Künefenin doktoru ama katmeri de katmer hani Künefenin doktoru ama katmeri de katmer hani
Dr. Necip İlker Karakaş, aslında bir tıp doktoru. Ama bu sıralarda onun hastaları künefe severler. Tabii sadece künefe değil, güllaçtan katmere, kahvaltıya kadar Gaziantep... Künefenin doktoru ama katmeri de katmer hani

Dr. Necip İlker Karakaş, aslında bir tıp doktoru. Ama bu sıralarda onun hastaları künefe severler. Tabii sadece künefe değil, güllaçtan katmere, kahvaltıya kadar Gaziantep lezzetlerinin de doktoru Karakaş!

Sıcak tatlıların kralıdır künefe. Sapsarı kadayıfının üzerine gezdirilen sıcak şurubun, içindeki özel künefe peyniri ile birleşip ortaya çıkardığı lezzet dillere destan. Üzerine kaymak da eklediniz mi, onun kadayıfın üstünde yavaşça eriyip kendini salması, tadına ekstra yumuşaklık katması tarif edilmesi zor bir tat. Künefe severler kaymaklı, kaymaksız, Antep fıstıklı sıcak tatlının hasını artık İzmir’de yiyebiliyorlar. Hem de bir tıp doktorunun elinden.

Mavişehir  Koçtaş’ın yan sokağında açılan ‘Soylu Katmer Künefe” Gaziantep lezzetlerini bulacağınız bir mekân. İşletme sahibi genç girişimci Dr. Necip İlker Karakaş. Üç kuşaktır Gaziantep’te Antep fıstığı toptancılığı yapan ve Antep fıstığı işletmesi bulunan bir ailenin ferdi olan Dr. Karakaş, İzmir de böyle bir konsept açarak gerçek Gaziantep tatlılarını ve yöresel kahvaltıyı İzmirliye tanıtmak istediğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Dededen beri 3 kuşaktır fıstık işi ile uğraşmaktayız. Fıstığın üretiminden tüketimine bütün aşamalarında varız. Antep’teki fıstık fabrikalarının başında babam bulunuyor. Ben de İzmir’de işimizi çeşitlendirmenin formüllerini hayata geçiriyorum.

Tatlı işine ilk olarak İzmir’den yola çıkarak giriyoruz. Yalnızca tatlı olmayacak tabii. Yöreye özgü kahvaltımız da olacak. Gaziantep’te en önemli öğün kahvaltıdır. Yöre halkı sadece peynir ve domatesle kahvaltı yapmaz. İyi hazırlanmış bir kahvaltının insanların güne iyi başlamasına yardımcı olduğuna inanılır. Misafirlerimize keçi sütünden yaptığımız dondurmamızı ve Ramazan nedeniyle çıkardığımız “güllaç”ımızı da tavsiye ediyorum. Kesinlikle tadına bakmalılar.

Künefe ve katmerde çok iddialıyız. Bu lezzetleri İzmir’de başka yerde bulamazsınız. Hedefimiz yalnızca Karşıyaka’da bir numara olmak değil. Karşıyaka’dan yola çıkarak Türkiye’de bir numara olmak. Anteplileri mutlu eden iki şey var. Birincisi “işte başarı” ikincisi “yemek kültürü.”

Dünyada insanların yaşamak için beslendiği, Anteplilerin ise yemek için yaşadığı söylenir, ki gerçekten öyledir. Antep’te yemek yapmak ve yemek gerçekten sanattır. Bu ilde herkes etin ve baklavanın iyisini bilir, 3-5 yaşındaki çocuklar bile gurme doğmuş gibidir. Rastgele  girilen herhangi bir lokanta, kebapçı, hatta sokak satıcılarında bile yenilen yemekler, tatlılar çok lezzetlidir. Antep’te yemek konusunda kalite ve çeşitlilik çok üst düzeyde. Yani dünya mutfakları arasında Gaziantep’in rakiplerine fark atması tesadüf değil.”

