Doğru seyahat planı keyifli bir tatil için şart Doğru seyahat planı keyifli bir tatil için şart
Bütün bir yıl iple çekilen tatilden hayal kırıklığı ile dönmemek için öncelikli olarak iyi bir plan yapmalısınız. Bunun için de bolca okuma, araştırma ve... Doğru seyahat planı keyifli bir tatil için şart

Bütün bir yıl iple çekilen tatilden hayal kırıklığı ile dönmemek için öncelikli olarak iyi bir plan yapmalısınız. Bunun için de bolca okuma, araştırma ve deneyimlerden yararlanmak gerekir

Dijital dönüşüm, gündelik hayatın her alanında pratiklerimizi değiştirdi, değiştiriyor. Bilgiye o kadar hızla erişebiliyoruz ki kafamızı karıştıran, net bir yanıt alamadığımız sorulara artık birkaç saniye içinde yanıt alabiliyoruz.

Dijital dönüşümün kökten değiştirdiği alanlardan biri de seyahat. Bir dönem dünya turuna çıkanlara şaşkınlıkla bakıp hayaller kurarken, artık yakın coğrafyada yurt dışı seyahati yapanlara sanki bakkala gitmiş gibi davranıyoruz.

Tüm bu dijitalleşme, sosyal medyanın her şeyi görünür kılması seyahate ilişkin tüm kalıpları ortadan kaldırdı. Sosyal medyada birkaç saniye önce önümüze düşen bir fotoğraf karesinin peşine takılıp uçak bileti alıp yeni bir maceraya atılmak sıradan bir eyleme dönüştü.

Her şeyin normalleştiği, sıradanlaştığı ve zaman zaman değerini kaybettiği bu ortamda seyahat konusunda ciddi bir hazırlık sürecine her şeye rağmen ihtiyacımız var. Çok düşünmeden, hızlıca atılan adımlar çok geniş zamanı olup aksilikleri tolere edebilecek kitle için önem taşımasa da bütün yıl tatil hayaliyle yanıp kavrulanlar için büyük bir hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Doğru tatil planı yapma konusunda deneyimlerimden birkaçı:

Gitmek istediğiniz yere karar verin: Bütün bir yıl yaşanan koşuşturmanın ardından büyük bir umutla her şeyden uzaklaşacağınız tatil planı için ilk adım gidilecek yere karar vermek. Zaman zaman son dakika planlarla hareket edilse de, iş yurt dışı seyahate gelince gidilecek destinasyon konusunda emin olmak önemli.

Tatilden beklentileri listeleyerek gidilecek yere karar vermek daha kolaylaşabiliyor. Kültür turu, deniz-kum-güneş tatili, beş yıldızlı otelde tembellik, gastronomi, müzeli, bol yürüyüşlü şehir keşfi gibi kriterleri düşünerek lokasyonu netleştirebilirsiniz. Bu noktada daha önce görülen ya da ilk kez gidilecek yere göre zaman aralığını esnetmek mümkün.

Gidilecek yeri araştırın: Tatilde gidilecek yere karar vermek, mutlu ve huzurlu tatilin garantisi değil maalesef. Eğer amacınız gidilecek yere sadece adım atıp geri dönmek değilse hummalı bir araştırma sürecine ihtiyacınız var. Gidilecek yerde ilgi alanınıza göre mini listeler hazırlamak, mutlaka görülmesi, uğranması, denenmesi gereken şeyleri not almak hayat kurtarıcı olabilir.

Ulaşım konusunu netleştirin: Ulaşım, tatil bütçesinin en önemli kalemlerinden biri. Eğer kafanızda gideceğiniz yere ilişkin bir netlik varsa, bu yerle ilgili uygun uçak bileti araştırmalarına hiç vakit kaybetmeden başlamak gerekiyor. Farklı arama motorları ve online uçak bileti satış siteleri üzerinden sık sık araştırma yapın. Hava yolu firmalarının web sitelerindeki fırsatları kollayın. Gideceğiniz yere yakın destinasyonlardaki havalimanlarını da araştırmaya dahil edin. İlla gitmek istediğiniz şehre direkt uçmak zorunda değilsiniz. Alternatif şehirler bütçenize katkı sağlayabilir.

Eş, dost, tanıdık ve bloglardan yardım alın: Seyahatte deneyim çok önemli. Deneyim de seyahat planladığınız yere sizden önce gidenlerin yaşadıklarının toplamını ifade ediyor. Yakın çevrenizden başlayarak gitmeyi planladığınız yere ilişkin sorularınızı çekinmeden sorun. Seyahat bloglarındaki yazıları okuyun. Ulaşım, yeme-içme, müze ve turlar konusundaki ipuçlarını toplayın, listeleyin.

Konaklayacağınız yeri nokta atışı seçin: Konaklama, seyahat bütçesinde ulaşımla birlikte en yüksek kalemlerden. Konaklama kısmına ayıracağınız bütçeye göre hostel, pansiyon ya da otel seçeneklerine göz atın. Görmek istediğiniz yerlere ve merkezi bir bölgeye yakın otel seçimi ekstra maliyetlerden kurtulmanızı sağlar. Birkaç kuruş daha ucuz diye şehir dışındaki bir yerde kalmayın. Şehir dışında kalıp ulaşıma vereceğiniz parayı her istediğiniz an şehir merkezine yürüme özgürlüğüne harcamış olun. Otel seçiminde yorum ve değerlendirmeleri mutlaka dikkate alın.

Yerel turları görmezden gelmeyin: Gideceğiniz destinasyon çevresinde keşfedilecek onlarca alternatif bölge olabilir. Eğer vaktiniz yeterliyse ve gelmişken çevreyi de keşfedeyim diyorsanız yerel seyahat acentelerinin günlük turlarını inceleyin. Birçok yere kendi başınıza gitmek için çabalayıp, hem zaman, hem emek, hem de maddi açıdan zarara girmektense çok daha uygun bütçeyle günlük tur satın almak mümkün olabiliyor. Bu turların birçoğunda öğle yemeği ve müze girişleri de tur fiyatına dahil.

Tatil planı yapmak bir sürü soru işaretine yanıt bulmayı gerektiriyor. Yakın gelecekte halihazırda görev yapan seyahat planlayıcıların çok daha aktif bir şekilde çalışması ve seyahat danışmanlığı hizmetine ayrılan bütçelerin artması bekleniyor. Zaman kısıtlı, gidilmek istenen yer çok olunca tatil konusunda danışmanlık almakta yarar var.

A.Buğra Tokmakoğlu / Keşfetsek