Havalar ısınmaya başladı, yaz kapıda… Bu mevsim en sık karşılaşacağımız sağlık sorunlarından biri de gıda zehirlenmeleri. Gıda zehirlenmelerinin en önemli sebebinin tüketilen gıdaların sıcakta...

Havalar ısınmaya başladı, yaz kapıda… Bu mevsim en sık karşılaşacağımız sağlık sorunlarından biri de gıda zehirlenmeleri. Gıda zehirlenmelerinin en önemli sebebinin tüketilen gıdaların sıcakta unutularak daha sonra tekrar yenmesi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Önceki gün bizim de başımıza bu talihsiz olay geldi ve kızım yediği köfteden zehirlendi. Tam anlamıyla kabustu. Sanırım havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hastaneler de gıda zehirlenmesi vakalarıyla dolup taşacak. Siz siz olun, yediğiniz besinlere dikkat edin ve mümkün olduğunca evde yemeye özen gösterin.

Gıdaların neden olduğu, bazen ölümcül bile olabilen bu hastalıkların belirtilerini bilmenizde fayda var. İşte başlıca gıda zehirlenmeleri ve korunma yolları: Herkes gıda zehirlenmesinden korkar. Bu sıcak yaz aylarında gıda kaynaklı hastalık vakalar artar. Olay yerleri genellikle dışarısıdır çünkü bakteriler sıcakta en hızlı şekilde gelişir. En önemlisi de hangi bakterinin suçlu olduğunu bulup tam olarak nasıl ve ne zaman zehirlendiğinizi bilmektir. Çünkü bu iyileşmenizde çok önemli rol oynar ve hatta hayatınızı bile kurtarabilir. İşte başlıca gıda zehirlenmelerini tespit etmeniz için bilgiler ve korunmanız için öneriler…

İlk belirtiler; 6-12 saat içinde meydana gelir. Kusma, ishal, karın ağrısı ile kendini gösterir ve şiddeti zaman içinde artabilir. Bazen zehirlenmenin şiddetine bağlı olarak kanlı ishal ve ateş baş gösterebilir. En tehlikeli zehirlenme salmonella enfeksiyonunun neden olduğu zehirlenmedir. Tedavi edilmediği takdirde, salmonella enfeksiyonu sindirim borusunda delikler açabilir. Ateş çıkması, virüsün mide- bağırsak yoluna kadar yayıldığı ve kan dolaşımına ulaştığını gösterir. Koli basili gibi salmonella da özellikle bağışıklık sistemi tehlikede olan gençler veya yaşlılar için çok tehlikeli olabilir. Kendinizde veya bir yakınınızda salmonella zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız antibiyotik tedavisi verecek olan doktorunuzla iletişime geçmekte geç kalmayın.

Genellikle hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye sebep olan besin ve kişiye özgü bazı faktörler, zehirlenmenin sebep olduğu hastalığın daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilir. Besin kökenli hastalığa herkes yakalanabilir ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler yani bebekler, çocuklar, yaşlılar ve hamileler bu duruma daha duyarlıdır.

Bunlardan korunmak için. Her türlü gıda maddesini satın alırken etiket bilgisini okuyun. Üretim, son kullanma tarihi, ambalaj bütünlüğü ve saklama koşullarına dikkat edin. Besinleri güvenilir yerlerden satın alın. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerden uzak durun. Plajda gıda güvenliği yazın oldukça önemlidir. Son giren ilk çıkar. Yani soğutucunuzda ilk yiyeceğiniz şeyi en üste koyun. Soğutucu veya yiyecek çantanızı kuma yarıya kadar gömün ve şemsiyeyle koruyun. Yemeği hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra ellerinizi ılık sabunlu suda 20 saniye boyunca iyice yıkayın. Etleri kasap kağıdı veya streç film gibi koruyucu paketlerle kaplayın ve çapraz bulaşmayı engellemek için buzdolabında alçak bir rafa koyun. Et, salata, vb. yiyecekler için ayrı renklerle kodlandırılmış kesme tahtaları alın. Ucunda sensörü olan et termometresi kullanın, böylece etin içini doğru biçimde pişirebilirsiniz. Sığır etini 160, tavuk etini ise en az 165 derecede pişirin.

Ve en önemlisi dışarda yemek zorunda kaldıysanız güvenilir bir yerde yiyin ve hijyen kurallarına uyun.. Hatta mümkünse dışarıda tavuk ve et ürünleri yemekten kaçının…