İnternetten satış kitapçıyı vurdu (Özel Haber) İnternetten satış kitapçıyı vurdu (Özel Haber)
Alsancak Sevgi Yolu, kitap denilince ilk akla gelen yerlerden biri. Buna rağmen bir zamanların en işlek sokaklarından biri bugünlerde adeta sinek avlıyor. Kitap satışlarının... İnternetten satış kitapçıyı vurdu (Özel Haber)

Alsancak Sevgi Yolu, kitap denilince ilk akla gelen yerlerden biri. Buna rağmen bir zamanların en işlek sokaklarından biri bugünlerde adeta sinek avlıyor.

Kitap satışlarının günden güne azaldığını belirten esnaf bir hayli dertli. 15 yıldır kitapçılık yapan ve 8 yıldır Sevgi Yolu esnafı Barış Karakaş, işlerin daha önce hiç olmadığı kadar kötü olduğunu söyledi. Karakaş, “İşlerin kötü olmasının pek çok nedeni var. Bir kere cahilliğin bunca övüldüğü dönemde kitap okuyana deli gözüyle bakılıyor. Okuyucu diye bir şey kalmadı. Çünkü merak etmiyoruz hiçbir şeyi. Okuyucunun yerini ödev verilen kitapları arayan müşteriler aldı. Sanki ödev verilmese hiçbir şey okunmayacak gibi… Alsancaktayız, fakat buranın insanı bizden alışveriş yapmaz. Daha çok zincir mağazaları tercih eder. Geçmişte en azından kemik bir okuyucumuz vardı, şimdi onlar da yok. Günü geçiriyoruz. Borçlanıyoruz giderek. Bu sokak burada ekstra bir şeyler olmazsa kalacaktır ancak sürekli satıcılar değişiyor, çünkü iş yapamıyor kimse” diye konuştu.

2000 yılından beri Sevgi Yolu’nda esnaf olan Sevda Arslan ise son 2 yılın en kötü dönem olduğunu iddia ederek “2017 Nisan’da yaptığımız işin, bu yılın nisan ayında çeyreğini bile yapamadık. Ekonomi kötüye gidiyor, insanlar para harcamaya korkuyor. Özellikle seçim olacağı açıklandığından beri satışlar neredeyse tamamen durdu. Okuyucu niteliği ise oldukça düşük, sadece popüler kitaplar okunuyor. Ya da webpad kitaplar tercih ediyor pek çoğu. İnternet satışları biz dâhil hemen her kitapçıyı etkiliyor. Belirli, bu işi profesyonel yapan sitelerin dışında artık insanlar Facebook, İnstagram vb. sosyal medya hesaplarından kitaplar satıyor. Korsan kitap satıyorlar, vergi ödemiyorlar, kira dertleri yok. Bizler hem iş yapamıyor hem vergi, kira ödüyoruz” dedi.

Utkucan Akkaş / Ege Telgraf/ Özel Haber