Üretmek; yoktan var etmek, toprak anadan bir tohumdan bin tohum elde etmek, eldeki olana yeni ilavelerle şekil vermek ve sonunda kullanıma hazır bir ürün...

Üretmek; yoktan var etmek, toprak anadan bir tohumdan bin tohum elde etmek, eldeki olana yeni ilavelerle şekil vermek ve sonunda kullanıma hazır bir ürün ortaya koymak. Topraktan da üretseniz, sanayide de üretseniz emek kutsal bir iş. Bu süreçte az üreten az kişiyle çalışırken sanayi boyutlu üreticiler ciddi istihdam yaratıp bu ülke için ciddi ekonomik katkı sağlamakta. Geldiğimiz günlerde yerli sanayinin önemi kaçınılmaz oldu. Üretici toplum değilseniz, sadece tüketmekle ekonominin devamı mümkün olmuyor. Bugünlerde olduğu gibi ekonomik toparlanma da kolay olmuyor.

Bu ülkede köklü aile şirketleri var üretici olan ve bunlara en güzel örneklerden biri de Konya’da kurulan “Helvacızade Grubu.’’ 1888’de Konya’da helva ve lokum üretimiyle başladıkları yolda 85 ülke ve Amerika’da Zade­ Vital ürün grubuyla yola devam ediyor.

Yemeklik bitkisel sıvı yağ, sağlık ve distribütörlük ürünleri olmak üzere üç farklı iş kolunda faaliyet gösteren Helvacızade Grubu, geliştirdiği besin destekli ilaç ile Amerikan pazarına açıldı. Avrupa’nın en büyük yumuşak kapsül üretim tesislerine sahip olan Grubun yıllık 1 milyar kapsül üretim kapasitesi bulunuyor. Besin destekleri ve ilaç alanında Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası olarak geliştirdikleri ve ürettikleri Zade Vital ürünlerini dünyanın değişik ülkelerine ihraç ediyor.

   VİZYON VE CESARET SIRT SIRTA

Piyasada ciddi bir pazara sahip olmayı hedefleyen Grup, bunun için ciddi bir üretim tesisi ve buna ürün temin edecek üretim alanları yaratmıştır. Eczacılık sektöründe marka olan Zade Vital üretim tesislerini görmek ve bir röportaj yapmak için geçtiğimiz yaz bu büyük fabrikayı ziyaret etme şansımız oldu.

Bize kapılarını açan Grubun CEO’su Mevlüt Büyükhelvacı, uzun soluklu gelinen yolda hedefleri için ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Bu hazırlık, aile bireylerinin eğitimlerini de kapsıyordu; bu markanın oluşması için gerekli teknolojik yatırımları da. Ve gezdiğimde yapılan yatırımın ne kadar büyük ve teknolojik olduğunu gördüm.

Ciddi bir üretim tesisi bu iş için yaratılmıştı. Hammaddenin girişinden ürünün paketlenip satışa hazır hale gelene kadar geçen süreci izleme fırsatı buldum ve bu ülke için çok mutlu oldum. Bir Konyalı olarak daha da mutlu oldum.Yaptıkları yatırımın büyüklüğüne inat mütevazı, çalışkan ve fabrikalarını bir kişiye de bin kişiye de açan ruh, hedeflerini uzaklara taşıdı; Zade Vital markası olarak dünya pazarında yerini almaya başladı.

Ülkemizde eczane raflarında yerini alan ürünler dünyadaki raflarda da yer buluyor. Harward Üniversitesi’yle bile bu süreçte iş birliği çalışmalarına başlanmış.

Evet istemek önemli, para da önemli ancak en önemlisi bu girişimleri yapabilmek cesaret ve vizyon.

Bu ülkenin çok cesur girişimcilere ihtiyacı var. Bu ülkenin aydın, sanayiye yatırım yapan yatırımcı yanında, sanata da yatırım yapan, eğitime yatırım yapan entelektüel yatırımcıya da ihtiyacı var. Bu ülke bizim ve bu ülkede ürettiğimiz sürece, bizim olanı öncelikle tercih ettiğimiz sürece, bizden daha güçlü olanlarla mücadele şansımız olur.

Sağlıkla kalın. İyi bayramlar.