İmar davasında toptan beraat İmar davasında toptan beraat
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun da aralarında yer aldığı 128 meclis üyesi hakkında açılan imar davasında,3 ilçedeki 5 değişiklik için açılan davadan beraat kararı... İmar davasında toptan beraat

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun da aralarında yer aldığı 128 meclis üyesi hakkında açılan imar davasında,3 ilçedeki 5 değişiklik için açılan davadan beraat kararı çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bir sene arayla ikinci beraat sevinci yaşanıyor. 2011’de başlayan tarihi “Büyükşehir davası” sonuçlandı. Son kararla Başkan Kocaoğlu, belediye yöneticileri, ilçe belediye başkanları ve belediye meclis üyelerini kapsayan dava da beraatle sonuçlandı.

KRİTİK DAVADA BERAAT ÇIKTI

2009-2011 yılları arasında Karabağlar, Buca ve Seferihisar ilçelerinde yapılan 5 ayrı imar değişikliği düzenlemesi, 2013 yılında imar yönetmeliğine aykırı olduğu iddiasıyla yargıya taşınmıştı. İçişleri Bakanlığı’na yapılan şikayet üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada Kocaoğlu’nun yanı sıra, aralarında eski ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu toplam 128 meclis üyesi hapis istemiyle yargılanmaya başlamıştı. 33’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 4 yıldır devam eden davadan beklenen sonuç geldi. Tüm sanıkların beraat ettiğini açıklayan mahkeme kararında, Kocaoğlu ve diğer 128 ismin imar rantı sağlama, kişisel menfaat, görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal suçlarının tamamından aklandığı açıklandı.

 

İDDİANAMEDE NELER VARDI?

Büyükşehir Belediyesi’nin 2009-2011 döneminde Buca, Seferihisar ve Karabağlar ilçelerinde yapılan beş ayrı imar değişikliği ile “İmar Yönetmeliği”ne aykırı düzenlemeler yapıldığına dair şikayetler üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı işlemleri mercek altına almıştı. İçişleri Bakanlığı’nın izniyle başlatılan soruşturmada sanıklar Danıştay’a itirazda bulunurken, davanın reddedilmesine ilişkin talepleri kabul görmemişti. İddianamede, aralarında Aziz Kocaoğlu’nun da bulunduğu 128 sanık hakkında TCK 257/1. maddesi uyarınca “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla 1-3 yıl arası hapis cezası istenmiş, TCK 53. maddesi uyarınca da “belli haklardan yoksun bırakılmaları” talep edilmişti.

 

Erman Şentürk/Ege Telgraf