Merhaba değerli okurlar. Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılarla ve devletin açtığı ağız ve diş sağlığı merkezlerinin artmasıyla dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi ve...

 

Merhaba değerli okurlar.

Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılarla ve devletin açtığı ağız ve diş sağlığı merkezlerinin artmasıyla dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi ve protez gibi tedavileri uygulamak üzere eğitim almış olan diş hekimleri geçimlerini sağlamak üzere aslında uzmanlık gerektiren pek çok tedavi tekniklerini de özel kliniklerinde uygular hale gelmeye başladılar. Ne var ki, bu tedavileri, fakültelerinden mezun olduktan sonra 4-6 yıl doktora ya da uzmanlık eğitimi almış olan uzman doktorların uygulamaları gerekir. Yasalardaki eksiklikler veya ucu açık durumlar nedeniyle bu konuda her geçen gün sıkıntılar görülüyor. Hastaların yapılan tedaviler sonucu faydadan çok zarar gördüğü pek çok klinik vaka mevcuttur.

BOTOKS VE ORTODONTİ UYGULAMALARI

Güncel olarak en çok görülen problem botoks, dermal dolgu gibi uygulamalarda ve ortodontik tedavilerde söz konusudur. Botoks ve dermal dolgu gibi uygulamalar diş hekimlerinin eğitimini aldıkları bir uygulama değildir. Bu tip tedavileri dermatalogların veya plastik cerrahların yapması gerektiğine dair duyurular Sağlık Bakanlığı’nca diş hekimlerine tebliğ edilmiştir.

Bu noktada ayrıca, diş hekimlerine yönelik ortodonti kurslarının artması sebebiyle daha önce bahsetmiş olsam da, diş hekimliğinin uzmanlık dallarından biri olan ortodontinin ne olduğunu ve ortodontistlerin nasıl bir eğitimden geçtiklerine dair paylaşımlarda bulunacağım.

Ortodontinin kelime kökeni Latincedir ve düz anlamına gelen “orto” ile diş anlamına gelen “dontos” kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Yani ortodonti “düzgün diş” anlamına gelmektedir. Aslında tam bir tanım yapmak gerekirse; ortodonti dişler, çeneler ve yüzdeki düzensizliklerin normal dışı yerleşimlerin teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesini üstlenen bir diş hekimliği branşıdır.

YÖK’ÜN KONTROLÜNDE EĞİTİM

Ortodonti, diş hekimliği eğitimi sırasında kısmi olarak öğretilen bir derstir. Diş hekimlerine koruyucu ve önleyici ortodontik yaklaşımlar öğretilmektedir. Yani diş hekimleri, ağızda ortodontik sorunların oluşmasını önlemekten sorumludurlar. Ortodontik tedaviler ise bu alanda doktorasını yapmış veya uzmanlık eğitimi almış diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Ülkemizde ortodonti uzmanlığı ya da doktora eğitimi diş hekimliği eğitiminden sonra yaklaşık 4-5 sene süren ilave bir eğitimdir.

Ortodonti uzmanları bu eğitim döneminde yalnızca ortodonti konuları üzerine eğitim alıp akademik çalışmalar yaparak uzmanlık ya da doktora tezlerini sunduktan sonra mezun olmaktadırlar. Genellikle bu eğitim sırasında her tür ortodontik bozukluğa sahip en az 150 hastanın tedavisini tam olarak bitirmek gerektiği şartı vardır.  Bu tedavilerin tüm süreçleri, eğitim verilen bölümdeki hocaların kontrolünde sürdürülmektedir.

ORTODONTİ, KURSLARLA ÖĞRENİLEMEZ

Diş hekimlerine yönelik yapılan sabit ortodonti kurslarında birkaç gün içinde teorik konular işlenmekte ve hastalar üzerinde tedavi planlamaları anlatılıp çeşitli pratik uygulamalar gösterilmekte veya uygulatılmaktadır. Mantıklı bir insan bile 4-5 senelik bir eğitimle – ki bu eğitim YÖK tarafından belirlenen programda olmakta – birkaç günlük kursun aynı kefeye koyulamayacağını anlayabilir.

Ortodonti uzmanları bu eğitimleri bittikten sonra bile kendilerini alanlarında geliştirmek üzere ortodonti üzerine yapılan kongre, sempozyum ve kurslara da katılmaktadırlar. Ve çoğunlukla da diş hekimliği üzerine çalışmayı bırakıp sadece kendi branşları olan ortodonti konusunda tedaviler yapmaktadırlar.

Maalesef ki pek çok alanda olduğu gibi tıp ve diş hekimliği alanında da kimin ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini belirleyen sistemli bir kontrol mekanizması bulunmamakta ülkemizde. Çocuğunuzu, yakınınızı veya kendinizi tedavi ettirmek için bir ortodonti uzmanını bulmanın en doğru yolu, Türk Ortodonti Derneği’nin web sayfasında ortodontist arama bölümü olacaktır. Buradan doğru adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Siz siz olun; estetik, diş hekimliği ve ortodonti alanında olduğu gibi her konuda işin erbabına uzmanına başvurarak hizmet almaya çalışın. Aksi takdirde aldığınız hizmetin sonucu kötü olabilir ki bu hizmet sağlık üzerine olursa geri dönüşü olmayan sonuçlarla sağlığınızdan olabilirsiniz.

Yazımın sonunda bu yaz döneminde katılacağım yoğun ileri ortodonti seminer ve kurs takvimim nedeniyle yazılarıma bir süreliğine ara veriyorum. En kısa zamanda yeni yazılarla bu köşede tekrar buluşmak dileğiyle; sağlıklı ve güzel gülüşler, mutlu ve keyifli bir yaz dönemi…