İzmir’in görsel ikonu İzmir’in görsel ikonu
  Turizm Haftası nedeniyle İzmir Kent Zirveleri’nin İzmir’de Farklı Turizm Destinasyonlarının Geliştirilmesi konulu söyleşisine katıldım. İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen söyleşide Otuzbeslik.com Kurucusu... İzmir’in görsel ikonu

 

Turizm Haftası nedeniyle İzmir Kent Zirveleri’nin İzmir’de Farklı Turizm Destinasyonlarının Geliştirilmesi konulu söyleşisine katıldım. İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen söyleşide Otuzbeslik.com Kurucusu Bilsay Yıldırım, Skall Kulüp İzmir Başkanı Emre Gezgin ve Uluslararası Kukla Günleri’nden Selçuk Dinçer’le birlikte kendi alanımız ve dünyaya bakışımızı dilimiz döndüğünce anlattık.

İzmir’i Sevenler Platformu’nun Kurucusu, Halkla İlişkiler Uzmanı Sancar Maruflu’nun dikkatle takip ettiği oturum sonrası başta İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve Maruflu’dan gelen olumlu tepkileri duyunca sevindim. Sancar Abi’nin ‘’Bunları mutlaka kaleme al, daha çok kişiye ulaştır’’ sözleri üzerine bu haftaki yazımda o sunumda söz ettiklerimden bahsediyorum.

SEYAHAT EDEN SAYISI ARTIYOR

Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine göre seyahat edenlerin sayısı her yıl düzenli olarak artıyor. Dünyadaki kargaşa, huzursuzluk, istikrarsızlık gibi etkenler seyahat eden kişi sayısının azalmasına neden olmuyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında insanlar seyahat etmeye devam ediyor. 2017 yılında 1,3 milyar kişi dünyanın farklı bir bölgesine seyahat ederek turizm hareketliliğine katıldı. 10 milyon nüfuslu komşumuz Yunanistan’ı 38 milyon turist ziyaret etti. Türkiye yaşanan olumsuzluklara rağmen 32 milyon rakamını yakaladı. Bu yılki olumlu tabloyla hedef 40 milyona kadar çıkartıldı.

Seyahat eden kişi sayısının artmasıyla turizm pastasındaki çeşitlilik de artıyor. Eskiden klasik turist dediğimiz ve paket turlarla, seyahat acentaları aracılığıyla tatilini planlayan turistin yerini teknolojiyi kullanan, kendi seyahatini bağımsız bir şekilde organize eden yeni bir profil ortaya çıktı. Bu profilin ortaya çıkışında sosyal medyanın, yeni teknolojilerin etkisi tartışılmaz derecede büyük.

Özellikle gençlerin başını çektiği bu kesimin içinde niş alanlara yönelen bir kitle de var. Bir kısmı sırt çantalı turist, bir kısmı lüksten hoşlanıyor, bir kısmı UNESCO Mirası’nın peşinde bir kısmı müzeleri takip ediyor.

Yeni tip turisti yakalamak ve onların ilgi alanına girebilmek için dijital mecrada içerik oluşturmak ve var olan içeriklerde yer almak hayati önem taşıyor. Zira artık bir destinasyonla ilgili aramaların büyük çoğunluğu Google üzerinden yapıldığından Google aramada ilk sıradaki içeriklerde yoksanız sizin ne anlattığınız ne yaptığınızın hiçbir önemi kalmıyor. Bu noktada Google tarafından iyi içerik ürettiği için otorite kabul edilen birçok blogger ve içerik üreticisi ile işbirliği yapmak gerekiyor. Bloggerların zirvede yer alan içeriklerinin içine girmek, bir paragrafta yer almak önemli.

DİJİTAL TURİSTLER

Hala dijital turistin öneminin farkında değiliz. Blogger ve dijital içerik üreticilerinin de maalesef farkında değiliz. Geleceğin ve turizm arayışlarının bu mecralar üzerinden yürüyeceğinin özellikle kamu kurumlarının ve turizmcilerinin farkında olması gerekiyor.

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Türkiye’ye gelen yabancı turistlere yönelik yaptığı araştırma sonuçlarını görme şansım oldu. Türkiye’ye gelen ancak İzmir’e gelmeyen turistlerin İzmir algısının incelendiği araştırmada bu kapsamdaki turistlerin yüzde 94’ünün İzmir’le ilgili hiçbir şey bilmediği ortaya çıkmış. Her dakika anlatmak için uğraştığımız şehrimizin algısı bu düzeyde. İzmir’i gören yabancılara kentin görsel ikonu nedir diye sorulduğunda Efes, yerlilere sorulduğunda ise Saat Kulesi çıkmış. Dünyanın birçok noktasında insanlar bir fotoğraf karesini canlandırmak için seyahat ederken bizde görsel ikon olarak Saat Kulesi ve Efes’e sıkışıp kalmak çok kötü. Görsel ikon sayısını ve çeşitliliğini artırmak kısa vadede çözüm olabilir.