Damlacık yavaş yavaş yok oluyor! (Özel Haber) Damlacık yavaş yavaş yok oluyor! (Özel Haber)
Tarihi semt Damlacık’ta şikayetlere her geçen gün yenisi eklenmeye devam ediyor. Havaların soğumasıyla tarihi evleri mesken tutan evsiz ve madde bağımlıları yüzünden yangınlar çıkıyor... Damlacık yavaş yavaş yok oluyor! (Özel Haber)

Tarihi semt Damlacık’ta şikayetlere her geçen gün yenisi eklenmeye devam ediyor. Havaların soğumasıyla tarihi evleri mesken tutan evsiz ve madde bağımlıları yüzünden yangınlar çıkıyor

Konak Tüneli’nin hizmete açılmasıyla birlikte sahipsizliğine terk edilen tarihi Damlacık semtinde yer alan 10 adet tarihi tescilli yapıdan geriye adeta enkaz kaldı. Kamulaştırma yapılan ve devlet tasarrufuna geçen İzmir’in simge cumbalı evleri görenlerin içini acıtmaya devam ediyor.

BİMEKANLAR DADANDI

Önceki yıl Konak Tüneli’nin hizmete açılmasıyla birlikte tahliye edilen Damlacık evleri bir bir elden gidiyor. Kimi zaman sokakların sahipsiz halini, kimi zaman da eski semtin terk edilmişliğini fırsat bilen madde bağımlıları ve evsizler yörenin yeni sakinleri oldu. Konak’ta Anıtlar Kurulu’na ait hizmet binasının karşısında yer alan ve İzmir’in kalbi Konak Meydanı’na sadece beş yüz metre mesafede bulunan tarihi semtte yaşayan vatandaşlar son günlerde üst üste meydana gelen yangın vakaları sonrasında adeta çileden çıktı.

ÜÇ AYRI YANGIN

Konak’ta Namık Kemal Mahallesi 426 Sokak’ta ortaya çıkan son tablo tarihi alanın son bir yılda geldiği noktayı da gözler önüne serdi. Önceki yıldan itibaren etrafı demir panolarla korumaya alınan onu aşkın tarihi yapıdan geriye neredeyse sadece duvarları kaldı. Tarihi cumbaları, kapı ve pencereleri, içlerindeki elektrik ve su tesisatı dahil olmak üzere, sabit olmayan neredeyse tüm her şeyi yağmalanan tarihi evlerin başına gelenler bunlarla da sınırlı kalmadı.

VATANDAŞ İSYANDA

Semt sakinlerinin 41 ayrı imzalı dilekçe toplayarak Valilik, Kaymakamlık, belediye ve emniyet müdürlüğüne taleplerini iletmesine karşın Konak’ın merkezinde yaşanan asayiş sıkıntısına bir türlü çare bulunamadı. Geceleri sokaklara dadanan şahısların uğrak yeri haline gelen tescilli yapılar, madde bağımlıları ve evsizlerin ısınmak için yaktıkları ateş nedeniyle yangın çıkınca neredeyse küle döndü. Son bir haftada çıkan üç ayrı yangından ona yakın tescilli yapı da nasibini aldı. Damlacıklı vatandaşlar ise, bu manzaraya tepki gösterdi ve yıllardır yaşadıkları tarihi semtin İzmir’in utanç tablosu haline geldiğini belirterek, yaşadıkları sıkıntıların giderilerek semtte düzen sağlanması için yetkililere çağrı yaptı.

Erman Şentürk/Ege Telgraf/Özel Haber