Kemeraltı nihayet trafiğe kapatılıyor (Özel Haber) Kemeraltı nihayet trafiğe kapatılıyor (Özel Haber)
Vatandaşın ve esnafın dert yandığı taşıt sorunu için uzun zamandır süren çalışmalar netice verdi. Kemeraltı’nın 2 Temmuz’dan itibaren araç geçişine kapatılacağı açıklandı İzmir Büyükşehir... Kemeraltı nihayet trafiğe kapatılıyor (Özel Haber)

Vatandaşın ve esnafın dert yandığı taşıt sorunu için uzun zamandır süren çalışmalar netice verdi. Kemeraltı’nın 2 Temmuz’dan itibaren araç geçişine kapatılacağı açıklandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği bünyesinde uzun süredir Kemeraltı’nın trafiğe kapatılması konusu gündemdeydi ve yapılan çalışmalarda sona gelindi. Kemeraltı’nın 2 Temmuzdan itibaren araç trafiğine kapatılmasına karar verildi.

Kemeraltı’nın trafiğe kapatılması konusunda konuşan Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “Kemeraltı’nda tespit edilen bölgelere babalar konuldu. 2 Temmuz’dan itibaren o babalar aktif hale gelecek ve Tarihi Çarşı Kemeraltı araç trafiğine kapatılmış olacak. Esnaf için önemli bir dönem olan bu yaz sezonunda müşteriler daha rahat alışveriş yapabilecek. Bunun yanında yollardaki sıkışıklık ve araç parkları sorunu da giderilmiş olacak. Dükkan sahipleri sabahları saat 10.00’a kadar, akşamları ise saat 20.00 itibari ile nakliyelerini yapacak. Yani sabah 10.00 ile 20.00 arasında çarşı araç trafiğine kapalı olacak. Kızlarağası, Kestelli bölgeleri artık gözetim altında olacak. Belli noktaları ise açık bıraktık çünkü ambulans ya da itfaiyeye İhtiyacın olduğu acil bir durumda sorun yaşansın istemeyiz. Örneğin Kestelli’den Konak’a çıkış açık kalacak” diye konuştu.

ESNAF İKİYE BÖLÜNDÜ

Kemeraltı’nda esnaflık yapan Hüseyin Akdeniz, “Çarşının araç trafiğine kapatılması bence çok doğru bir karar. Çünkü araçlar hem esnafı hem de alışveriş yapan müşterileri rahatsız ediyor. Mal getirip görürken de saat yasağına göre hareket edeceğiz” dedi. Taksici esnafı ise Kemeraltı’nın trafiğe kapatılmasından çok da memnun değil. Ancak, mağduriyetlerinin de giderileceğine inanıyorlar. Taksi durağında değnekçilik yapan Veysel Gülunca, “Çarşının araç trafiğine kapatılması bizi olumsuz etkiler. Çünkü sensörler tam olarak babaların olduğu noktada ve bizim durağımızda bu noktada bulunuyor. Eğer ki sensörün yanında beklersek sensörler kameraları devreye sokuyor ve plakalar alınarak bize ceza kesiliyor” dedi. Kemeraltı Yeni Kuyumcular Taksi Durak Başkanı Nevzat Güçlü de çarşının trafiğe kapatılması ile ilgili şunları söyledi: “Yetkililere durumumuzu bildirdik ve onlarda bizlere aksaklıkların giderileceğini söylediler. Sistem faaliyete geçince bir daha ne yapabileceğimize bakacağız.”

VATANDAŞ MEMNUN

Kemeraltı çarşısında alışverişe gelen vatandaşlar ise, çarşının yayalara açılıp araç trafiğine kapatılmasından oldukça memnun. Araçlar nedeniyle gezerken oldukça zorlandıklarını dile getiren vatandaşlar. Araçlar nedeniyle yürümekte zorluk çektiklerini ve artık daha rahat alışverişlerini yapabileceklerini dile getirdi.

Aydınlanacak

Kemeraltı’na yeni aydınlatmalar geleceğinin bilgisini veren Ümit Kaya, “Akşamları esnaf dükkânların elektriklerini kapatınca çarşıda aydınlatma diye bir şey kalmıyordu. Şimdi ise daha alçak aydınlatmalar ile çarşıdaki karanlık sorununu da çözeceğiz. Gece de yaşanır bir Kemeraltı’na doğru gidiyoruz. Büyükşehir Belediyesi şu an alt kanalizasyon sistemindeki çalışmasını bitirmek üzere ve fiber ağ çalışmalarının da son bulması ile eylül ayı gibi Kemeraltı’nda ışıklandırmada başlayacak” diye konuştu.

Sevilcan günay / Ege Telgraf / özel haber