Aydın tamam, ya İzmir! Aydın tamam, ya İzmir!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin görünürdeki sebebi muhtarlarla buluşmaydı. Ama asıl sebep, CHP liderinin açıklamalarıyla ortaya çıktı. Dedi... Aydın tamam, ya İzmir!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin görünürdeki sebebi muhtarlarla buluşmaydı. Ama asıl sebep, CHP liderinin açıklamalarıyla ortaya çıktı. Dedi ki; “Topuklu efemiz çok başarılı hizmet ve yatırımlara imza attı. Bu başarısını önümüzdeki dönemlerde de sürdürmesi en büyük temennimiz. Halkın desteği de arkasında. Halkın desteğini arkasına alanın başımın üstünde yeri var. Önümüzdeki yerel seçimlerde topuklu efemizin yeniden aday olması için her türlü imkanı sağlayacağım.”

Hatırlarsanız Kemal Bey, bundan 3,5 yıl önce de Özlem Hanım’ı Didim’deki mitingde, seçimlere aylar kala kolunu havaya kaldırarak, aday ilan etmiş, Topuklu Efe de o seçimi rahatlıkla kazanmıştı. Sayın Çerçioğlu, hakkında eleştiriler de olsa gerçekten çalışkan bir belediye başkanı. Altyapı çalışmaları, terminal, kültür merkezi gibi projelerle Aydın’ı örnek büyükşehirler arasına soktu. Hele, halk ekmeğin yanı sıra Halk Et Satış noktaları ile halkın gönlünde taht kurdu. Yani bir nevi, İzmir’de Sayın Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı gibi tarım ve hayvancılığı destekledi. Şimdi de semerelerini topluyor.

Peki, Aydın’da mevcut Başkan Özlem Çerçioğlu’nu seçimlere 1,5 yıl kala açıklayan Kılıçdaroğlu, muhtemel bir İzmir ziyaretinde, öve öve bitiremediği Aziz Kocaoğlu’nu aday ilan eder mi? Neden olmasın? Pekala da bunu yapması gerekir. Bence, Sayın Kocaoğlu, bu ümidini açık açık beyan etmese de aklından geçtiğine eminim. Türkiye’nin batı kıyı şeridinde belediyelerde iktidar olan CHP’nin bu büyüyü bozmayacağına inanıyorum. Her ne kadar Aziz Bey, “Ben aday olup olmayacağımı 6 ay kala açıklarım” dese de Genel Başkan’ın kendisini bu şekilde onore etmesi karşısında, hayli sevinecektir.

Hemen hemen katıldığı her açılış ve toplantılarda, adaylığı ile ilgili üstü kapalı da olsa mesajlar veren Aziz Bey için önceden açıklanmış bir adaylık, doping etkisi yapar. Çünkü, yapamadığı, yarım bıraktığı işleri tamamlamak isteyecektir. Nitekim onlardan biri olan “çöp” meselesini çözmek için geçenlerde irade beyan etmesi, engel olanların önünde eğildiğini söylemesi, boşuna sarf edilmiş sözler değil. Partisinin ve hele liderinin bunları göz ardı edeceğini sanmıyorum. Kaldı ki, İzmir’i çöpten kurtarmak da Aziz Başkan’ın boynunun borcudur.

Müftüye külfet mi?

Müftülere nikah kıyma yetkisi, Meclis’ten geçti. Şimdi Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra da yürürlüğe girecek. Bunu vatandaş için bir kolaylık mı, yoksa müftüler için bir külfet mi olarak addedersiniz bilemem ama, şimdi o makamlara yeni bir görev daha eklendi. Belediyeler bu işi çoğu zaman başkanın yetki verdiği nikah memuru ile hallediyordu. Başkanlar, çok kıramayacakları ekabirden kimselerin nikahlarını ise kendileri kıyıyordu. Yaz ayları geldiğinde günde onlarca nikah kıyılıyor. Bu nikahlar eğlence yerlerinde, hatta içkili mekanlarda bile olabiliyor. Bu durumda müftü efendi ne yapacak? Her gece nikahtan nikaha mı koşacak, yoksa yerine birini mi görevlendirecek? Eğer birini görevlendirirse, o zaman nikahı müftünün kıymasının ne anlamı kalacak? Hele dua da etmesi kanunen uygun görülmediği düşünülürse. Sorular, sorular, sorular. Ben şimdi bundan ne anladım. Anlayan varsa bi zamet anlatıversin.

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.