Yazı Kampı, yoğun ilgi görünce ve bazı sitemler gelince, sanata katkı için yeni bir çalışma başlattık. 3 ay sürecek bu etkinliğimizde neler var,...

 

Yazı Kampı, yoğun ilgi görünce ve bazı sitemler gelince, sanata katkı için yeni bir çalışma başlattık. 3 ay sürecek bu etkinliğimizde neler var, buyurun bir göz atalım…

Seferihisar’da gerçekleştirdiğimiz Yazı Kampı sonrası Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden çok sayıda mail aldım. Bu etkinliği kaçıranlar ya da kendi şehirlerinden işleri dolayısıyla ayrılamayanlar sitem ediyordu. İşte bu tür durumlar için Kurmaca İşler bir atölye planladı ve benden de eğitmeni olmamı rica etti.

Yazar olarak benim eğitim vereceğim bu farklı E-Atölye 20 Ekim’de başlıyor. 3 ay sürecek olan öykü atölyesi sınıf ortamında değil mail üzerinden yapılacak. Böylece Türkiye’nin her yerinden katılmaya olanak verecek. Zaman sıkıntısı da olmadığından, isteyen gün içinde, isteyen akşam işten veya okuldan geldikten sonra atölyeye devam edebilecek.

 

Katılımcılara yeterli pratik yapma imkânı sunan bu atölyede işleyiş şu şekilde:

 

 1. E-Atölye üç ay sürecektir.
  Her katılımcıdan 15 günde bir öykü yazmaları beklenir. Yazma deneyimi olmayanlar, gerekli yönlendirmelerle yazmaya teşvik edilecektir.
  3. Öyküler e-posta yoluyla gönderilecektir.
  4. Yazılan öyküler Gülşah Elikbank tarafından incelenir, editöryel bir süreçten geçer. Katılımcılara kurmacanın pratikleri, öykülere eklenen notlarla anlatılır. Gerekli kuramsal ve edebi tavsiyeler sıralanacaktır.
  5. Edisyon sürecinden geçen öyküler, katılımcılara yine e-posta ile iletilecektir. Bu üç ay boyunca devam edecektir.
  6. Okuma notları ve okuma programları ile katılımcılar yönlendirilecektir.
 2. E-Atölye Koşulları
  Katılımcıların öykü yazması zorunludur.
  2. Yaş sınırlaması yoktur. Çünkü yazmanın yaşı olmaz.
  3. E-Atölye e-posta üzerinden yürütüleceği için, isteyen istediği şehirden katılım sağlayabilir.
  4. Katılım verimli bir süreç geçirmek için 12 kişi ile sınırlıdır.
  Ücret ve işleyiş hakkında detaylı bilgi almak için iletişim:

BAŞVURU VE İLETİŞİM:

E-posta: kurmacaatolye@gmail.com 
Telefon: 0541 667 23 27

 

Haftanın Kitapları

 

 

Kitap Adı: Simone de Beauvoir Aramızda

Yazar Adı: Julia Kristeva

Yayınevi: Sel Yayıncılık

 

Julia Kristeva ve Simone de Beauvoir… Kadın özgürlüğü mücadelesinde ufuk açıcı çalışmalarıyla anılan iki isim, iki düşünce insanı, iki yazar… Kristeva’nın hayranlık ve eleştirellikle ele aldığı, dönemini önceleyen ve kendisini kuşatan Simone de Beauvoir üzerine yazılarından oluşan bu derleme bizi Beauvoir’ı yeniden okumaya davet ediyor. Hem yaşamıyla hem de eserleriyle antropolojik bir devrim gerçekleştirmiş, bireysel ve toplumsal geleceğimize damgasını vurmuş Beauvoir’dan bu yana feminist hareketin temel sorunlarına, farklılaşan algı ve yaklaşımlarına güçlü bir değini niteliği taşıyor. Çin’den Afganistan’a uzanan bir coğrafyada temel yaşam haklarından dahi mahrum kadınların mücadelesini yine Kristeva’nın kaleminden okuduğumuz bu derleme, her ikisinin de düşün evrenine derinlemesine bir giriş…

 

 

Kitap Adı: Yanlış Tercihler Mahallesi

Yazar Adı: Mario Levi

Yayınevi: Everest Yayınları

Mario Levi, yeni romanı Yanlış Tercihler Mahallesi’nde sıradışı bir mahallede yaşayan sıradışı karakterlerin iç içe geçmiş öykülerini son derece çarpıcı bir biçimsel üslupla anlatıyor.

Herkesin mutlaka bir kez, hayatının tüm akışını değiştirecek yanlış bir tercih yaptığı, sonra da ömrünü bu tercihle hesaplaşmaktan kaçarak tükettiği hüzünlü bir yer. Adı üstünde: Yanlış Tercihler Mahallesi!

Kimler yok ki bu mahallede? Süslü Niko, Anet, Şişko Nuri, Garip Lolo, Deli Burhanettin, Eserekli Adalet, Fırıldak Selami, Fişek İsmail, Briyantinli Sabri, Horoz Sencer, Benli Şaziye, Konsolos Fahri Bey, Mösyö Aldo, Katina, Diana, Serra, Bruno, Lena, Aksak Azize, Pasaklı Vera, Kuaför Fikret, Çilli Meral ve diğerleri… Herkes yanlış tercihinin hikâyesini anlatıyor, benzerini, suç ortağını, acısını paylaşabilecek olan birilerini bulabilmek ümidiyle…

Etkinliklerimiz İstanbul yolcusu, bekleriz efendim!

