Bilim yarışmasının ‘Özel’  öğrencileri    Bilim yarışmasının ‘Özel’  öğrencileri   
 AB destekli “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” başlıklı yarışma düzenlendi. Yarışmaya 28 ülkeden öğrenciler 438 proje ile katıldı. Birincilik ipini İzmir Özel Ege Lisesi... Bilim yarışmasının ‘Özel’  öğrencileri   

 AB destekli “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” başlıklı yarışma düzenlendi. Yarışmaya 28 ülkeden öğrenciler 438 proje ile katıldı. Birincilik ipini İzmir Özel Ege Lisesi öğrencileri göğüsledi

 

 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen SciChallenge adlı bilim yarışmasına Özel Egeli öğrenciler damgasını vurdu. Yarışmada Özel Ege Lisesi 11. sınıf öğrencileri Leyla Almasoud ile Berna Akdeniz tarafından hazırlanan ve danışmanlığını Bilim Kurulu Eş başkanı Dr. Onur Akpınar’ın yaptığı “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” adlı biyoloji projesi 28 ülkeden 438 projeyi geride bırakarak Avrupa birincisi oldu. Proje çerçevesinde geliştirilen çipler sayesinde dünyada en yaygın olarak görülen ve en fazla ölüme sebep olan akciğer, prostat ve meme kanserlerinin kesin tanısı 15 dakikada konulabilecek.

 

Sağlık dalında yarışmaya katılan Özel Ege Lisesi öğrencileri, yarışma kuralı gereği ilk etapta projelerini YouTube’a yükledi.  Toplam 28 ülkeden 438 projenin YouTube üzerinden halk ve jüri oylamasına katıldığı yarışma, sosyal medyada 21 bine yakın beğeni ve paylaşıma, 4 milyonun üzerinde görüntülenmeye ulaştı, oylamada ilk 12 proje arasına seçildi. İki öğrenci 19-22 Temmuzda Viyana Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine davet edildi. Burada törene katılan jüri üyeleri, öğrenciler, eğitimciler, veliler ve tüm katılımcılar arasında yapılan oylamada Leyla Almasoud ve Berna Akdeniz’in projesi birinci seçildi.

 

Lise Müdürü Aylin Musluoğlu, duygularını, şu sözlerle paylaştı:  “Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini kutluyorum. Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesi öğrencileri uzun yıllardır bilim projeleriyle, sanatsal-edebi çalışmalar ve sportif becerilerle ulusal-uluslararası platformlarda okulumuzu ve ülkemizi başarıyla temsil ediyor Köklü eğitim geçmişimizle uzun yıllardır kitlesel başarı geleneğini sürdürüyoruz. Sadece başarı ve beceri ile değil edebiyat, sanat, kültür ve sporla, ülkesinin ve ona ait olan her şeyin farkındalığıyla büyüyen, alın terine değer veren, adalet, merhamet ve vicdan odaklı duygu ve sevgi insanları yetiştirmekle gurur duyuyoruz.”