Küllerinden doğacak Küllerinden doğacak
Asırlık çınar Karşıyaka’nın futbolda küme düşmesi taraftarını derin bir üzüntüye boğarken, kaçınılmaz sonu aslında herkes biliyordu. Son 20 yıldır yanlış üstüne yanlışın yapıldığı, göreve... Küllerinden doğacak

Asırlık çınar Karşıyaka’nın futbolda küme düşmesi taraftarını derin bir üzüntüye boğarken, kaçınılmaz sonu aslında herkes biliyordu. Son 20 yıldır yanlış üstüne yanlışın yapıldığı, göreve gelen başkanların çözüm üretemediği, dedikoduların, egoların altında kalan kulüp sonunda bu ağırlığı kaldıramayarak çöktü…

Son kongrede şirketleşme yetkisini alan yönetimin artık gelir gider tablosuyla beraber gelecek planlamasını yapması gerek. Başkan Turgay Büyükkarcı ve arkadaşlarının gerekli prosedürleri halledip kulübü sahiplenecek kişiye vermesi ilk adım olarak atılmalı.

Karşıyaka’ya talip olduğunu açıklayan işadamı Mesut Sancak’ın da kısa orta ve uzun vadede yapacaklarını planlayıp işe koyulması gerek. Yaklaşık 60 milyon liralık borç batağında kıvranan, stat belirsizliği içinde ne olacağını bilemeyen camianın ardık bu girdaptan çıkması şart.

Bu girdaptan çıkarması en kuvvetli aday olan Mesut Sancak’ın ekonomik gücü bu iş için yeterli olabilir ancak bu süreçte Sancak’ın yanına alacağı danışmanları belirleyici olacak. Futbol dünyasını yakından bilen kişilerle çalışması kulübün girdaptan çıkmasını kolaylaştıracak.

Bütün bu süre içinde en önemli yapılacakların başında ise altyapı sisteminin yeniden yapılanması olmalı. Karşıyaka’nın en başarılı olduğu dönemlerde kendi yetiştirdi oyuncuların oynadığı dönemler olduğu unutulmamalı. Altınordu’nun yapmış olduğu gibi benzer bir projeyle Karşıyaka’da kendi altyapı gerçeğini oluşturmalı.

Kulübün kurumsallaşması, taraftar ilişkileri, medya ve spor camiasıyla olan düzenlenmeler de ayrıca yeni dönemde itina ve ivedilikle yapılması olanlar olarak dikkat çekiyor.

Tarihinin en kötü günlerini yaşayan, borç batağında futbolda 3. Lige düşen, basketbolda Yaşar Holding’in desteğiyle ayakta kalan, voleybolda ise birkaç gönüllünün özverisiyle mücadele eden Kaf Kaf, küme düşse de büyüklüğünden bir şey kaybetmedi kaybetmezde. Önemli olan artık kulübü sahiplenecek ve göreve gelecek kişinin aynı hataları tekrarlamaması.

Bu kulüp yeniden küllerinden doğacak; ancak bu biraz zaman alacak. Bu sürede yeni yapılanma, borçlar, stadın bitmesi, altyapı gerçeği gibi birçok sorun da yaşanacak. Yeniden güneşli günler görmek için biraz daha acı çekilecek gibi.