Tayland Pukhet’e yerleşen Ersin Pamuksüzer LifeCO adını verdiği toksinlerden arınma (detoks) merkezi kurdu. Kate Moss ve Naomi Campbell gibi ünlülerin tercih ettiği merkez yaz...

Tayland Pukhet’e yerleşen Ersin Pamuksüzer LifeCO adını verdiği toksinlerden arınma (detoks) merkezi kurdu. Kate Moss ve Naomi Campbell gibi ünlülerin tercih ettiği merkez yaz aylarında Bodrum’da bir kamp kurmayı hedefliyor

Türkiye’nin en çok kazanan yöneticisiyken 15 yıldır yaşamayı öğrenmeyi seçen Ersin Pamuksüzer, beslenmeden, yaşam biçimine kadar hayat felsefesini tümüyle değiştirdi. Türkiye’nin en çok kazanan yöneticilerinden ve ‘ferrarisini satan bilge’ olarak tanınan Turkcell’in kurucularından Ersin Pamuksüzer, ”15 yıldır yaşamayı öğrenmeye çalışıyorum” dedi. Pamuksüzer, keşfettiği mutlu ve sağlıklı yaşamın sırlarına dair ipuçları verdi.

Başarının sadece iş ve para olmadığını fark ettikten sonra Turkcell’deki tüm idari görevlerinden istifa ederek, zamanının büyük bir kısmını ruh ve beden detoksu için ayıran Pamuksüzer, ”Başarının sadece iş hayatındaki kazanımlar olmadığını. Daha iyi ve daha kaliteli bir yaşam için ”zehir yönetimi” diye bir beceri kazanması gerektiğini söyledi.

Tüm idari görevlerinden istifa ederek, zamanının büyük bir kısmını ruh ve beden detoksu için ayırmaya başladıktan sonra hayatının tamamen farklı bir yön aldığını belirten Pamuksüzer, keşfettiği  mutlu ve sağlıklı yaşamın sırlarına dair ipuçlarını anlattı.

İş hayatındaki yoğun tempoya son verdikten sonra Tayland’ın en büyük adası Puket’e yerleşen Pamuksüzer, burada LifeCO adını verdiği toksinlerden arınma (detoks) merkezini kurdu. Tüm gününü Kate Moss ve Naomi Campbell gibi ünlülerin tercih ettiği bu merkezde geçiren ünlü işadamıyla daha iyi bir yaşam üzerine sohbet ettik.

‘İYİ VE KALİTELİ YAŞAYIN’

İyi ve kaliteli yaşamanın hayatının en önemli alanlarından biri olduğunu vurgulayan Pamuksüzer, “Her insanı sürükleyen bir şey vardır. Buna hırs diyebiliriz. Burada da hırsın dindiği bir platform vardır. Para yapma hırsı, yönetme hırsı, güç, beğenilme, takdir edilme… Herkes ya bir tane ya da birkaç tanesinin kombinasyonunun üstüne biner ve o şekilde yol alır. Buna alternatif ise (başka bir sürükleyen neden yoksa) bir çeşit ermişliktir. Bu noktada ise kendi kendine olduğu kadarını yaparsın. Olmadığı kadarını da yapamazsın. Sonuçta “yeteri kadar” felsefesi ortaya çıkıyor. Bir hedefin varsa onun stresini yaşarsın. Bir hırsın, bir hedefin peşinde koştuğun zaman onun ne kadar uzağına düşersen, o kadar bunalımını yaşarsın. Öbür taraftan da kendi kendine konulmuş, herhangi bir şeklide üstünde baskısı olmayan hayatın gerçekleştirilmesi olarak algılanarak yapılan işlerde o stresi yaşamazsın, üzerine stres bindirdiğin zaman, o stres genellikle başarıyı azalttığını görürüz” diye ifade etti.

