OTC (Over the counter) yani tezgah üstü demektir. Yani reçetesiz satılabilecek ilaç demektir. Yıllardır dillendirilen yasa çıkarsa ne şartlarda çıkacak ve ne olacak? Yıllardır...

OTC (Over the counter) yani tezgah üstü demektir. Yani reçetesiz satılabilecek ilaç demektir. Yıllardır dillendirilen yasa çıkarsa ne şartlarda çıkacak ve ne olacak? Yıllardır dillendirilen bu konu yavaş yavaş vücut buluyor gibi. Yasaya göre öngörülen şu an geri ödeme kapsamında dediğimiz ilaçların büyük bir kısmının ödeme kapsamından çıkarılacağı. Ancak yasa çıktığında bu ilaçların satış noktasının neresi olacağı önemli. Yıllardır eczanelerce satılan bu ilaçların kontrolü yine eczanelerde bırakılacak mı? İşin içine başka mekanizmalar girecek mi?

Son yıllarda bazı firmalar OTC kapsamında değerlendirebilecek geri ödemeye girmeyecek olan ilaçlarla ilgili ciddi çalışmalar yapmakta ve pazarın yaklaşık 10 milyar lira gibi ciddi bir rakam olacağı öngörülüyor. Dünyada artan sağlık ve ilaç giderleri karşısında ülkeler üzerlerinden bu harcamayı olabildiğince atmaya çalışmakta. Ve bu çerçevede dünyada OTC yasasının uygulandığı pek çok ülke var. Ama bu uygulamanın halk sağlığı üzerindeki etkisi nasıl öncelikle? Konuya tamamen para olarak bakmamak lazım. Bu yasa çıkmalı mı? Bana göre evet sınırlarının net ve çıkacak ürünlerin çok ciddi değerlendirmeler sonrası olması gerekir. Ancak bu ürünler eczanelerde kalmak koşuluyla.

KORKULAN BAŞA GELİR

Bir insanın ağız yoluyla aldığı ve vücuduna giren ve ilaç kapsamında değerlendirilmiş olan ürünlerin eczacı kontrolünde olması şart. Tarım Bakanlığından izinli olması bunların hiç zararı olmadığı ve tamamen masum olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bu ürünlerin sadece beyan esaslı izin alınarak pazara verildiği düşünülürse olabilecek problemleri varın siz düşünün. Ancak bu izine tabi bir ürünü kullandığınız zaman problem yaşamışsanız ve bunu şikayet etmişseniz o zaman bu ürünler değerlendirmeye alınıyor. Şikayet üzerine beyanda belirtilen ürüne ait özellikler üründe gerçekten var mı? Yoksa başka maddelerde var mı? Yıllarca zayıflama ilaçlarından ölen insan haberleriyle karşılaştık Sağlık Bakanlığınca yasaklanmış olan etken maddenin neredeyse 10-20 katı bulundu bu ürünlerde. Ki bu ürünleri insanlar internetten gelişi güzel aldılar. Nerede nasıl üretildiğini sorgulamadan.

Yasa çıkarsa ve eczanede kalmazsa ne olur? Reklamın insan üzerindeki etkisi kaçınılmaz. Bu ürünler eczane dışına markete çıkarsa ve insanlar kolayca bu ürünlere ulaşacak ve internetteki yazılan yorumlara göre kendince kullanacak. Bu ürünü rafına koyan marketlerin amacı ne? Kar elde etme ve bu konuda vatandaşa kim bilgi verecek. Amerika’da yıllık yaklaşık 10 bin kişinin bu ürünlere bağlı problemlerden dolayı öldüğü belirtiliyor. Komşunun ilacı iyi geldiği kavramla ilaç içilen ülkemde oluşabilecek sorunlar ve bunların tedavi giderleri acaba ülke ekonomisine nasıl bir yük getirecek.

Bu satış noktalarına eczacı alınabilir diye düşünebilirsiniz. Acaba kaç çalışan rafa konulan ürünleri satmamak için hastaya doğru bilgi verebilecek. Çoğunun kullandığı ilacı bilmediği noktada fal mı bakılacak buralarda hasta için uygun mu diye? Bunlar ilaç değil diyemezsiniz yıllardır eczanelerde ilaç kapsamında bulunan bu ilaçların devlet politikası olarak ödeme kapsamından çıkartılması bunların ilaç olmadığı anlamına gelmez. Her bitkisel ürünün masum olduğu anlamına gelmediği gibi. Bu da ayrı bir konu. Nereden geldiği belli olmayan bitkilerin tozlu çuvallarda sergilenmesi. Ağlayasım var diyenlere ağlayın daha çok ağlarız bu mantıkla gidersek.

Sağlıkla kalın…

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.