Kahvecilerden o projeye yeşil ışık (Özel Haber) Kahvecilerden o projeye yeşil ışık (Özel Haber)
Emeklisinden çalışanına, işsizinden patronuna, yediden yetmişe hemen her kesime hitap eden ve Türk halkının geleneği haline gelmiş kıraathaneler, 24 Haziran seçimlerinde kilit rol üstlendi.... Kahvecilerden o projeye yeşil ışık (Özel Haber)

Emeklisinden çalışanına, işsizinden patronuna, yediden yetmişe hemen her kesime hitap eden ve Türk halkının geleneği haline gelmiş kıraathaneler, 24 Haziran seçimlerinde kilit rol üstlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde miting meydanında yaptığı açıklamada “Millet Kıraathaneleri” projesini ortaya atarak, kitap okunabilen, ücretsiz çay ve kek ikramının yapılacağı yeni sosyal aktivite merkezleri hayata geçireceklerini duyurmuştu. Yüksek işletme giderleri ve ekonominin son durumu nedeniyle eski günlerini mumla arayan kahveci esnafı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu vaatleri nedeniyle tedirgin günler yaşarken, esnaf odasından yüreklere su serpen bir açıklama geldi. Projeye yeşil ışık yakan İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Hakkı Kırdı, yeni modelin kahvehaneleri olumlu etkileyeceğini belirterek yaşanacak değişime hazır olduklarını vurguladı.

‘ÖRNEK OLACAK’

İzmir’de kayıtlı 3 bine yakın işletmenin olduğunu belirten İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Hakkı Kırdı, konuyla ilgili olarak Ege Telgraf’a özel açıklamalarda bulundu. Başkan Kırdı, ‘Millet Kıraathaneleri’ sayesinde yeni bir dönüşüm başlayacağını dile getirdi. Kırdı, “Millet Kıraathaneleri geniş çaplı bir proje değil. Her ilde sadece bir tane açılması planlanıyor. Sadece bu projenin kıraathane olarak duyurulması doğru değil. Kıraathane derken esnafımız tedirgin oluyor ancak burada açılacak işletmeler kahvehaneden çok kütüphaneye benzeyecek. Bu açıdan baktığımızda, esnafımızın olumsuz etkileneceğini ya da işlerinin kötü etkileneceğini zannetmiyorum. Diğer yandan, bu proje kahvehanelerde okuma alışkanlığının yayılmasına, sosyal ve kültürel aktivitelerin artmasına da katkı sağlayacaktır. Yani esnafımız için örnek teşkil edecek bir çalışmadır” dedi.

“DESTEKLİYORUZ”

Kahveciler Odası Başkanı Kırdı, İzmir’in söz konusu projeye en hazır iller arasında olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “İzmir okuma yazma oranının fazla olduğu, emekli nüfusun yoğun yaşadığı ve okuma alışkanlıkları yüksek bir ilimiz. Mevcut kahvelere baktığımızda zaten kıraat yani okuma faaliyetleri fazla. Geçtiğimiz yıllarda Konak Belediyesi ile ortak bir çalışma yapıp, eski kitapları toplayarak kahvelerde vatandaşlarımıza dağıtmış ve güzel bir kampanyanın altına imza atmıştık. İlgi de oldukça yoğundu. İzmir bu açından millet kıraathanelerine en hazır il. Hatta İzmir’de birçok kahve zaten millet kıraathanesi gibi. Okuma alışkanlıklarını artıracak olması nedeniyle olumlu bir projedir, destekliyoruz.”

Erman Şentürk/Ege Telgraf/Özel Haber