“DETOX’A GİTTİM HAYATIM DEĞİŞTİ “

LifeCo’yu şans eseri kurduğunu belirten Pamuksüzer, hırs üstüne binmiş liderlik yapmaktan kendini emekli edince başka bir şey yapmak istediğini ve şans eseri bir detoks merkezine gittiğini ve bundan sonra hayatının değiştiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bildiğim her şeyin doğru olmadığını gördüm. İş hayatında her şeyi bilen iyi bir lider, iyi yönetici, iyi hedefçi biriyken, su içmeyi, yere eğilmeyi, tuvalete çıkmayı, nefes almayı kısaca  hayatı yaşamayı bilmeyen bir adam olduğumu gördüm. İş hayatında her şeyin başarı kazanmak olmadığını anladıktan sonra iki yıl boyunca her ay 10 gün ”nasıl nefes alınır, nasıl yemek yenir; nasıl çiğnenir, nasıl yürünür, nasıl meditasyon yapılır ve nasıl düşünülür?” gibi konular üzerinde yoğunlaştım.”

ZEHİRLENMEDEN YAŞAMAYI ÖĞRENİN

Daha sonra öğrendiği her şeyi uygulayabileceği bir merkez kurmaya karar verdiğini ve dünya çapında ün yapan LifeCo’nun bu şekilde ortaya çıktığını söyleyen Pamuksüzer, iyi ve kaliteli yaşayabilmek için zehir yönetimi diye bir beceri kazanılmasının neden önemli olduğunu şu sözlerle ifade etti: “İyi yaşayabilmek için zehirlenmemek lazım. İyi beslenmek, kronik stresten uzak durmak lazım. Stres yönetimini iyi yapacaksın ya da o ilişkiden uzak duracaksın. Ruh ve beden sağlığında en önemli  şeyin vücuda az zehir girmesidir. Peki, zehir vücuda nasıl giriyor? Elbette havadan, yediğimiz gıdalardan, içtiğimiz içeceklerden; düşünceden ve karşı ilişkilerden… Zehir yönetimi diye bir beceri kazanmanız lazım. Vücuda az zehirli yiyecekler girmesi lazım. İlişkilerin, soluduğumuz havanın, kullandığımız saç boyası makyaj malzemesinin az zehirli olması lazım. Yani sonunda bir tarafta zehir yönetimi var.”

Öteki tarafta da sağlıklı bir vücudu yürütebilmek için doğru malzemeyle beslemek gerektiğini de vurgulayan Pamuksüzer, “Bu besin olur, düşünce,  ilişki veya tecrübe olur ama bunların da doğru olması lazım. Kendi kendini besleme yalnız yeme içme değil zihinsel ve sağlıklı beslenme düşüncesel ve ilişkilerdeki pozitiflik vs bunlar da olmalı.”

Kendi hayatında sonradan yüzleştiği eksikleri gidermek için büyük çaba sarf ettiğinin altını çizen Pamuksüzer, stresle yaşıyorsak vücudun kendi kendini yenilemesi için uygun bir ortam olmadığını çünkü stres anında vücudun tek görevinin hayatta kalmaya çalışmak olduğunu, yaşamı yenileyemediğini ve yenilenemeyen vücudun da ölüme, yaşlanmaya ve  mutsuzluğa sürüklendiğini vücudun akışkanlığını yitirdiğini belirterek, ”Zehirlenme ve beslemeyi iyi yönetmen lazım. Kronik strese karşı kendini dingin tutacak bir stres yönetimi lazım. Bunun üzerine tamamlayıcı unsurlar var, sauna yapıp terleyeceksin, müzik dinleyeceksin, iyi uykunu alacaksın, spor yapacaksın, esneyip ağırlık kaldıracaksın. Bunun gibi tamamlayıcılar var. Bazıları çok tamamlayıcı. Örneğin iyi bir uykun yoksa büyük bir tamamlayıcıyı kaybetmiş oluyorsunuz” diye konuştu.