“İzmirli üretici üvey evlat mı?” (Özel Haber) “İzmirli üretici üvey evlat mı?” (Özel Haber)
2007 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermeye başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), sunduğu hibe desteklerinde İzmir’i kapsam... “İzmirli üretici üvey evlat mı?” (Özel Haber)

2007 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermeye başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), sunduğu hibe desteklerinde İzmir’i kapsam dışı bırakması tartışmaları da beraberinde getirdi. Ege Telgraf’ın “İzmir’e kırsal kalkınma golü” başlığı ile duyurduğu İzmirli üreticilerin hibe mağduriyeti başkent Ankara’nın gündemine taşındı. Toplam 42 ilde faaliyet gösteren kurumun İzmir’e yönelik politikalarını eleştiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi sundu.

BAKAN TBMM’YE TAŞIDI

18 Mayıs 2007 tarihinde çıkartılan özel kanunla kurulan ve 42 ilde faaliyet gösteren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), sunduğu hibelerde İzmirli üreticileri ve çiftçileri pas geçti. 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve AB fonları çerçevesinde hibe destekleri dağıtan kurumun İzmir’de henüz il koordinatörlüğü de bulunmazken, komşu il Manisa ise İzmir’in aksine birçok yardım fırsatından yararlandı. Ankara ve diğer birçok büyükşehrin kalkınma anlamında desteklendiği süreçte İzmir’in komşusu Manisa’da 2013-2016 yılı arasında il koordinatörlüğü vasıtasıyla 321 proje sahibine 68 milyon lira hibe desteği verildi. TKDK tarafından yapılan son resmi açıklamaya göre, 3 bin kişiye de istihdam sağlayan kurum, yine Manisa’da 2018 yılına dek 34 milyon lira daha mali hibe sunmayı hedefliyor.

MANİSA’YA VAR İZMİR’E YOK

İzmirli çiftçilerde hayal kırıklığı yaratan bu gelişmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, sunduğu 6 maddelik soru önergesinde konuyla ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yanıt istedi. CHP’li Bakan hazırladığı önergede ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye sunduğu desteklerin her yıl katlanarak arttığına dikkat çekerek, yerel idarenin 2007’den bu yana İzmirli üreticilere sunduğu 703 milyon lirayı aşkın yardımı hükümete örnek gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sadece geçtiğimiz yıl içerisinde kırsalda kalkınma için yatığı 144 milyon liralık yatırımı da başkent gündemine taşıyan Bakan, belediyenin sunduğu destekler sayesinde tarımsal gelişimde yüzde 5,5, süt üretiminde ise yüzde 440 oranında büyüme kaydedildiğini belirtti.

“ADALETSİZLİK”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Ege Telgraf’a yaptığı değerlendirmede, “İzmirli üreticiler üvey evlat mı?” diye sordu ve şunları dile getirdi: “TKDK’nin sitesindeki ‘örnek yatırımlar’ haritasını açtığınız zaman, karşınıza tabir-i caizse seçim sonuçlarının haritası çıkıyor. İktidar, toplumsal destek bulduğu yerlere kamu kaynaklarını akıtırken, seçmen desteği bulamadığı yerlere kamu kaynaklarını yönlendirmekten imtina ediyor. Öyle anlaşılıyor ki İzmir gibi coğrafyası ve iklimi tarımsal üretime elverişli bir kent, siyasal destek alınamadığından görmezden gelinmektedir. İktidar, İzmirli çiftçiye üreticiye üvey evlat muamelesi yapmaktadır. AKP İzmir Milletvekili Necip Kalkan 3 Mart 2016 tarihinde İzmir’de temsilcilik açılacağını söylemişti. Üzerinden iki yıl geçti, hala bir çalışma yok. Hayatın her alanında toplumu ayrıştıran, kamu kaynaklarını ‘kendinden’ olana yönlendiren iktidar, tarıma yönelik bütçe kaynaklarının dağıtımında da eşit davranmayarak, toplumsal adaletsizliği derinleştiriyor. Ne yazık ki çiftçi de ülkedeki ayrışmadan, kutuplaşmadan payına düşeni alıyor.”

CHP’li Milletvekili Bakan, TBMM’ye sunduğu önergede şu sorulara yanıt istedi:

Dağıttığı mali proje destekleriyle üreticinin ve girişimcilerin en büyük destekçilerinden biri olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nin sunduğu imkanlar gün geçtikçe artarken, diğer 42 kentin aksine, İzmirli çiftçilere ve üreticilere neden hiçbir imkan sunulmamaktadır?

Geçtiğimiz Aralık ayında 252 milyon avroluk hibe paketine proje başvuru çağrısı yapan TKDK’nin ‘mali fon destek listesi’nde neden İzmir yoktur?

Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’in 2020 yılına kadar belirlenen uzun vadeli planlar olan “Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı” dışında bırakılmasını sebebi nedir?

TKDK’nin temsilcilik açtığı iller hangi kriterlere göre belirlenmektedir? İzmir’de neden temsilcilik yoktur? İzmir’e temsilcilik açılacak mıdır?

TKDK’nin il bazında dağıttığı mali proje destekleri hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2002 – 2018 yılları arasında, yıl bazında olacak ve açık bir şekilde görülecek şekilde, İzmir’e yaptığı yatırımlar nelerdir?

Erman Şentürk/Ege Telgraf/Özel Haber