Booking.com yine geri gelmedi Booking.com yine geri gelmedi
Dünyanın en büyük online otel rezervasyon portallarından Booking.com Mart 2017’den beri Türkiye’den erişime kapalı. Haksız rekabet gerekçesi ile dava açılan Booking.com’un İstanbul 5. Asliye... Booking.com yine geri gelmedi

Dünyanın en büyük online otel rezervasyon portallarından Booking.com Mart 2017’den beri Türkiye’den erişime kapalı. Haksız rekabet gerekçesi ile dava açılan Booking.com’un İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi‘nde görülen, davasında tedbir kararı kaldırılmadı. Booking.com avukatlarının teminat karşılığında ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin yaptığı talep reddedilince geçen haftadan bu yana dillendirilen Booking.com açılıyor haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bir daha ortaya çıktı.

Geçen yıllarda büyük sıkıntılar yaşayan Türk turizmi bu yıl toparlanma sürecinde. Rusya ve Batı ülkelerinden çok sayıda turist Türkiye’yi tatil planlarına ekleyince, 2018 yılında yabancı ziyaretçi sayısında rekor bekleniyor.

Turizmde kitle turizminin öncü olduğu anlayış her geçen yıl sona eriyor. Butik oteller, daha küçük gruplar, kişiye özel hizmet öne çıkıyor. Eskiden her şey dahil sistemle, otele kapanıp tüm tatil sürecini orada geçiren turist grupları konuşulurken, yeni dönemde planını, rotasını, tatilini kendi başına karar veren bireysel arayışı olan turistler ön planda.

Bireysel turist sayısının artması ve gelen turistin harcama yapmasının en önemli adımlarından biri otel seçimi. Booking.com gibi portallar yurt içindeki otellerin dijital pazarlama bütçelerini yönetiyor. Bu otellerin cebinden reklam bütçesi çıkmadan dünyanın dört bir yanında görünür olmalarını sağlıyor.

YERLİYE YASAK

Booking.com davasının en büyük eleştirilerinden biri de yerli-yabancı ayrımı. Türkiye sınırlarından Türkiye içindeki bir otelde Booking.com sitesi aracılığı ile rezervasyon yapmanız mümkün değil. VPN ile ülkenizi değiştirdiğinizde Türkiye’deki herhangi bir otelden rezervasyon yapmanız mümkün. VPN kullanmanıza gerek kalmadan yurt dışındaki herhangi bir otelden rezervasyon yapmanız da mümkün. Yurt dışındaki kullanıcıların ülkemizdeki otellerden Booking aracılığı ile rezervasyon yapması da yine mümkün.

Peki bu yasak kime diye soracaksınız? Bu yasak Türk vatandaşlarının, Türkiye’den bağlandıkları internetten Booking aracılığı ile Türkiye’deki otellerden rezervasyon yapmasını engelliyor.

Merkezi noktalardaki oteller bir şekilde rezervasyon kayıplarını telafi ederken, Türkiye’de kendi pazarlamasını yapma gücü olmayan, ağırlıklı olarak yerli turiste hitap eden birkaç odalı butik oteller batma noktasına geldi. Düşünün Rize Ayder Yaylası’nda 5 odalı oteliniz var. Kendinizi anlatabildiğiniz tek mecra Booking.com ve sosyal medya. Booking aracılığı ile reklam bütçesine çok para harcamadan Türkiye’nin dört bir yanından yapılan aramalarda görünüyorsunuz. Bir gece web sitesi engelleniyor, sizin B planınız yok. 1,5 yıldır yaşanan durum var.

Yasağı fırsata çeviren bazı yerli girişimciler birbiri ardına otel rezervasyon portalı açmaya başladı. Ne kadar kullanılıyor hala net bilgi yok. Ancak Booking engelli olmasına rağmen Trivago, Hotels.com, Agoda gibi yabancı web siteleri üzerinden rezervasyon yapılıyor.

Yeni kabinede Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini alan Mehmet Ersoy’un çözmesi gereken sorunların başında Booking.com da var.