Salı, 04 Eylül 2012 15:03

Ayvalık’ta “Atlar ve Hatlar” konulu resim sergisi

Paylaş
Bu Habere Oy Ver
(0 Oy verilmiş)

Ayvalık Belediyesi 9. Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Fuaye Sanat Merkezi’nde Ressam Süleyman Saim Tekcan’ın ‘Atlar ve Hatlar’ konulu fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Sergide konuşan Ressam Tekcan; “ Ülkelere aydınlığı getirenler bugüne kadar sanatçılar olmuştur. Güzel bir dünyada dar düşüncülerin yok edilmesi için o ülkede çok sayıda sanatçının yetişmesi gerekiyor” dedi.

Kader ERGİN

 Ayvalık Belediyesi 9. Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Ressam Süleyman Saim Tekcan’ın 58 eserini Fuaye Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu. Sergide yağlı boyadan kurşun kaleme, gravürden heykele birçok alanda resim yer aldı. Resimlerini oluştururken içinde yaşadığı kültürden beslendiğini belirten ressam Süleyman Saim Tekcan; “Katman katman kültürlerin içinde var olan başka bir ülke yoktur herhalde. Bir sanatçı içinde yaşadığı kültürü eserlerine yansıtmıyorsa, orada o ülkede bir sorun vardır. Çünkü sanatçı toplumdan doğar. Bugün Ayvalık’ta kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde burada sanatseverlerle eserlerimi buluşturmaktan memnuniyet duydum” dedi.

Evrensel sanat ölçütlerinde uluslararası sergiler düzenleyen Tekcan, Fuaye Sanat Merkezi’ne ilk geldiğinde eserini burada sergilemekten korktuğunu belirterek, “ Bugün burada gördüğüm gerçek şu ki burası kültür sanat galerisi merkezi halini almış” dedi. “Birçok güzelliği ülkemizde barındırırken ‘Bir tepeden baktım İstanbul’a’ diyen şairin Ayvalık’ta Şeytan Tepesi’nden bakınca da aynı duyguları taşıyacağına inanıyorum. Belki de birçok şair burada şiirlerini oluşturmuştur. Sahip olduğumuz güzellikleri korumamız gerekiyor” diye konuştu. Tualin karşısına geçip sadece fırçasını oynatan sanatçıların artık kalmadığını da belirten Tekcan, “Ressamlar tuallerinde kendilerini ifade ediyor” diyerek konuşmasını tamamladı. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, sanat günleri kapsamında böyle bir sanatçıyı ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek, Tekcan sayesinde Ayvalık’a bir sanat galerisi kazandırma fırsatı bulduklarını söyledi. Başkan Türközen, günün anısına ressam Tekcan’a Ayvalık sembolü olan bir paket hediye etti. Sergiye katılım ise yüksekti.

Süleyman Saim Tekcan hakkında

 Yoğun sanatsal üretimiyle, eğitimciliğiyle ve Türkiye’de özgün baskı resmin gelişimine katkılarıyla Türk sanat ortamında önemli yere sahip bir sanatçıdır. Bugün 45 yıllık sanat yaşamını ardında bırakan Süleyman Saim Tekcan belleklerde özgün baskılarıyla yer etmiş olmasına karşın bu uzun sanatsal yaratım sürecinde desen, yağlı boya, suluboya ve bronz heykeller yapmıştır. Süleyman Saim Tekcan çalışmalarında deneye öncelik tanıyan bir sanatçıdır ve özgün baskı alanında kendine özgü bir teknik geliştirmiştir. Sanatçı yapıtlarına yaşadığı çevreden, doğadan, Anadolu uygarlıklarından ve Osmanlı sanatından kaynaklanan biçimlerle bir kimlik kazandırmış, ancak onları evrensel sanat ölçütleri içinde ifade etmiştir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile