Bedenin enerji merkezi  güneş sarısı 3. Çakra Bedenin enerji merkezi  güneş sarısı 3. Çakra
  Bu özel çakranın elementi ateştir. Tüm eski alışkanlıkları yakıp kül eder. Manevi yaşam ve farkındalığın genişlemesi onunla başlar. Üçüncü çakra mide bölgesinde, göbek... Bedenin enerji merkezi  güneş sarısı 3. Çakra

 

Bu özel çakranın elementi ateştir. Tüm eski alışkanlıkları yakıp kül eder. Manevi yaşam ve farkındalığın genişlemesi onunla başlar.

Üçüncü çakra mide bölgesinde, göbek deliği ile göğüs kafesi arasında yer alır. Bedenin enerji merkezidir. Karın bölgesi, sindirim sistemi, karaciğer, dalak, pankreas ve böbrek bu çakranın etki alanındadır. Görme duyusunu da kontrol eder.  Manevi yaşam ve farkındalığın genişlemesi solar plexus çakra ile başlar. Rengi güneş sarısıdır. Elementi ateştir.

Hayatta insanın yediği kazıkların depolandığı bölge de 3. çakranın etrafıdır. Hazımsızlıklar, mide yanmaları reflü, gaz sancıları gibi rahatsızlıklar Solar Plexus den kaynaklanır. Manevi yaşam ve farkındalığın genişlemesi 3. çakra ile başlar. Aynı zamanda bedenin dinamizminin ve hareketinin merkezidir.  Bu çakra mücevherlerle dolu çakra da denir çünkü burası ateşin merkezidir. Solar plexus çakrası güçlü olan kişinin eylemleri ve alışkanlıkları üzerinde de denetimi güçlü olduğu söylenir. Bu çakradaki güçlü ateşin tüm eski alışkanlıkları ve davranışları yakıp kül ederek arınmayı sağladığı eski yazıtlarda ifade edilmektedir.

İşte 3. Çakranın özellikleri:

ETERİK YAĞLAR: Zencefil, limon, melisa, kekik

ŞİFA TAŞI: Kaplan gözü, amber, sarı topaz

ELEMENT: Ateş

DUYU: Görme

ORGANLARI: Sırtın alt kısmı sindirim, karaciğer, dalak

YÖNETTİĞİ HORMONLAR: Ensülin, pankreas

İFADE: Mutluluk istiyorum  

RENK: Sarıdan altın sarısına kadar her renk. 

 ZIT RENGİ: Mor  

DOĞAYI YAŞAMAK: Güneşin altın rengi ışığı üçüncü çakrayı çok güçlendirir.  Eğer bilinçli olarak güneşin  etkisine açarsanız içinizdeki benzer özellikler canlanacaktır.

SES TERAPİSİ: Canlı müzikler çakrayı harekete geçirir. Armonik ve orkestra müziği çok faydalıdır.

RENK TERAPİSİ: Sarı renk sinirleri ve düşünceleri sağlamlaştırır. İç duygusuna karşı korur. Altın rengi psikolojik sorunlar ya da hastalık durumunda rahatlamaya yol açar. Zihinsel faaliyeti güçlendirir. Aşırı enerji özelliğinde Mor renk çok etkilidir.

BEDENSEL OLARAK: Tüm bedeni güçlendirir ve destekler. Fiziksel sindirime yardımcı olur. Dolaşım sistemini destekler. Krampları engeller kalp kaslarını güçlendirir. Menopoz döneminde çok fayda sağlar.

ETERİK YAĞ TERAPİSİ: Çakralar üzerine masaj ile uygulanır. Sindirim bozukluklarında bir tatlı kaşığı bal ile eterik yağ ağız yolu ile alınabilir.  (Kekik, biberiye yağlarının antibiyotik etkisi de vardır.)

GÜÇLENDİRMEK İÇİN

*Ben güçlüyüm.

*Duygularımı ve tecrübelerimi bilincimle yaşamak beni daha bilge kılıyor.

*Otoritemi ve gücümü doğal haliyle yaşıyor ve kullanıyorum.

*Görüyorum.

ÇAKRA NEYE YARAR

Örnek olarak kişi rejim yapmak ya da sigarayı bırakmak istiyorsa, 3. çakra enerjisine çalışmalıdır. Bu enerjinin hayata girmesi ile, denetim konusunda güç kazanılacaktır.  Göbek çakrasının ilginç işlevi de aslında kalp çakrasının görevi olan solunumdaki rolüdür. Akciğerler kalp merkezinde olsalar da diyafram, akciğerlerin altında olan kaslar göbek bölgesinde bulunur.

AÇMAK İÇİN

Ayakta dik bir pozisyonda durun. Ardından sert ve kalın bir kitabı karnınıza ve göbek deliğinize bastırır gibi açık olarak tutun. Nefes alırken kitabı karnınıza doğru itin. Nefes verirken, karnınız boşalacak ve bu aşamada kitabı sırta doğru çekin.  Kişi sinirlendiğinde; midenin bulandığı ya da yandığı bilinir. Bu çakra, tamamen bu duygularla ilgilidir.

YOGA VE NEFES TEKNİKLERİ

  1. Çakranın temizlenmesine ve açılmasına yardımcı olacaktır. Kronik sırt, boyun ve bel ağrılarından yoga sayesinde kurtulmak mümkündür. Kararlılığı korumak adına yoga esneme duruşları oldukça önemlidir. Öfke, ilk olarak kendini karaciğerde gösterir.Karaciğer endokrin bezidir ve kanımızdaki zehirleri atmak için iyi bir filtredir. Örnek olarak yoğun stres altında çalışıyorsanız bu durumda karaciğer kötü çalışacak ve siroz, hepatit gibi hastalıklar meydana gelebilecektir. Karaciğerin temizlenmesi için pancar, pancar yaprağı ya da pancar suyu içilebilir.  Bunun dışında; Japon turpu yemek, yogi çayı içmek önerilmektedir

 

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.