‘DAHA ÖNCE YAZAR MIYDINIZ?’

“Sadece ufak tefek notlar alırdım. 50 yaşıma kadar. Doğdum, büyüdüm, okula gittim, adam oldum. Anlamak için dinledim, uzlaşmak için sustum, öğrenmek için okudum. Baba mesleğini seçtim. Aşk için evlendim. İyi ki anne oldum. Çok ağladım, çok güldüm. Sadece doymak için yedim sonra bir hayal kurdum hayalim harika dostlarla gerçeğe dönüştü ve ben insan oldum: Şimdi yeni bir kitaba başlıyorum. Alzheimer ile ilgili olacak. Kayınvalideme ithaf edeceğim ve yine gelirini bağışlayacağım. Demans hastasıydı, iyi kötü çok anılarımız var. Bir roman tarzında yazacağım.”

Aydan Sakbaş sessizlikte yazmayı seviyor. Latin, jazz ve blues müzikte favorisi. Güncel romanları okur, filmleri izler. Yoga yapıyor, bol bol seyahat ediyor. Baykuş biblo koleksiyonu var. El sanatlarına yatkın… Yemekle arası olmayan “Annem Gibi”nin yazarı koç burcu…

Kızı Ceylin’den bir tarif

Chocolate Chips Cookies

Malzemeler:

1 fincan tereyağı

½ fincan beyaz toz şeker

1 fincan esmer toz şeker

2 yumurta

½ çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı vanilya özü

2 ½ fincan un

2 fincan damla çikolata /Callebaut

1 ½ fincan ceviz veya fındık

Yapılışı: Tereyağı ve şekerleri karıştırın. Yumurta ve vanilyayı ekleyin. Un ve karbonatı ilave edin. En son diğerlerini karıştırın. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 8-9 dakika pişirin. Kontrol ettiğinizde parmağınız içine bastırılacak şekilde yumuşak kıvamda olmalı. Fırından çıkardıktan sonra fırın teline altları hava alıp soğuması için kurabiyeleri dizin. Afiyet olsun…