‘Sokağımıza sahip çıkın!’ (Özel Haber) ‘Sokağımıza sahip çıkın!’ (Özel Haber)
Sayısı her geçen gün hızla artan alışveriş merkezlerine inat ayakta kalmaya çalışan Kemeraltı Çarşısı Havra Sokağı esnafı, geride bıraktığımız seçimin ardından hem hükümet, hem... ‘Sokağımıza sahip çıkın!’ (Özel Haber)

Sayısı her geçen gün hızla artan alışveriş merkezlerine inat ayakta kalmaya çalışan Kemeraltı Çarşısı Havra Sokağı esnafı, geride bıraktığımız seçimin ardından hem hükümet, hem de yerel yönetimden tarihi sokağı yeniden canlandıracak çalışmalar beklediğini söyledi. Sokağın bakımsızlığından dolayı işlerin günden güne azaldığına dikkati çeken esnaf, otopark ve temizlik sorunlarının bir an önce çözülerek tekrar cazibe merkezi olmasını umduklarını söyledi.

kemeralti-carsisi-havra-sokagi-esnafi (1)

‘Birlik olalım’

Havra Sokağı esnafı Ramazan Yedikardeş, satışların düşüklüğünden dolayı balıkçı tezgahını manav dükkanına çevirdiğini söyledi. Yedikardeş “İlk olarak otopark sorununun çözülmesi gerekiyor. Vatandaş alışverişe geldiğinde arabasını arka tarafa park ediyor. Geri döndüğünde ceza yediğini görüyor ve doğal olarak buradan alışveriş yapmayı bırakıyor. 2 kilo meyve alacak, 150 lira ceza yiyor. Çarşının yeniden canlanması için mutlaka otopark sorununun çözülmesi gerekiyor. Sokağın temiz olması lazım. Her yer yıkık dökük olduktan sonra bizim dükkanımızı temiz tutmamızın bir kıymeti olmuyor. Her yerde kurum var. Sıvalar dökülüyor. Yani sadece bizim temiz olmamızla bitmiyor iş. Bunun yanında sadece Havra Sokağı’na değil, bütün Kemeraltı’na ışıklandırma yapılması gerek. 24 saat iş yapabilecek potansiyeli var bu çarşının. Ancak akşam 20.00’da ışıklar kapanıyor. İnsanlar sokağa girmeye korkuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne senelerden beri sokağın düzenlenmesi ve işbirliği için çağrıda bulunuyoruz. Maalesef hiç oralı olmuyorlar. Seçimden önce Başbakanımız Binali Bey de sokağı gezdi. Sorunlarımızı dinledi. Belediye ya da Merkezi Hükümet, Kemeraltı’nı yeniden cazibe merkezi haline getirmek için hep beraber mücadele etmeliyiz” dedi.

kemeralti-carsisi-havra-sokagi-esnafi (2)

‘Kültür yok oluyor’

İşlerin durgun olduğunu söyleyen balıkçı Kenan Peker ise sokağın üzerinin tamamen tenteyle kapatılması gerektiğine işaret ederek, “2 sene önce çok bereketli bir balık sezonu geçirmiştik. O zamandan bugüne işler giderek azaldı. Şu anda ise durgun gidiyor. Av sezonunun açılmasını bekliyoruz. 1 Eylül’de sezon başlayacak. İnsanlar yazın balık tüketmeyi seviyor ama sokağın bakımsızlığından ve otopark sorunundan dolayı artık süpermarketlerden pahalı fiyatlara balık almak zorunda kalıyorlar. Büyük marketlerde, bu sokakta olduğu gibi pazarlık şansı da olmuyor. Aslında sadece alışveriş alışkanlığımız değişmiyor, aynı zamanda kültürümüz de yok oluyor. O yüzden bu sokağa sahip çıkılması gerek. Yağmur yağdığı zaman müşteriler burada alışveriş yapmakta zorlanıyor. İnsanların daha rahat alışveriş yapabilmesi için sokağın genişletilmesi lazım. Otopark sorunu çözülmeli. Vatandaş arabasını park edebilecek yer bulamıyor. Sokak komple tenteyle kapatılmalı” diye konuştu.

İnanç Zor / Özel Haber