Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır, kazandırılır. Görsel duyulardan zihne aktarılan nesneler kişilerde çoğunlukla hayat boyu kalıcı olabilmektedir. Sahip olunan beş duyunun edindiği deneyimlerin...

Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır, kazandırılır. Görsel duyulardan zihne aktarılan nesneler kişilerde çoğunlukla hayat boyu kalıcı olabilmektedir. Sahip olunan beş duyunun edindiği deneyimlerin beyinde bıraktığı izler insanın gelecekteki davranış ve duygu örüntülerinin kalıbıdır.

Ramazan ayında günlerin uzun olması tartışmasız herkesi yoruyor… Akşam olsun diye saat sayanlar size tavsiyem bol bol kitap okuyun. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız…

Kitap okumanın öneminden bahsetmeyecek kişi hemen hemen yok gibidir. Ancak, kitap okuma alışkanlığına sahip bir toplum muyuz? Önce buna bakmak lazım. Ülkemizde kitap okuyanların oranı okumayanlara göre çok düşük. Hem okumuyor, hem de dinlemiyoruz. Özellikle son yıllarda internetin sohbet ağırlıklı kullanımı, sosyal medya bireyleri kitap sayfalarından giderek daha da uzaklaştırıyor.

ÖNCE AİLEDE BAŞLAMALI

Çocukların öğrenme yöntemlerinden biri de taklit etmektir. Onların büyüklerin davranışlarına, alışkanlıklarına, hobilerine özenmelerinden, öykünmelerinden daha normal ve doğal ne olabilir! Öncelikle tüm davranışlar; toplumun en küçük ama en önemli sosyal birlikteliği olan ailede öğrenilir ve kazanılır. O nedenle özellikle çocuk yaştaki bireylere okuma alışkanlığını kazandırabilmek için bu alışkanlığı öncelikle biz büyüklerin edinmesi lazım.

Çocuklarda kitap okumayı zorunluluk haline getirmemek birincil tutum olmalı. Alışkanlık alıştırmakla edinilir. Bu alıştırmalar da sevdirerek başarılır. Çocuklara küçük yaşlarında masal ve hikâye kitaplarını okuyarak onlara önce dinleme alışkanlığı kazandırmalısınız. Masalları ve hikâyeleri hangi çocuk dinlemek istemez ve hangi yetişkin çocukluğunda dinlediği masalları hatırlamaz! Keyifle dinledikleri masalların kendilerine kitaplardan aktarıldığını görmeleri, anlamaları, bilmeleri onların ileriki yaşlarda kitaplara olan sevgisine, yakınlığına atılmış önemli bir adım anlamındadır.

Okuma çağı öncesinde çocuklara okuduğunuz masal ve hikayelerin dışında, piyasada bolca bulunan boyama kitapları, resimli kitaplar alarak onlarla haşır neşir olmalarını sağlayabilirsiniz.

Haftanın belirli günleri/gecelerinde aile ortamında kitap okuma aktiviteleri düzenleyebilirsiniz. Odasında kendisine ait bir kitaplığın olmasını sağlayın, kitaplık düzenini ona bırakın. Ayrıca sizin kullandığınız kütüphanenin alt raflarını ona ayırabilirsiniz.

“Zaman bulamıyorum, bütçe ayıramıyorum” demek ardına sığınılacak en geçersiz bahanelerdir. Gerekli gereksiz birçok şeye zaman ayırabildiğimiz, para harcayabildiğimiz şu koskoca ömürde kitap okumaya da elbette ayıracağımız zaman ve para olmalı. Ayrıca, interneti olumlu manada kullanmanın yol ve yöntemlerinden biri de e-kitap. Binlerce kitap okumamız için birileri tarafından internet ortamına yüklenmiş durumda ve her geçen gün yenileri ekleniyor.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek için ilginizi çeken konuları içeren kitaplar seçin. Kısa öyküler sizi yormayacak başlangıç kitaplarıdır. Konu içerikleri ile ilgili sorgulamalara, yorumlara bu aşamada fazla girmeyin. Okumanızı yarıda kesecek unsurlardan uzak durun. Telefon bunların başında geliyor. Gece yatmadan önce kitap okumak oldukça keyiflidir, deneyin.

Bilgi birikiminiz, istek ve merakınız arttıkça okuduğunuz kitapların türleri de farklılaşacaktır. Özellikle Ramazan ayı kitap okumaya başlamak için gerçekten ideal… Zamanın geçmesini beklerken elinize alacağınız güzel bir kitapla iftara kadar zaman geçirebilirsiniz…