HAVALAR bir açıyor, bir kapanıyor, sonra yine açıyor; biraz sonra bakmışsınız bardaktan boşanırcasına yağmur… Böyle günlerde doğal olarak evde olmasak bile, kapalı mekanlarda daha...

HAVALAR bir açıyor, bir kapanıyor, sonra yine açıyor; biraz sonra bakmışsınız bardaktan boşanırcasına yağmur… Böyle günlerde doğal olarak evde olmasak bile, kapalı mekanlarda daha çok zaman geçirmek durumunda kalıyoruz. İsterseniz böyle günleri sanatsal ve keyif verici etkinliklerle değerlendirebiliriz. Bugünkü yazımda sizlere bu konuda yardımcı olabileceğini umduğum bir etkinlikler demeti hazırladım.

Buyurun birlikte okuyalım efendim…

 

NE DİNLEYELİM?

 ‘Asrın Pir Sultan’ı’ olarak gösterilen ve 2002 yılında yaşama veda eden Aşık Mahzuni Şerif için sanatçı dostları tarafından hazırlanan “Mahzuni’ye Saygı” albümü 19 Aralık’ta piyasaya çıktı. Albümde yer alan ve Ceylan Ertem tarafından seslendirilen Mahzuni’nin “Zalım” adlı eserine ilk kez Show Tv’de yayınlanan Çukur dizisinde yer verildi. Arda Müzik imzasıyla yayınlanacak olan albümün üç tanıtımı yayınlandı.

Ozanlık geleneğinin temsilcisi Aşık Mahzuni Şerif’in en sevilen eserlerinin yer aldığı albümde Teoman, Hayko Cepkin, Ahmet Aslan, Kardeş Türküler, Ceyda Köybaşıoğlu gibi isimler de yorumlarıyla yer alıyor. Albümde yer alan tüm eserler şöyle: Burcu Güneş – Kanadım Değdi Sevdaya, Teoman – Boşu Boşuna, Ceylan Ertem – Zalim, Hayko Cepkin – Sarhoşum Dünyada, Ziynet Sali – Deli miyim Ben, Demet Akalın & Ahmet Aslan – İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım, Kardeş Türküler – Domdom Kurşunu, Işın Karaca – Bu Yıl Benim Yeşil Bağım Kurudu, Azam Ali – Aramadı Sormadılar Beni, Cem Adrian – Dumanlı Dumanlı, Selçuk Balcı & Niyazi Koyuncu – Sarı Saçlım Mavi Gözlüm, Kurtalan Ekspres – Bu Mezarda Bir Garip Var, Kubat – Sofu Baba, Amil – Dur Diye, Mesut Yılmaz – Oy Babo, İntizar – Yalancısın İnanamam, Koray Avcı – Dargın Mahkum, Şevval Sam – Ben Beni, Mabel Matiz & Selda Bağcan – Yuh Yuh, Mustafa Ceceli & Yiğit Mahzuni – Merdo, Funda Arar – Dokunma Keyfine, Mehmet Erdem – Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Jülide Özçelik – Gel Gizli Gizli, Gripin – Buldular Beni, Neyse – Dönme Dolap, Ceyda Köşbaşıoğlu – Zevzek, Feridun Düzağaç – Nem Kaldı, Aylin Aslım – Mevlam Gül Diyerek, Akın – Bitmez Tükenmez Geceler, Mümin Sarıkaya – Gözlerin.

NE OKUYALIM?

KİTAP ADI: Benim Gözümden Dünya

YAZAR ADI: Albert Einstein

YAYINEVİ: Alfa

Benim Gözümden Dünya’da, Albert Einstein’ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar…Benim Gözümden Dünya, bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. Einstein insanlığa, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. “İyi ve Kötü”, “Din ve Bilim”, “Aktif Pasifizm”, “Hıristiyanlık ve Yahudilik” , “Azınlıklar” ve “Bir Arap’a Mektup” gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya, işte bu inançların savunması niteliğindedir. “İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir.”
-A. Einstein-

KİTAP ADI: Damızlık Kızın Öyküsü

YAZAR ADI: Margaret Atwood

YAYINEVİ: Doğan Kitap

Hiç kimsenin yüreği mükemmel değildir. “Biz iki bacaklı rahimleriz, hepsi bu.”

Kadın, “bunaltıcı düşlerden uyandığı” bir sabah, hiçliğe dönüşmüş olarak buldu kendini. Artık bir adı yoktu, düşüncesi, benliği, arzusu yoktu ama bir rahmi vardı. Yaşamını kolonilere sürülmeden, öldürülmeden, Damızlık Kız olarak sürdürmesini sağlayan rahmi. Artık âşık olmayacaktı, sevmeyecekti, onaylanmış bir dilin ötesine geçmeyecekti. Duvarlara asılmış sıra sıra cesetler, tek gerçeğin savaş ve üreme olduğunu hatırlatıyordu. Özgürlük hatırlanmayacak kadar uzaktaydı…Margaret Atwood’un başyapıt niteliğindeki feminist distopyası Damızlık Kızın Öyküsü, bütün distopyalar gibi geleceğe dair bir paranoyayı değil, içinde yaşadığımız gerçeğin ta kendisini dile getiriyor. Erkek egemen muhafazakâr bir rejimin üremeyle sınırlandırdığı, mahrem örtülerin  ardına gizlediği kadın bedenleriyle bize aşina gelen bir gerçeğin. Anlatılan bizim hikâyemizdir!

 

NE İZLEYELİM?

Film Adı: ARİFV216

Yönetmen: Kıvanç Baruönü

Oyuncular: Çağlar Çorumlu, Özge Özberk, Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Cem Yılmaz

Gora gezegeninde yaşadığı macera ile binlerce ışık yılı ileride birçok dost edinen Arif dünyaya dönüp, yaşamını sessiz sedasız sürdürmektedir. Bir gün beklenmeyen misafiri robot 216, Arif’e yeni bir maceranın kapısını aralar. Çok uzaklardan gelen insansı robot 216, gerçek bir insan gibi yaşamak, gerçek bir insan gibi aşık olmak, gerçek bir insan gibi gülmek ve ağlamak istemektedir. Arif için bütün bunlar kolaydır ama, 216 yapay zekalı eski model bir robottan fazlası değildir. Dünya’da gerçek insan gibi yaşaması mümkün müdür? Arif, karar vermek zorundadır, yüzlerce ışık yılı öteden gelen arkadaşının arzularını yerine getirmek için yeni bir maceraya mı atılmalı, yoksa 216’yı geri mi götürmeli…

 

FİLM ADI: DAHA

YÖNETMEN: Onur Saylak

OYUNCULAR: Hayat Van Eck, Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan

Hakan Günday’ın romanından uyarlanan Daha vizyona sonunda girdi. 14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracaktır yoksa o da bir göçmen mi olacaktır?