Bakanlık ihracatçı için sahaya iniyor Bakanlık ihracatçı için sahaya iniyor
Dünya dış ticaretinden yüzde 1.5 pay almayı hedefleyen Türkiye, Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla 2018 yılında 67 bin ihracatçıya 3 milyar liranın üzerinde ihracat desteği kullandırmaya... Bakanlık ihracatçı için sahaya iniyor

Dünya dış ticaretinden yüzde 1.5 pay almayı hedefleyen Türkiye, Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla 2018 yılında 67 bin ihracatçıya 3 milyar liranın üzerinde ihracat desteği kullandırmaya hazırlanıyor. 2018 yılı için yüzde 8 ihracat artış hızı ve 169 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Ekonomi Bakanlığı bu hedefleri tutturabilmek için ihracatçı firmaları işyerlerinde ziyaret ederek ihracat hedeflerinin tutturulması için yol gösterici olacak ve yol haritası çıkaracak.

2017 yılı Nisan – Kasım döneminde; Denizli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman Kilis Kahramanmaraş Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Erzurum, Van, Elazığ, Erzincan, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Adana, Mersin, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Sivas, Kırşehir, Çankırı, Kırıkkale, Çorum ve Yozgat illerimizde yerleşik 1.215 firma Ekonomi Bakanlığı heyetlerince ziyaret edildi.

YENİ ROTA AKDENİZ

Bu doğrultuda, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir BAL başkanlığında 63 kişiden oluşan bir heyet, 08-09 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya (40 firma), Burdur (20 firma), Isparta (20 firma) ve Muğla (25 firma), illerinde yerleşik 105 firmayı ziyaret edecek. Ziyarette, her bir çalışma grubunda yer alan İhracat Genel Müdürlüğü; İthalat Genel Müdürlüğü; Anlaşmalar Genel Müdürlüğü; Avrupa Birliği (AB) Genel Müdürlüğü; Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye (TUYS) Genel Müdürlüğü; Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler (SBYYH) Genel Müdürlüğü, Ürün Güvenliği ve Denetimi (ÜGD) Genel Müdürlüğü ve Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme (EAD) Genel Müdürlüğü temsilcileri, Bakanlığımız tarafından verilen destek ve hizmetler hakkında firma temsilcilerine bilgi verecek.

Ekonomi Bakanlığı ihracatçılara verdiği destekleri doğrudan anlattığı, ihracatçı firmalarımızın ihracat, ithalat, yurtiçi/yurtdışı yatırım, serbest bölge ve ürün güvenliği denetimi konularında karşılaştıkları sorunları Ekonomi Bakanlığı yetkililerine direkt aktarma fırsatı bulduğu bu toplantıları düzenlemeye önümüzdeki dönemde devam edecek.

Ekonomi Bakanlığı’nın radarına aldığı Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur illeri 2017 yılının 11 aylık döneminde 1 milyar 882 milyon 796 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu illerin 2016 yılı Ocak – Kasım dönemi ihracatı ise 1 milyar 603 milyon 730 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Batı Akdeniz’deki bu illerimiz 2017 yılının 11 aylık döneminde ihracatlarını yüzde 17 arttırma başarısı gösterdi. 4 ilimiz 2017 yılının Aralık ayında da aynı başarıyı tekrarlarsa ihracatları 2 milyar dolar barajını aşacak.