 Uzun süredir İstanbul’daki okurlarım ne zaman orada bir söyleşiye katılacağımı soruyordu. Doğrusu yaz aylarının tüm güzelliği Ege’deyken pek İstanbul’a yolum düşmemişti. Ama artık sonbahar geldi ve bize de hem İstanbul hem de Anadolu’nun farklı şehirlerinin yolu gözüktü. İlk etkinlik, 22 Ekim’de saat 15.00’da MSKM İstanbul Ataşehir’de Doğan Kitap Genel Yayın Yönetmeni Cem Erciyes ve şair, yazar, sanatçı Orhan Alkaya’nın da benimle birlikte katılacağı “Sanat İyileştirir” söyleşisi.

Sonrasında zaten İstanbul Kitap Fuarı geliyor. Ben de 4 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da Doğan Kitap standında İhtimal ve Medusa’nın Pusulası kitaplarımı imzalayacağım. Hangisinde uygunsanız, beklerim efendim.

Yazmak öğretilebilir bir şey midir? Yazı atölyeleri faydalı mıdır? Bu sorular yazarlık kurslarının ABD’de 1950’li yıllarda ilk çıkışından beri soruluyor. Ülkemiz için birkaç yıllık tarihi olan bu kurslar, yazarlığa merak salan insanların artmasıyla giderek çoğalıyor. Semih Gümüş, Murat Gülsoy, Mario Levi, Sedat Demir yazarların atölyelerine katılan isimlerden başarılı olan birçok kişi ilk dosyalarını bastırmayı başardı bile.

Ülkemizde genelde 8 haftaya yayılan, seçilen bir mekân/sınıf ortamında bir araya gelen kursiyerlere yazmanın “sırları” anlatılır. Birçok teorik bilgi sıralanır, kursiyerlere yazmayı öğretmekten çok, yazmayı öğrenmeye giden yollar gösterilir. Okunması gereken kitaplar, izlenmesi gereken filmler üzerine konuşulur. Bunlar yazmaya yeni başlayanlar için kesinlikle önemli bir adımlardır. Fakat yeterli midir? Tüm katılımcılar yeterli pratik yapma olanağı bulabilir mi?

Belki de bütün yazarların hem fikir olduğu bir şey vardır: Yazmak yazarak öğrenilir. Ancak doğru yönlendirmeler, değerlendirmeler ve dönütler olmadığında havanda su dövmek gibi bir sonuçla karşılaşılabilir. Yazarlığın öğrenilebilir bir şey olup olmadığı sorulduğunda Kurt Vonnegut şu yanıtı vermiştir: “Yaratıcı yazarlık kursları açılmadan çok önce yaratıcı yazarlık öğretmenleri vardı, isimleri o zaman da şimdi de aynı, onlara editör denir.”

Yazarlara yeterli pratik yapma imkânını sunmak ve her birine birebir editörlük yapma şansı bulmak için Dedalus Kitap’ın yayın yönetmeni Sedat Demir ve editörü Baran Güzel tarafından E-ATÖLYE adında yeni bir yaratıcı yazarlık kursu düzenlendi. Sedat Demir’in üç dönem boyunca yürüttüğü bu atölye diğer kursların aksine 8 hafta değil, 3 ay sürüyor ve sınıf ortamında değil mail üzerinden yapılıyor. Türkiye’nin her yerinden katılmaya olanak veriyor bu yüzden. Zaman sıkıntısı da olmadığından, isteyen gün içinde, isteyen akşam işten veya okuldan sonra atölyeye devam edebiliyor. 4. dönemde Kemal Varol’la devam edecek E-ATÖLYE 10 Ekim’de başlayacak. İşleyiş ise şöyle olacak:

 1. E-Atölye üç ay sürecektir.
  Her katılımcıdan 15 günde bir öykü yazmaları beklenir. Yazma deneyimi olmayanlar, gerekli yönlendirmelerle yazmaya teşvik edilecektir.
  3. Öyküler e-posta yoluyla gönderilecektir.
  4. Yazılan öyküler Kemal Varol tarafından incelenir, editöryel bir süreçten geçer. Katılımcılara kurmacanın pratikleri öykülere eklenen notlarla anlatılır. Gerekli kuramsal ve edebi tavsiyeler sıralanacaktır.
  5. Edisyon sürecinden geçen öyküler, katılımcılara yine e-posta ile iletilecektir. Bu üç ay boyunca devam edecektir.
  6. Okuma notları ve okuma programları ile katılımcılar yönlendirilecektir.
 2. E-Atölye Koşulları
  Katılımcıların öykü yazması zorunludur.
  2. Yaş sınırlaması yoktur. Yazmanın yaşı olmaz.
  3. E-Atölye e-posta üzerinden yürütüleceği için, isteyen istediği şehirden katılım sağlayabilir.
  4. Katılım verimli bir süreç geçirmek için 12 kişi ile sınırlıdır.
  Ücret ve işleyiş hakkında detaylı bilgi almak için iletişim:
  E-posta: kurmacaatolye@gmail.com
  Telefon: 0541 667 23 27

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.