Lider CMRT’ye bir ödül daha Lider CMRT’ye bir ödül daha
Dünyanın en önemli doğal sızma zeytinyağı kalite yarışması olarak kabul edilen Uluslararası Mario Solinas Kalite Yarışması’nda ödül alan, geçtiğimiz yıl GURME İZMİR-OLIVTECH 7. Zeytin,... Lider CMRT’ye bir ödül daha

Dünyanın en önemli doğal sızma zeytinyağı kalite yarışması olarak kabul edilen Uluslararası Mario Solinas Kalite Yarışması’nda ödül alan, geçtiğimiz yıl GURME İZMİR-OLIVTECH 7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda dünyanın en prestijli ödülüne değer görülen CMRT, Gaziantep’te, Zeytin Dostu Derneği, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen “11. Ulusal Zeytinyağı Oscarları’ ödül töreninde, CMRT Zeytinyağları ödüle layık görüldü.

Dünyaya açılma uluslararası marka olma yönünde ilerleyen CMRT gözünü yurtdışına dikti.  Ayvalık zeytinyağının daha yukarılara taşınması için de yoğun çaba harcayan, bunun için gerekirse bölgedeki tüm firmaların ve müstahsillerin de içinde yer alacağı bir kooperatif çatısı altında toplanmayı öneren CMRT Zeytinyağları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mustafa Cömert; “Ayvalık olarak ülkenin ilk coğrafi işaretli zeytinyağını üretiyoruz. Bu nedenle çok taklit ediliyoruz. Bazı işletmeler tağşiş yaptıkları ürünleri kentimizin adını kullanarak pazara sürüyor. Elimizi taşın altına koyup Ayvalık markasına hep birlikte sahip çıkmamız işte bu nedenle çok önemli” dedi. Bir asırlık tecrübeleri ile IV. kuşak olarak dedelerinin Midilli Adası’ nda başlattığı Zeytinyağı üretimine devam eden İbrahim Mustafa Cömert; “ Bu yıl zeytinyağları çok kaliteli olduğunu müstahsilin yüzü gülmektedir. Bugün bir dünya markası olan Ayvalık Zeytinyağını markamız CMRT ile dünyaya açıyoruz. Uluslararası arenada Ayvalık Zeytinyağını CMRT ile temsil etmek istiyoruz” dedi.

Başkan Cömert; “45 yıldır bu sektördeyim. Bu iş bilgi işi ustalık işi, işin içinde yoğrulmak, işini severek yapmak lazım. Marka olmak için sürdürülebilir olmak her yıl aynı lezzeti nefaseti standardı yakalamak lazım. Ayvalık Dünyanın en önemli zeytin bölgelerinden birisidir bütün yağlar zeytinler güzeldir. Önemli olan her yıl aynı nefaseti tadı yakalamanız gerekiyor. Biz soğuk ve normal sıkımlarımızda aynı kaliteyi nefaseti her yıl yakalıyoruz. Isıyı yükseltirseniz 45-50 derecede sıkım yaparsanız fazla zeytinyağı alırsınız ama içindeki mineralleri öldürür yağı yakarsınız. Zeytinyağı soğuk sever 20 derecede sıkım yapmak lazım. Dünyanın ve Ülkemizin en prestijli ödüllerini ülkemize Ayvalık’ımıza getirmekten dolayı mutluyuz” dedi.

Mesut VARLIK