Kemeraltı Çarşı’sına bir darbe de internetten! (Özel haber) Kemeraltı Çarşı’sına bir darbe de internetten! (Özel haber)
Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından yayınlanan son rapora göre, Türkiye’deki e-ticaret pazarının yani internet alışveriş sitelerinin pazar büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 37... Kemeraltı Çarşı’sına bir darbe de internetten! (Özel haber)

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından yayınlanan son rapora göre, Türkiye’deki e-ticaret pazarının yani internet alışveriş sitelerinin pazar büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 37 oranında büyüme kaydetti. Yine rapora göre geçtiğimiz sene içerisinde internet alışveriş sitelerinden 42,2 milyar liralık harcama yaptık. Listede İstanbul ile birlikte ön sıralarda yer alan İzmir’deki tüketici alışkanlıkları ise ayrıca dikkat çekti. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde giyim, hediyelik eşya, zücaciye, gıda gibi ürünler başı çekti. Tüketicilerin tercih sebepleri arasında ise taksit imkanı, kredi kartlı alışveriş, promosyon ve hediye çekleri ile ucuz fiyatların başı çektiği gözlendi.

kemeralti-carsisina-bir-darbe-de-internetten

E-ticaretin katlanarak artan bu büyüme hızı sürerken, İzmir’de söz konusu ürünlerin kolayca temin edilebildiği Kemeraltı gibi küçük esnafın can damarı olan tarihi çarşılar ise adeta kan ağlıyor. Gün geçtikçe lokması küçülen ve bir bir kepenk indiren çarşı-pazar esnafı her gün yeni umutlarla tezgah başına geçse de bir türlü istenen iş hacmini yakalayamadı. Alışveriş merkezlerlerine yenik düşen ve eski günlerini mumla arayan tarihi Kemeraltı Çarşısı, son darbeyi de e-ticaret sitelerinden yani internet üzerinden alışverişten yedi. Tarihi çarşıda sadece geçtiğimiz yıl içerisinde kapanan dükkanların sayısı rekor kırarak 3 bin 500’ü geçti.

Kemeraltı esnafı yine umduğunu bulamadı (Özel Haber)

Esnafa darbe vuran çağın yeni geleneği internet alışverişleriyle ilgili Ege Telgraf’a değerlendirmelerde bulunan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “İzmir ve Ege’nin insanları sıcak alışverişi yani mağazadan alışverişi sever. Bizim insanımızda pazarlık geleneği diye bir şey var. İnternette bunu isteseniz de yakalayamazsınız. Bu internet alışverişleri uzun vadede bizim gibi küçük esnafı etkilemeyecektir. O yüzden diyoruz ki, Kemeraltı’na gelin… Görmeden, denemeden almayın. Kemeraltı’na gelin, hizmetin ve ürünün en iyisini alın. İnternet Kemeraltı’nın yerini asla tutamaz. Çünkü bizim tarihi çarşımız aynı zamanda dev bir sosyal aktivite merkezi gibi. Çay var, kahve var… Gelin, gezin, görün, eğlenin, dinlenin, alışveriş edin. İster alışveriş yapın, ister yemek yiyin, ister oturun kahvenizi için. Böyle imkanlar başka hiçbir yerde yok. Hiçbir alışveriş sitesi tarihi Kemeraltı çarşısının yerini tutamaz. İzmirli tüketicilere sesleniyorum, internette fırsat kovalamak yerine, gelin dünyanın en büyük açık hava çarşısı olan Kemeraltı’nın nın sokaklarında gezip esnafımızın konuğu olun” şeklinde açıklamada bulundu.

Erman Şentürk / Özel Haber