Esnaf, söz verilen o vaatleri soruyor (Özel Haber) Esnaf, söz verilen o vaatleri soruyor (Özel Haber)
Büyükşehir Belediyesi’nin yenileme çalışmaları ve yeni altyapı projesinin akıbetini soran çarşı esnafı “Hani Kemeraltı İspanya gibi olacaktı?” sorusunu gündeme taşıdı  Son günlerde Kemeraltı esnafına bir... Esnaf, söz verilen o vaatleri soruyor (Özel Haber)

Büyükşehir Belediyesi’nin yenileme çalışmaları ve yeni altyapı projesinin akıbetini soran çarşı esnafı “Hani Kemeraltı İspanya gibi olacaktı?” sorusunu gündeme taşıdı

 Son günlerde Kemeraltı esnafına bir dokunan bin ah işitiyor. Yıllardır tarihi çarşıda yaşadıkları altyapı sıkıntıları ve çözülemeyen sorunların ardından işgal cezalarıyla birlikte isyanın eşiğine gelen esnaf camiasından belediyeye sert tepki geldi.

 
Çarşıdaki köklü işyeri sahipleri arasında yer alan Reşat Konukçu, Kemeraltı’nın geldiği noktanın tüm İzmirliler isyan ettiğini belirterek, “Bir kentin ekonomisini canlandırmak, sosyo kültürel hayatına katkı sağlamak belediyelerin görevidir. 65 bin çalışanın ve 16 bin işyerinin faaliyet gösterdiği Kemeraltı sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin ve dünyanın da en büyük çarşısıdır. Ancak karşımızda acemi ve görevlerini bilmeyen bir belediye mevcut. Bugünkü yerel idare ne çarşımızın ne de İzmir’in kıymetini biliyor. Kemeraltı aynı zamanda belediyeyi ayakta tutan mekandır. Ne yazık ki 40 yıllık işyerimizde işportacı muamelesi görüyoruz. Son günlerde Konak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıtalarından üst üste işgal cezaları gelmeye başladı. Belediye bize destek olacağına, teşekkür edeceğine köstek oluyor. Bir gün gelip derdimizi sormadılar, ama gün aşırı gelip ceza kesiyorlar. Hem işgal etme diyerek tezgahlarımızı kaldırıyorlar, hem de işgal cezası kesiyorlar. Uyarmaksızın, bilinçli olarak ceza kesiliyor. Bir tane vergi levhamız var, iki ayrı belediye ceza kesiyor. Bu nasıl iştir? Esnafımız belediye zabıtalarının bu tavrından ötürü mağdur durumda. Biz bu cezaları ödemeye razıyız, yeter ki hizmet gelsin. Her şeyden önce çarşının altyapısını yenilesinler. Çarşıyı her yağmurda su basıyor. Burada yüzme bilmeyen esnaflık yapamaz. Belediye Kemeraltı’nda esnafa ceza yazacağına can yeleği dağıtsın” diye konuştu.

‘CEZA DEĞİL, HİZMET GELSİN’

Belediyeden dert yanan Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Demir ise, kangren haline gelen çözümlerin çarşının her noktasında karşılarına çıktığını aktardı ve “Bir kere çarşıya esnaf kendisi gelemiyor, vatandaşlar nasıl gelsin? Daha buradaki otopark ve ulaşım sıkıntısı giderilmiş değil. Çarşımız geceleri zifiri karanlık, mecburiyet yeri gibi. Aydınlatmanın yanı sıra, temizlik başlıca sorunlardan. Belediyenin görevi esnafa değil, işportacıya, hanutçulara ve çığırtkanlara ceza kesmektir. Kemeraltı layık olduğu belediye hizmetlerini alamıyor. Eski günleri mumla arıyoruz. Büyükşehir Belediyesi sözünde durmalıdır. Tarihi çarşıya yapılacak altyapı ve üstyapı projesi ne oldu? Hani Kemeraltı İspanya gibi olacaktı? Kaldırım taşları kırılıyor, onu bile cebimizden para verip esnaf olarak biz onarıyoruz. Çünkü ilettiğimiz şikayetler dikkate alınmıyor. Belediyenin görevini biz yapıyoruz. Kemeraltı’nda ekonomi durduğu takdirde, İzmir durur” şeklinde açıklamada bulundu.

Erman Şentürk / Ege Telgraf/ Özel Haber

 

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.