Başarıya giden yol sevmekten geçiyor Başarıya giden yol sevmekten geçiyor
Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) 25 yıl öğretim üyeliği yapan Türkiye’nin başarılı bilim insanlarından Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.... Başarıya giden yol sevmekten geçiyor

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) 25 yıl öğretim üyeliği yapan Türkiye’nin başarılı bilim insanlarından Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker, Yaşar Üniversitesi’ndeki söyleşide gençlere seslendi.

 ‘Hayal, Gerçek, Bilim ve Toplum’ başlıklı konuşmasında, başarıya giden yolun çok çalışmak kadar sevdiğin işi yapabilmekten geçtiğini söyleyen Berker, şunları söyledi: “Amerika’ya 17 yaşında gittiğimde, orada sadece 4 yıl kalacağımı düşünürken tam 32 yıl yaşadım. 1999’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptığımdan bu yana da yoğun çalışma tempomu hiç düşürmedim. Yurtdışında rekabetin oldukça yoğun yaşandığını gözlemledim. Yurtdışında var olmak için reddedilemeyecek kadar başarılı olmalısınız. Hayatta iki tür insan vardır. Bazı insanlar fırsatlardan bucak bucak kaçar, bazıları ise karşılarına çıkan fırsatın üzerine giderler. Birinci tür insana şanssız, ikinci tür insana ise şanslı diyoruz. Yani insan kendi şansını kendi yaratır. Ben de kendi şansımı kendimin yarattığını düşünüyorum” dedi.

SEVERSEN BAŞARIRSIN

Sevdiği mesleği yapanların başarılı olmamasının mümkün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Berker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlere kalbinde ne varsa onu takip etmelerini öneriyorum. İlk kez 1977 yılında akademisyenliğe başladığım Harvard Üniversitesi’nde öğrencilerim için referans mektupları da yazmaya başladım. O zamandan beri referans mektubu yazdığım öğrencileri takip ederim. Şimdiye kadar sevdiği işi yapıp da kovulan ya da başarısız olan birine rastlamadım. Aksini ise çok gördüm. Ayrıca bir üniversiteden tüm notları A olan bir öğrencinin de mesleki anlamda başarılı olacağının garantisi yok. Pek çok üniversite de yalnızca yüz binlerce öğrencinin çözmüş olduğu bayat ödev ve sınavlara prim vermez. Tabii ki notlarınızın iyi olması lazım. Ama pek çok işverenin size sorduğu şey ‘hangi projelerde yer aldığın’ olacaktır.”