Rivayet şudur ki, Türkiye’de lüks segmentte araç satış yapan bir marka, devlet babanın kendilerinden daha fazla kazandığını söyler dururmuş. KDV’si ve ÖTV’si ile tam...

Rivayet şudur ki, Türkiye’de lüks segmentte araç satış yapan bir marka, devlet babanın kendilerinden daha fazla kazandığını söyler dururmuş. KDV’si ve ÖTV’si ile tam bir kazanç kapası sıfır otomobil satışı. Sonuçta arabaya olan merakımız hele ki lüks otomobil tutkumuz dünyanın diğer ülkelerinden hiç de az değil. Sağ olsun devlet baba da işini iyi bildiğinden ne vatandaşı ne de otomobil markasını, tuttuğu yerden bırakmıyor. Parasını bir güzel tahsil eden devlet baba, ‘Güzel günler’ diyerek HGS’li otoyollara salıveriyor herkesi… Bizler de dürüst vatandaşlar olunca misler gibi ödüyoruz bütün bedelleri. Sorun değil, devlet baba sağ olsun.

Son bir yıldır ise ÖTV ile ilgili derdimiz; hurda araç teşviki ile sanki pamuk şekeri gibi çikilop haliyle hayallerimizi süslüyordu. Beklenen oldu ve devlet baba daha önce kanunla yaptığı düzenlemeyi tebliğ ile hayatımıza soktu. Geçtiğimiz gün Maliye Bakanlığı’ndan yayınlanan tebliğ ile 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başlamış oldu. İşi daha süslü şekilde ifade edecek olursak; ihraç edilecek veya hurdaya çıkartılacak araçla aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden özel tüketim vergisinin terkin edilecek kısmı kavramı hayatımıza girmiş oldu. Güzel değil mi?

Ancak mevcut algı ile işin aslı arasında biraz fark var. Yani 10 bin TL’ye varan indirim belli şartlarda geçerli. Birincisi satın almayı düşündüğümüz yeni aracın matrahı 46 bin TL’yi aşmayacak. Aşarsa ne olur? Özetle ifade edersek otomobilin matrahı 46-80 bin TL arasında ise bu rakam 8 bin TL’ye; matrahı 80 bin ve üzerinde ise 3 bin TL’ye düşüyor. Diğer bir değişle pahalı bir otomobil alma hayaliyle 10 bin TL’lik indirim pek örtüşmüyor. Hani varsa elinizde vazgeçtiğiniz, görmek istemediğiniz bir araç; bunu rahatlıkla verebilirsiniz. “Kullanmasam da bir arabam daha olsun” diyorsanız aracınızın bir kenarda durmasında bir sakınca yok. Hani 10 bin TL hayaliniz suya düşmesin diye detaylandırıyorum konuyu. Öbür türlü karar tabi ki araç sahibinin.

Buradan da anlaşılacağı üzere devlet baba, öyle kolay kolay ÖTV gelirinden vazgeçmiyor. ÖTV indirimini bile mikro ölçekte yapıyor. Bu nedenle büyük hayallere kapılmamakta fayda var. Bir yıl sonraki haberlerde ‘Hurda indiriminde tahminler tutmadı, Vatandaş hurdasına sahip çıktı’ gibi başlıkları görür müyüz acaba? Bekleyelim bakalım, ne olacak? Ramazan Bayramınızı kutluyorum. Haftaya görüşmek üzere hoşça kalın…