Makat çatlaklarına ne iyi gelir? Makat çatlaklarına ne iyi gelir?
Günümüzde her yaş grubu insanın hemen hemen çok sık yaşadığı ve fazla önemsenmeyen rahatsızlıklarından birisi de kabızlıktır. Maalesef ki kabızlık gibi hastalıklar sonucunda kişilerde... Makat çatlaklarına ne iyi gelir?

Günümüzde her yaş grubu insanın hemen hemen çok sık yaşadığı ve fazla önemsenmeyen rahatsızlıklarından birisi de kabızlıktır. Maalesef ki kabızlık gibi hastalıklar sonucunda kişilerde makat çatlakları oluşumu muhtemeldir. Bir diğer adı ile anal fissür de diyebileceğimiz bu çatlaklar tuvalete çıkmayı oldukça zorlaştıran ve kişilerin yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Makat çatlakları daha çok ıkınma ve kabızlık problemleri sonucunda oluşmaktadır. Makat çatlağı bulunan kişilerin kanama, kaşınma, şişlik ve ağrı gibi şikayetlerle karışılaşmaları çok normaldir. Kadınlar erkeklere oranla bu hastalığa daha çok yakalanırlar. Özellikle gebelik dönemlerinde düzensiz dışkılamalar kadınların bu rahatsızlığa yakalanmasını artırmaktadır.

Sürekli katı gıdalar ile beslenmek ve lif yönünden zengin gıdalar ile beslenmemek kabızlık oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Kabızlık kişilerde ıkınma isteği uyandırdığı için de çatlak oluşumları görülür. Bunun yanı sıra yoğun ishal rahatsızlığı bulunan kişilerde de anal fissürler oluşabilmektedir. Hamilelik döönemlerinde daha çok ilk iki aylarda görülemektedir. Makat çatlağına ne iyi gelir? Laksatif gibi sürekli dışkı yumuşatıcı kullanmak, bağışıklık sisteminin zayıflaması, lösemi hastalığı, chorn hastalığı da bir diğer nedenler arasındadır.

  • Zeytinyağı kullanımına makat çatlaklarının tedavisinde daha sık yer verebilirsiniz. Zeytinyağının iltihap giderici özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinden dolayı bağırsaklardan dışkının geçmesini kolaylaştırmaktadır. Makat çatlakları sonrası kişilerde oluşan ağrıların giderilmesinde etkilidir. Rahatsızlık duyulan bölgeye zeytinyağını direk olarak uygulayabilirsiniz.
  • Son yıllarda daha popüler hale gelen hindistan cevizi yağı makat çatlaklarına da iyi gelmektedir. Direk cilt üzerine sürülerek uygulanabilir.  Kullandığınız hindistan cevizi yağı kısa sürede rahatlamanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde iki kere uygulamanızda bir sakınca bulunmamaktadır.  Sadece makat çatlağı için değil aynı zamanda çatlak oluşumunun temel nedenlerinden birisi olan kabızlık ve sindirim problemlerinin giderilmesinde de kullanılmaktadır.
  • Kabızlık gibi durumlarda bağırsaklar tam olarak çalışmaz ve kişiler ıkınarak çatlak oluşumuna neden olur. Elma sirkesi kullanımı oluşan bu gibi problemlerin önüne geçmektedir. Kabızlığı önlemesinin yanında bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesini sağlamaktadır. Bir su bardağı su içerisine bir yemek kaşığı kadar sirke ilave ederek bu karışımı içebilirsiniz. Gün içerisinde 2 kere tüketmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda da elma sirkesine yer verebilirsiniz.
  • Tam bir lif ve omega 3 kaynağı olan keten tohumu ile kabızlık sonrasında oluşan makat çatlaklarını tedavi edebilirsiniz. Keten tohumu baı durumlarda müshil olarak kullanılır ve bağırsak hareketlerinizin düzenlemesini sağlar.  Gün içerisinde bir miktar keten tohumunu bir su bardağı su içerisine koyarak içebilirsiniz. Bir süre sonra ıkınma şikayetlerinizin ve buna bağlı oluşan çatlakların geçtiğini farkedeceksiniz.
  • Makat çatlağı rahatsızlığınız bulunuyor ise bol lifli gıdalar hayatınızın bir parçası haline gelmelidir. Kendinize bol lifli bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. Kuru erik, kabak çekirdeği, baklagiller, yulaf ezmesi gibi besinlerde çok fazla lif bulunmaktadır.
  • Makat çatlakları tedavisinde bol bol sıvı tüketmeniz önemli bir yere sahiptir.
  • Makat çatlakları tedavisinde rahatlamanızı sağlayan etkili yöntemlerden birisi de sıcak su banyolarıdır. Kan akışının hızlanmasını sağlayarak iyileşmeleri hızlandırmaktadır. Ayrıca ılık su ile dolduracağınız küvete 15-20 dakika kadar oturmanız da ağrı ve şişliklerin giderilmesini sağlayacaktır.