‘Ayrımsız, şartsız kadro istiyoruz’  ‘Ayrımsız, şartsız kadro istiyoruz’
Hükümet kamuda çalışan 900 bine yakın taşeron işçinin kadroya alınacağı ve daimi personel olarak devlet güvencesinde istihdam edileceğini duyurdu. Yapılması planlanan yeni düzenlemelerle yıllardır...  ‘Ayrımsız, şartsız kadro istiyoruz’

Hükümet kamuda çalışan 900 bine yakın taşeron işçinin kadroya alınacağı ve daimi personel olarak devlet güvencesinde istihdam edileceğini duyurdu. Yapılması planlanan yeni düzenlemelerle yıllardır kadro bekleyen işçiye gün doğarken, İzmir’de özellikle belediyeler ve yerel idarelerde istihdam edilen on binlerce çalışanın durumu merak konusu oldu. Gelişmeler Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılan DİSK Temsilciler Kurulu Toplantısı’nda masaya yatırıldı. Ana gündem maddesinin “Taşerona kadro” düzenlemesinin olduğu toplantıda işçi cephesinden konuya dair oldukça önemli açıklamalar geldi. Kadro konusuyla ilgili değerlendirme yapan DİSK yönetimi, konuya temkinli yaklaşarak beklentilerin gerçekleşmediğini duyurdu.

‘KOŞULSUZ OLACAK’

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, ayrımsız, koşulsuz, şartsız kadro talep ettiklerini açıkladı ve “Hükümetin açıkladığı kadro meselesinin biz işçi sınıfını tatmin etmediği aşikardır. Bu bir müjde değil, yıllardır sürdürülen mücadeleyi boşa çıkartmak amacıyla atılmış bir hamledir. Bizim tek bir arzumuz var. Ucuz emek sömürüsünün son bulması ve emeğimizin karşılığını almak. Hazine batmış, maliye bitmiş durumda. Bize bireysel emekliliği dayatmaya çalışıyorlar. DİSK Genel-İş Sendikası yine ayakta, yine sokakta olacak” diye konuştu.

‘HABERİMİZ YOK!’

DİSK Genel-İş Sendikası Genel Koordinatörü Serhat Salioğlu, taşeron çalışanlara kadro verilmesi amacıyla yıllardır süregelen taleplerini hatırlatarak, yapılan düzenlemeyle ilgili hazırlık sürecine dahil edilmediklerini belirtti ve “12 maddelik bir metinden bahsediliyor. TBMM’ye gideceği ve yasalaşacağı konuşulan o metin henüz elimizde yok. Biz bu sürece katılmak ve düzenleme hakkında bilgi edinmek istiyoruz. 10 gün önce Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’ndan görüşlerimizi aktarmak için randevu talebinde bulunduk. Henüz buna yanıt alamadan karşımıza böyle bir çözüm geldi” açıklamasında bulundu.

Erman Şentürk/Ege Telgraf