Kemeraltı’nda çile kapıda! Bir yıl tadilat var(Özel Haber) Kemeraltı’nda çile kapıda! Bir yıl tadilat var(Özel Haber)
İzmir’in tarihi çarşısı Kemerlatı’nda uzun süredir beklenen altyapı çalışmaları başlıyor. Toplam bir yıl sürecek şebeke bakım faaliyetleri öncesinde esnaf ise tedirgin bekleyişte… İzmir’in ekonomik,... Kemeraltı’nda çile kapıda! Bir yıl tadilat var(Özel Haber)

İzmir’in tarihi çarşısı Kemerlatı’nda uzun süredir beklenen altyapı çalışmaları başlıyor. Toplam bir yıl sürecek şebeke bakım faaliyetleri öncesinde esnaf ise tedirgin bekleyişte…

İzmir’in ekonomik, turistik ve ticari anlamda kalbi konumundaki Kemeraltı’nın altyapısı tepeden tırnağa yenileniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü, tarihi çarşısına can katacak yenileme faaliyetlerine su ve kanal altyapısından başlayacak.

KEMERLATI’NDA İLK KAZMA VURULUYOR

İzmir’in ünlü çarşısı ve esnafın kalbi Kemeraltı’nda yıllardır merakla beklenen revizyon nihayet başlıyor. Çarşıdaki altyapı ve üstyapı yenileme faaliyetlerinin ilk etabında beş kilometrelik atık su ve yağmur suyu hattı döşenecek.

ÇALIŞMALAR BİR YIL SÜRECEK

Söz konusu çalışmalar için 20 Aralık tarihinde ihaleye çıkacak olan Büyükşehir Belediyesi, yılbaşından itibaren tarihi çarşıda ilk kazmayı vuracak ve tadilat faaliyetlerine başlayacak. Toplam bir yıl sürmesi planlanan bakım çalışmaları kapsamında hem çarşısının yıpranmış altyapısı elden geçirilecek, hem de yağışlı havalarda yaşanan su baskınlarının da önüne geçilecek. Çarşı ve çevresindeki bulvarları kapsayan yenileme faaliyetlerinin tamamlanması ile birlikte 5 kilometrelik yeni su hattı da İzmir’in merkezinde hizmet vermeye başlayacak.

ESNAF MAĞDUR EDİLMESİN

Söz konusu çalışmalar başlamadan çarşı esnafı arasında tedirginliğe yol açarken, altyapı faaliyetlerinin bir yıl sürecek olması ve yaratacağı etki şimdiden çeşitli tartışmalara yol açtı. Esnaf cephesi adına açıklamada bulunan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “Altyapı çalışmaları konusunda daha önceden İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Başkan Aziz Kocaoğlu ile yaptığımız görüşmelerde inşaat işlerinin çarşının kapalı olduğu saatlerde ve geceleri yapılacağı konuşmuş, bu yönde söz almıştık. Umarız yapılacak ihale kapsamında işleyiş de bu şekilde olur. Sayın Kocaoğlu, esnafı mağdur etmeyeceklerinin sözünü verdi. Belediyeden bu konuda özenli bir çalışma bekliyoruz. Kemeraltı çarşısı sadece İzmir’e değil, tüm Ege’ye hizmet veriyor. Özellikle yazın gelmesiyle birlikte günde 350 bin kişi, hafta sonları ise 600 bin kadar vatandaş çarşıyı ziyarete geliyor. Çarşı şantiyeye döndüğü takdirde, zor durumda kalırız. Yoksa esnafımız nasıl iş yapacak? Vatandaşlar nasıl gelip iş yapacak? Esnaf olarak hassasiyetimiz beli. Evet, altyapı yenilensin, böyle bir ihtiyacımız var. Ancak verilen sözler yerine getirilsin ve esnaf da mağdur edilmesin” dedi.

Erman Şentürk/Ege Telgraf/Özel Haber