DOKTOB, bölgeye değer kazandıracak DOKTOB, bölgeye değer kazandıracak
Türkiye’de turizmin yanı sıra; tarihi dokusu, zengin bitki örtüsü ile birlikte tarım, hayvancılık ve madencilik yapılabilen bekli de tek yer olan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz... DOKTOB, bölgeye değer kazandıracak

Türkiye’de turizmin yanı sıra; tarihi dokusu, zengin bitki örtüsü ile birlikte tarım, hayvancılık ve madencilik yapılabilen bekli de tek yer olan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz bölgesi ekonomik anlamda hak ettiği değeri alabilmek için güçlü bir oluşum ile harekete geçti. Bu amaçla kurulan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otel ve Turizm İşletmecileri Birliği Derneği (DOKTOB) katıldığı Travel Turkey İzmir-Turizm Fuarı’nda yoğun ilgi görürken projeleriyle de dikkat çekti.

doktob (1)

Turistik Otel ve Turizm İşletmecileri Birliği Derneği (DOKTOB) Kurucu Başkanı Yücel Okutur, “Bölgemiz, Muğla ilinin doğal kalmış en güzel koylarına, sayısız tarihi kültür değerlerine, göllerine, nehirlerine, sağlık termal sularına ve zengin endemik bitki örtüsüne sahiptir. Bunlara bal üretimini eklerken hayvancılığı da unutmamalıyız. Çeşitli madenler, marka olma yolunda ilerleyen mermercilik ve insanlık tarihinin en eski uygarlığına ev sahipliği yapmış arkeolojik varlıklarımızı da düşündüğümüzde, “Dünyanın neresinde bütün bu unsurların toplandığı bir yerleşim bölgesi vardır?” diye kendimize sormaktayız” şeklinde konuştu.

yucel okutur

Bölgenin mükemmel özelliklere sahip olduğunu ancak buna karşılık hak ettiği değeri alamadığını kaydeden Okutur, işte bu nedenle yola çıktıklarını dile getirdi. Yücel Okutur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kadar mükemmel özelliklere sahip olan ilimiz ve bağlı ilçelerimiz yıllardır turizmde, tarımda ve diğer işletmelerde bir türlü istenilen ekonomik refah düzeyine gelmemiştir. Yatırımcı, yatırımların karşılığını yıllar geçmesine rağmen alamamaktadır. Tarımda üretici yetiştirdiği ürünün karşılığını alamadığı gibi, yıllarca emek verdiği narenciye veya nar ağaçlarını kesmeye başlamıştır. Turizm gelirleri her yıl geriye gitmeye başlamıştır. Gittikçe azalan turist sayısı nedeniyle, müşteri kapma yarışına giren işletmelerin verdiği düşük fiyatlar ve artan maliyetler yüzünden kapanan veya her yıl el değiştiren iş yerleri hepimizin bildiği, tartıştığı ama değiştirmek için de hamle yapmadığı bir gerçek. Küçük esnaflar bugünkü koşullardan belki de en çok zarar görenlerimiz. Zira bir birlik içerisinde yer almadığı için çeşitli indirimlerden ve desteklerden faydalanma şansları da yok.”