Burası Suriye değil Kemeraltı (Özel Haber) Burası Suriye değil Kemeraltı (Özel Haber)
Kemeraltı’nda faaliyet gösteren İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Göç İdaresi İl Müdürlüğü her gün yüzlerce sığınmacıya hizmet veriyor. Sığınma... Burası Suriye değil Kemeraltı (Özel Haber)

Kemeraltı’nda faaliyet gösteren İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Göç İdaresi İl Müdürlüğü her gün yüzlerce sığınmacıya hizmet veriyor. Sığınma başvurusu, oturma izni, vize, yardım başvurusu gibi çok sayıda işlemin yürütüldüğü kamu kurumu önünde bazen uzun kuyruklara da rastlamak mümkün oluyor. Büyük çoğunluğunu Suriyeli göçmenlerin oluşturduğu kalabalığın resmi işlemleri esnasında doğan ihtiyaçlarını karşılamak ise çevredeki esnafa kaldı. Bürokratik işlemler sırasında gerekli evraklar için fotoğraf, fotokopi ve dilekçe formu temin eden Kemeraltı esnafı, artık İzmirlilerden çok Suriyelilere yetişmeye çalışıyor.

ARAPÇA TABELA

Büyük kısmını matbaacı ve kırtasiyeci esnafının faaliyet gösterdiği kurum önündeki sokakta sıraya giren sığınmacılar, ihtiyaçları için ilk adres olarak çevredeki esnafa yönelince adeta talep patlaması yaşandı. Sığınmacılar ile anlaşmakta güçlük çeken Kemeraltı esnafı bu durum karşısında güçlük çekerken, çareyi tabelasını değiştirmekte buldu ve günlük kazancını arttırdı. Kimi esnaf ise işaret diline başvurdu ve “Fotokopi yok” yazısı üstüne çarpı atarak mültecilerle anlaşmaya çalıştı. Civardaki işyeri sahipleri, artan bu yoğunluk karşısında kimi esnafın fotokopi makinesi alarak izlediği bu girişimci tutum sayesinde işlerini arttırdığını belirtti.

Erman Şentürk/Ege Telgraf/Özel Haber