‘Biz kadınız, hep varız haklar verilmez alınır!’  ‘Biz kadınız, hep varız haklar verilmez alınır!’
İzmir’in çiçeği burnunda ve buram buram çiçek kokan kadın derneği  Kadınları Gücü Kültür Eğitim Dayanışma ve Yardım Severler Derneği (KADGÜÇ), bir yıldır hizmet vermesine...  ‘Biz kadınız, hep varız haklar verilmez alınır!’

İzmir’in çiçeği burnunda ve buram buram çiçek kokan kadın derneği  Kadınları Gücü Kültür Eğitim Dayanışma ve Yardım Severler Derneği (KADGÜÇ), bir yıldır hizmet vermesine rağmen yaptıkları çalışmalarla dikkatleri çekmeye başladı. Derneğin Kurucu Başkanı Birgül Doğan, “Haklar verilmez alınır” ilkesini benimsediklerini belirterek, başta İzmirli olmak üzere kadınların hak ettikleri yere sahip olmaları için çok çalıştıklarını ve bundan sonra da onlar için daha birçok projeyi hayata geçireceklerini  Ege Telgraf’a anlattı.

Kadınları Gücü Kültür Eğitim Dayanışma ve Yardım Severler Derneği (KADGÜÇ) Başkanı Birgün Doğan, derneğin bir yıl önce kurulduğunu ama bu bir yılda bile büyük bir aşama kaydettiklerini belirterek, “Tam sekiz yıl alanlarda çalıştık. Burada çalışırken yatay ve dikeydeki kadın arkadaşlarımızın nelere ihtiyacı olduğunu, hangi sorunlara parmak basılması gerektiğini biz çok iyi öğrendik. Hiçbir zaman dik duruşumuzdan ödün vermedik. Biz kadınlarımızla bir bütünüz ve beraberiz. Gidip de bir derneğin çatısı altında olmaktansa kendi derneğimizi kurmaya karar verdik. Ne kadar çok dernek olursak o kadar çok sorun halledilir. Herkes bir sorunun halletmeye kalkarsa, sorunlar daha çabuk bertaraf edilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

DUVARIN ÖBÜR YÜZÜ

‘İzmirli bir kadın derneği olarak, İzmir’in kadın siluetini nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna da cevap veren Doğan, “İzmir’in kadınları çok aydın, çok ileri görüşlü. Yatay bölgede de olsa, dikey bölgede de olsa bu durum geçerli. Ben İzmir’in kadınlarını ‘Duvarın öbür yüzünü gören kadınlar’ olarak görüyorum. İzmir kadınları iddialı kadınlardır, bir duruşu olan ve gittiği her yerde kendini belli eden kadınlardır.  Diğer yerlerdeki kadınları da göz ardı etmemek lazım. Kadınlarımızın bakış açıları son zamanlarda çok fazla genişledi, bu durum da bizi oldukça sevindiriyor. Sadece İzmir’in kadınlarına hitap etmiyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’ne de pek çok yardım ulaştırmaya çalışıyoruz. Kadınlarımızın bize nerede ihtiyacı varsa oraya koşup yardım etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

BİN KİŞİLİK DEV KADRO

Dernekte yaşlı ve genç demeden herkesin bir işin ucundan tuttuğunun vurgusunu yapan Başkan Doğan, “En yaşlı üyemiz 80 yaşında en genç üyemiz ise 25 yaşında, bastonla gelip bize katılan kadınlarımız da var. Bizim şu anda 200 resmi üyemiz var ama bunlar haricinde resmi olarak üyemiz olmadan bize destek veren ve çalışmalarımızı takip eden sayısız insan var. Kadınlar buraya gelip çok güzel işler yaptığımızı görüyorlar. Çünkü bu kadınlar bize geldiklerinde sorunlarını konuşuyor, ihtiyaçlarını elimizden geldiği kadar gidermeye çalışıyoruz. Burası onların çatısı. Biz kadınların gücünü göstermek için yola çıktık ve her geçen gün bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bazı günler geliyor 24 saat boyunca hiç durmadan çalışıyoruz. Bizim bu yaptığımız çalışmaları görüp de çeşitli yerlerde destek veriyorlar. Biraz daha işlerimizi rayına oturtup seneye bu zamanlar herkesin karşısına bin kişilik dev kadro ile çıkmayı düşünüyoruz” dedi.

“Yeni bir dernek olmamıza rağmen eğitim, sağlık, sosyal ihtiyaçlar ve maddi manevi her türlü desteği vermeye çalışıyoruz” diye belirten Doğan, “Kadınlarımızı hala evden çıkartmak çok zor oluyor ama geldiklerinde de eve geri dönmek istemiyorlar. Burada oynuyorlar, eğleniyorlar bütün streslerini atıyorlar. Kadınlar gezmeyi ve eğlenmeyi çok seviyor. Kendi araçlarımızla kadınları bir araya getirip geziler düzenliyoruz ve bu gezilere de onlara belli etmeden bir psikolog veya avukat arkadaşımızı da dahil ediyoruz. Hem sohbet ediliyor hem de onların sorunlarına çözüm üretiyoruz. Altyapımızı sağlam tutmaya çalışıyoruz ve sağlam bir şekilde derneğimizi ileriye götürmeyi hedefliyoruz” dedi.

KADINLAR NE İSTİYOR?

