Büyükşehir işçisine ek ödeme müjdesi (Özel Haber) Büyükşehir işçisine ek ödeme müjdesi (Özel Haber)
Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının açtığı ikramiye davasında yargı işçinin lehine karar verdi. Yerel mahkemenin verdiği karara itiraz eden Büyükşehir ise kararı temyize taşıdı. İzmir Büyükşehir... Büyükşehir işçisine ek ödeme müjdesi (Özel Haber)

Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının açtığı ikramiye davasında yargı işçinin lehine karar verdi. Yerel mahkemenin verdiği karara itiraz eden Büyükşehir ise kararı temyize taşıdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçiler, toplu sözleşmeden doğan 52 günlük “ek ödeme ikramiyeleri”ni  2017 yılı için aldılar. Bunun üzerine işçiler, ek ödemelerin geriye doğru 5 yılı kapsaması için yargıya başvurdu ve yargıdan işçiler lehine karar çıktı. İZENERJİ şirketi personelinin örgütlü bulunduğu DİSK Genel-İş Sendikası, bu kez bu haktan yararlanamayan bazı işçiler için ikinci kez dava açtı. Bu davada da mahkeme, çalışanları haklı buldu. Ancak, 6772 sayılı kanundan doğan ve kamu işçilerine ödenen yıllık 52 günlük ücret tutarındaki ikramiyelerin 5 yıl geriye dönük olarak kendilerine ödenmesi için ilave tediye davası açan belediye çalışanlarının uzun süren yargı mücadelesinden sonra yaşadıkları sevinç yarım kaldı. Sonuca itiraz eden Büyükşehir Belediyesi, itirazda bulunarak süreci temyize taşıdı.

“DİK DURDUK, KAZANDIK”

Sendika olarak işçiler adına açtıkları tediye davasında yerel mahkemede zafer elde ettiklerini ancak, Yargıtay’dan gelecek nihai sonucu beklediklerini kaydeden DİSK Genel-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, şunları söyledi: “Aslında bu sonuç emsal olabilecek nitelikte bir karar. Dava açan diğer arkadaşlarımızın yargı mücadelesini de olumlu etkileyecek bir netice elde ettik. Fakat belediyenin itirazı nedeniyle Yargıtay kararını bekleyeceğiz.

Sendika olarak yaptığımız son toplu sözleşmede 112 gün ikramiye ödemesi almaya hak kazanmıştık. Ancak bu karara göre, işçiler 5 yıl geriye dönük ödeme alacak. Diğer yandan, son kararname ile birlikte belediye yönetimi işçilerin bu davalarından vazgeçmesi için feragatname imzalamasını istemişti. Biz bu kararın karşısında durup belediyeyi bu ısrarından vazgeçirmiş, imza atmamıştık. Şimdi ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha görüldü. Direndik ve davamızdan, kazanılmış haklarımızdan vazgeçmedik. Bizim tavrımız, duruşumuz sonrasında işveren geri adım atarken, Belediye İş Sendikası ise 30 Mayıs 2017’de işçinin bu hakkından vazgeçmesi için belediyeyle protokol imzaladı. Üstelik 696 sayılı KHK’nın ardından belediyenin dağıttığı feragatnameleri imzalayın diye işçilere baskı da yaptılar” dedi.

Erman Şentürk/Egetelgraf/Özel Haber