Dr.Necip İlker Karakaş 1989 Gaziantep doğumlu. Mersin Fen Lisesi sonrası Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiş. Hekimlik hayatı kısa sürmüş. Eşini de üniversitede tanımış. Yeşim Karakaş, Katip Çelebi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nda doktor. Necip İlker Karakaş ise künefe doktoru. Onun hastaları künefe severler

Dünyanın en lezzetli fıstığı Antep’te yetişiyor. Antep Fıstığı Gaziantep mutfağının tarihini taşıyan ve Türk mutfağını önemli bir düzeyde temsil eden bir lezzet… Yerel halkın bir mutfağın sürdürülebilirliğini sağlamada ve gelecek nesillere ulaşmasında sahip olduğu mutfağı tanımlamak çok önemli. Bir ülkeyi ziyaret eden turistlerin önemli isteklerinden birinin, o ülkenin yemek kültürünü tanımak olduğu açık. Her ülkenin mutfak yapısı incelendiğinde, kullanılan gıda, yemek pişirme, kullanılan gereçlerin farklı özellikleri var.

En lezzetli fıstıklarla tadına doyulmaz Antep baklavası yapılıyor bu kentte. Gaziantep’in eşsiz lezzetlerinden biri olan künefe Antepli ustaların elleri ile hayat buluyor. Damakları lezzetlendiren bir yiyenin bir daha asla vazgeçemeyeceği lezzet bizleri bekliyor.  Hünerli ustaların  tamamen doğal  gıdalarla hazırlayarak Antep unu ile harmanlanan kadayıflar,  künefe severlerin beğenisine sunuluyor.  Antep fıstığı ve kaymağının müthiş uyumu ile hazırlanan katmer ise her öğün yenebilecek hafif bir tatlı. Soylu’da her şey Antep’ten geliyor…

“Neden İzmir? Neden Soylu?”

“Babam İzmir’de işletme okurken bu kente aşık oldu. Biz de sık sık gelirdik. Dikili’de yazlığımız var. Bu kenti seviyoruz, bu kente artı değer kazandırmak istiyoruz .İzmir’in çeşitli ilçelerinde Soylu’nun sayısını artıracağız. Neden Soylu? Necip’in anlamı soylu da ondan”

“Şampiyonluk bileti bulmam gerek”

“Katmer’ in içinde şeker, krema ve Antep fıstığı var. Evde yapılabilecek bir yiyecek ama biraz beceri gerektiriyor. Çünkü hamur çok ince açılmalıdır. Künefe kadayıf kendi imalatımız, diğer şirketler toptan kadayıf alıyor, biz ise üretiyoruz. Kalite bu nedenle farklı oluyor. Yanında verilen süt ağzın tadını alıyor daha rahat yenmesini sağlıyor. Biz yanında bazıları gibi Antep fıstığı vermiyoruz. Fıstığın kilosu 210 lira. Çok ucuz fıstık veriyorlar, sadece göz boyama. Mekanımızda Antep bölgesine özgü olan Antep Kahkesi dahil olmak üzere yerel özel çerezler ve tuzlu atıştırmalıklar da bulunuyor.”

Dr.Necip İlker Karakaş genç, alçakgönüllü, sevgi ve tutkuyla iş yapan biri. Sabahın 6’sından gecenin 12’sine kadar dükkanda. Yorgunluğunu kickboks yaparak atıyor. Müzikle arası iyi, klarnet çalıyor. Bilim kurgu filmler seyretmeyi, fantastik kitaplar okumayı seviyor. Eşi ağzına tatlı koymayanlardan ama gerçek bir gurme. Önce ona tattırılıyor mekan menüsü. Kıyafetlerini seçmede de eşi ön planda. Otomobil tutkusu var .Audi A4 ü ile İzmir-Gaziantep yollarını çok arşınlamış. Hayallerinin çoğunu gerçekleştirmiş bir balık burcu. Galatasaray taraftarı. Söyleşimiz “Şampiyonluk maçına bilet bulmam gerek. Bana müsaade” ile noktalandı. Giderken de seslendi: “Akşam burada şampiyonluğumuzu kutlayacağız. Beklerim.”