‘Eğitim kökenli Bakan bizim için umut verici’ (Özel Haber)  ‘Eğitim kökenli Bakan bizim için umut verici’ (Özel Haber)
Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, göreve gelen yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u tebrik etti; beklenti ve temennilerini anlattı. Herkesin...  ‘Eğitim kökenli Bakan bizim için umut verici’ (Özel Haber)

Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, göreve gelen yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u tebrik etti; beklenti ve temennilerini anlattı.

Herkesin merak ettiği Bakanlar Kurulu açıklandı. Görevlere birçok yeni isimler gelirken; eğitimcilerin de merakla beklediği yeni Milli Eğitim Bakanı, Prof. Dr. Ziya Selçuk oldu. Yeni Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a yeni görevinde başarılar dileyen Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, yeni dönemden en büyük beklentilerinin ‘Liyakatın esas alınması’ olduğunu belirtti.  “Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarının sendika, cemiyet, vakıf görünümlü kuruluşlardan temizlenerek, eğitim çalışanlarının huzur içerisinde görevini yaptığı bir çalışma ortamının oluşturulması en büyük özlemimizdir” diyen Sarısayın, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi resmen başladı. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Erdoğan’ın dünkü konuşmasında ifade ettiği ‘Bu ülkede insanların herhangi bir sebepten ötürü dışlandığı, ötekileştirdiği dönemler inşallah bir daha geri gelmemek üzere geride kalmıştır’ taahhüdünün hayat bulacağı ve özellikle kamu yönetiminde liyakatin esas alınacağı bir yönetim anlayışının bu yeni dönemde hakim kılınmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

ÇÖZÜM VE BEKLENTİ

Türk Eğitim Sen olarak tek beklentilerinin atama, terfi ve görevlendirmelerde liyakatın esas alındığı adil bir yönetim anlayışının MEB’de hakim kılınması olduğunu sözlerine ekleyen Adnan Sarısayın, şu ifadeleri kullandı: “Yeni Bakanımız Selçuk’un eğitimci kökenli olması ve sorunlu bilen biri olması bizim için umut verici. Sorunların çözümünde biz her zaman işbirliğine hazırız. Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarının sendika, cemiyet, vakıf görünümlü kuruluşlardan temizlenerek, eğitim çalışanlarının huzur içerisinde görevini yaptığı bir çalışma ortamının oluşturulması en büyük özlemimizdir. İnanıyorum ki, bu irade ortaya konulabilirse Türk milli eğitiminin ve eğitim çalışanlarının yaşadığı problemlerin çözümü ve beklentilerin karşılanması anlamında ilk düğme doğru iliklenmiş olacaktır.”

‘HAYIRLI OLSUN’

Son olarak yeni dönemin herkese hayırlı olmasını temenni ettiğini belirten Sarısayın, “Bu başarılabilirse, bizim de, ‘Bizim ilkemiz, önce ülkemiz’ şiarını rehber edinmiş Türkiye sevdalıları olarak, taşın altına değil elimizi gövdemizi koyacağımızın bilinmesini istiyoruz. Yeni Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un Türk milli eğitiminin geleceği için başarılı hizmetlere vesile olmasını içtenlikle temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziya Selçuk kimdir?

Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu eski Başkanıdır. Ayrıca Ziya Selçuk, çoklu zeka kuramı ile ilgili olarak kitaplar yazmaktadır.  Bunun yanı sıra Ziya Selçuk Gazi Üniversitesi gazi eğitim fakültesi, sınıf öğretmenliği ana bilim dalında öğretim görevlisi olarak da görev almıştır.  Ziya Selçuk 21 Mart 2003 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevine geldi ve 8 Mayıs 2008 tarihinde görevinden ayrıldı.

Yağmur Gülü /Ege Telgraf/ Özel Haber