İzmirli, hafta sonu ne yapmalı? İzmirli, hafta sonu ne yapmalı?
Yoğun iş hayatı, seçimler, stresli şehir hayatı ve sıcak havalar üst üste gelmişken bir hafta sonu her şeye mola vererek evden uzaklaşmak, tatilin keyfini... İzmirli, hafta sonu ne yapmalı?

Yoğun iş hayatı, seçimler, stresli şehir hayatı ve sıcak havalar üst üste gelmişken bir hafta sonu her şeye mola vererek evden uzaklaşmak, tatilin keyfini çıkarmak gerek.

Hem hafta sonunuzu doya doya geçireceğiniz, hem de ekonomik anlamda kendinizi fazla zora sokmayacağınız bir tatil planı düşünüyorsanız İzmir’in bu şirin tatil beldelerine bakmanızda fayda var. Sabanın erken ışıklarıyla yola çıkıp, sabah kahvaltınızı yapabilir, denize girip, güneşlenebilir, tarihi mekanları gezebilir ve eğlencenizi tamamlayıp, aynı günün akşamına kendinizi en rahat hissettiğiniz yer olan evinize geri dönebilirsiniz.

İzmir’de Günübirlik Gidebileceğiniz Tatil Yerleri

1- Çeşme

Sabah Çeşme’ye vardığınızda eğer ilk işiniz denize girip güneşlenmek değilse Alaçatı’nın taş evlerinde tarihi bir gezi yapabilirsiniz. Çeşme’ye seyahat edenlerin uğramadan dönmediği bu taş evleri, doyasıya gezdikten sonra sadece 20 dakikalık mesafe ile Çeşme’nin masmavi denizine ve altın kumlarına kavuşabilirsiniz.

cesmede-neler-yapilir--cesmeye-nasil-gidilir

Denize girip, bolca yüzdüğünüz, bolca güneşlendiğiniz bir günün akşamında Çeşme’nin eşsiz gün batımını da seyretmeden dönmeyin sakın. Gün batımını izlerken “Acaba dönüşte araç bulur muyum?” diye düşünmeyin, gün batımının tadını çıkarın. Çünkü geceye kadar ulaşım olanağınız var.

2- Seferihisar

Seferihisar, hem kendini doğayla baş başa bırakmak, hem denize girmek, hem de tarihi bir tura çıkmak isteyenlerin odağı haline gelen bir yer.

seferihisarda-nereleri-gezebilirim

Bu şirin beldeye “şehir yaşamından bunaldım, sakin bir zaman geçirmek istiyorum” diyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Gün içinde rahat bir şekilde önce Fahrettin Altay’a metroyla daha sonra da Seferihisar otobüsüyle hem ucuz hem de hızlı bir yolculukla gidebilir, kendinize ayırdığınız zamanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

3- Foça

Antik çağa uzanan yapıları, denizi ve doğasıyla gizli cennet Foça son dönemlerin vazgeçilmezi haline geldi. Foça, hem tatil yapmak hem de tarihi, doğayı gezmek isteyenler için iyi bir seçenek.

focaya-nasil-gidebilirim-

Foça’ya kadar gitmişken Homeros’un da destanında geçen Siren Kayalıkları‘nı da görmeden gelmeyin. Bu kayalıkları gezebilir, eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz fakat burada doğal yaşamı korumak adına alınan tedbirlerden biri de denize girmenin yasak olması. Fakat “Buraya kadar gelmişken denize girmeyecek” miyiz diye düşünmeyin: Silüeti fok balıklarını andıran grup adaları doyasıya gezebilir ve sahillerinde denize girebilirsiniz.

4- Urla

Urla, sadece yaz aylarında değil, bahar aylarında da İzmir’i gezmeye karar verenlerin gözdesi oluyor. Hem ulaşım olanakları hem de her mevsim kendine has doğal dokusuyla gezginlerin ve tatilcilerin odağı haline gelen bu beldemiz, İzmir’e sadece 35 km uzaklıkta ve şehir merkezinden kalkan minibüslerle gidilebiliyor.

urlada-neler-yapilabilir

Sabah erkenden yola çıkarak güne Urla’nın lezzetli kahvaltısıyla güne başlayabilirsiniz. Girişte sizi karşılayacak Mısır Çarşısı’nda güzel bir turun ardından lale katmercisinden bir şeyler atıştırabilir, bir sonraki gezi için enerji depolayabilirsiniz.

urla-cesmealti-plaji

Deniz keyfi için burada Çeşmealtı’na da gidebilirsiniz. Amacınız sadece gezi ise Karantina Adası, Sanat Sokağı gibi yerler sizi bekliyor olacak.

5- Özdere

Menderes’e bağlı Özdere girintili çıkıntılı koylarıyla, tertemiz deniziyle günübirlik tatili geçirebileceğiniz en iyi yerlerden.

izmir-ozdere-de-neler-yapilir

Temiz deniz, yeşil doğa ikilisini bir arada yaşamak isteyenlere tavsiye edebileceğimiz en iyi yerlerden biri. Özdere’ye gittiyseniz ve denize girmeyi düşünüyorsanız Ahmetbeyli Koyu’nun tadını çıkarın.

6- Gümüldür

Gümüldür Ege Denizi’nin mavisini en iyi görebileceğiniz yerlerden. Menderes’te bulunan bu belde, sadece deniziyle değil, tarihi Klaros şehri ile de tarihi iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir yer.

Homeros-figuru-Apollon-gumuldur

Gümüldür’ün en ünlü tarihi yapısı Homeros figürü ve Apollon’un heykeli de burada yer alıyor. Üstelik bu tarihi yer, Ahmetbeyli Plajı’na da çok yakın.

 Bonus: Didim

Aydın’ın sahil ilçesi Didim, İzmir’den 2,5 saatte ulaşabileceğiniz muhteşem bir tatil destinasyonu. Ege’nin ödüllü, dünya markası plajında denize girip güneşlenmek herkes gibi sizin de hakkınız.

didim-altinkum-plaji-didime-nasil-gidilir

Sabahın erken saatlerinde orada olmak size Didim’de antik Yunan kalıntıları olan Apollon Tapınağı’nı veya Priene Antik Kenti’ni gezebilir, mitolojik Yunan tarihine kendinizi daha yakın hissetme şansını yakalayabilirsiniz. Gezinizi bitirdiyseniz ve aylarca hasretini çektiğiniz deniz-kum-güneş üçlüsüne bırakmak istiyorsanız ilk istikametiniz Altınkum Plajı olacak. Altınkum Plajı, 2 km’yi aşan mavi bayrak ödülüne sahip, Türkiye’nin en iyi plajları arasına gösterilen bu plajda denize girmenin keyfi bambaşka.

Hazırlayan: Bilal Çelik