Dernek olarak sürekli etkinlikler planladıklarını ve bu etkinlikleri planlarken ‘Kadınlar ne istiyor?’ sorusunu oldukça fazla düşündüklerini belirten Başkan Birgül Doğan, “Geçtiğimiz 8 Mart’ta kadınlar için bir etkinlik yaptık ve 700 kişi bu etkinliğe katıldı. Salonlara sığmadık, sokaklara taştık. İstediğimizde ne kadar geniş kitlelere hitap edebileceğimizi biliyoruz. Daha sonra Kadının İnsan Hakları ile ilgili kurs vermeye başladık. 16 hafta boyunca sürdü bu kurs ve 25 kişiye eğitim verdik. Daha sonra ‘Kadınlarımız bizden ne istiyor?’ diye düşündük ve buraya geldiklerinde sadece oturup toplantı yapıp gitmesinler istedik ve toplantılarımıza jinekologlar çağırdık, sağlıkla ilgili konularda bilgilenmeleri için destek sağladık. Her hafta bilgilendirme toplantısı yapıyoruz, haftanın bir günü de eğlenmeye ayırdık. İsteyen buraya gelecek müzikler çalacağız göbek havaları oynayacağız. Kadınlarımızın sadece bilgilenmeye değil, eğlenmeye de ihtiyacı olduğunu unutmuyoruz” dedi.

BAŞLI BAŞINA GÜZELLİK

İzmir’de yaşayıp daha denize girmemiş kadınlarımız var, çocuklarımız var. Bizler onları gördükçe daha çok çalışma aşkıyla doluyoruz” diye konuşan Başkan Doğan, “Daha önce restoranlarda hiç yemek yememiş insanlarımız var. Bu kadınlarımızı, çocuklarımızı hayalleriyle buluşturmak istiyoruz. Kendimiz bir yere gittiğimizde tek bir lokma dahi yemiyoruz, kendi lokmalarımızı da onlara veriyoruz. Onların mutluluğunu görmek bizi inanılmaz keyiflendiriyor. Bir hedefim var, özellikle yatay bölge dediğimiz maddi durumu yetersiz olan kesimde en azından hayatında hiç denize girmemiş kadın ve çocukları tespit edip onları denize götüreceğim. Daha önce de dediğimiz gibi kadınları evden çıkarmak ve topluma kazandırmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Onların evden çıkıp bir saat bile eğlenmeleri onların hayatında öyle büyük bir katkı sağlıyor ki… Giyecek ayakkabısı olmadığı için gezmeye gitmek istemeyen kadınlar var, biz o kadınlarımızı terlikleriyle dışarıya çıkarıp bir yerlere götürüyoruz. Onlara utanılacak bir şey olmadığını, kadın olmanın başlı başına bir güzellik olduğunu gösteriyoruz. Bir kadının bakış açısı ne olursa olsun biz kadınız” dedi.

Son olarak eşlerinin dernek açma sürecine nasıl tepki verdiklerini de anlatan Birgül Doğan, “Daha önce siyasetle de uğraşıyorduk. Daha sonra bir de dernek kuracağımızı duyduklarında bize tepki gösterdiler. Bizler de ‘Biz kadınız, varız, var olmak için bu yola çıktık’ dedik. Haklar verilmez alınır. Biz kendi hakkımızı alacağız. Eşlerimiz de bu yolda bizlere yardımcı olmak ve desteklemek zorunda. Eğitimlerle birlikte eşlere karşı çıkmayı da öğrendik. Kadın hareketi içinde olmak çok özverili bir iş. Asla evlerinizi aksatın demiyoruz. Biz sabah evden çıkmadan yemeğimizi de yapıyoruz, gerekirse gece geç saatlere kadar oturup temizliğimizi de yapıyoruz. Birimizin evinde yemeği olmazsa hemen burada bir tencere yemeği bölüşüyoruz. Çocuklarımızı da evimizi de eşimizi de ihmal etmiyoruz ama evli olmamız da buradaki işlerimizi engellemiyor” diye konuştu.

HEDEF: KIZ ÇOCUKLARI

KADGÜÇ Derneği Başkanı Birgül Doğan, “Derneği açıldığından beri yedi tane engelli sandalyesi verdik, 100 çocuğu Ramazan Bayramı’nda giydirdik, 200 aileye de erzak yardımında bulunduk. Kışın 8 ton odun ve kömür dağıttık. Kurban Bayramı’nda erzak ve kurban eti dağıttık. Okullar başlamadan önce okul kıyafeti, çantası, kırtasiye malzemesi verdik. Durumu olmayan ailelerin çocuklarını dershaneye gönderdik. Üniversiteye yeni başlayan gençlere eşya yardımında bulunuyoruz. Şimdiki hedefimiz ise kız çocuklarını okutmak. Çocuğumuzu ilkokulda alıp üniversiteye kadar bütün masraflarını karşılamak istiyoruz. Bu imkanları inşallah buluruz. Biz de bu hayallerimizi gerçekleştiririz” diye konuştu.

‘BAYRAKLI’DA BÜYÜYORUZ’

Bayraklı Şubesi’nin de temellerini atmaya başladıklarını belirten Doğan, “Bayraklı’da yeni bir şube açmaya çalışıyoruz. Kısacası Bayraklı’da da büyüyoruz. 100 üyemiz orada hazır. Gerekli toplantıları yaptık. Bunun yanında daha Karşıyaka ve Gültepe’ye de şube açmayı düşünüyoruz. Biz henüz çiçeği burnunda bir derneğiz ama günden güne daha da büyüyüp kadınların sesi, onların desteği ve tükenmeyecek bir gücü olacağız” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

 

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.