Günümüz dünyasında tam anlamıyla teknolojiyle yaşıyoruz. Teknolojinin değmediği tek bir alan bile yok. Ancak iyi niyetlisi de kötü niyetlisi de hemen hemen her imkandan...

Günümüz dünyasında tam anlamıyla teknolojiyle yaşıyoruz. Teknolojinin değmediği tek bir alan bile yok. Ancak iyi niyetlisi de kötü niyetlisi de hemen hemen her imkandan faydalanabiliyor. İşte bu ayrımı sağlamak adına yeni bir sisteme geçecek olan Çin farklı bir hayatın kapısını aralayacak. Çin’de yaşayanlar yaşayış biçimlerine göre değerlendirilecek ve ona göre hizmet alacak. 2020’de faaliyete başlayacak sistemin adı ‘sosyal skor’. Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulamayla çalışacak olan sistemde kullanıcılar hem sanal hem de gerçek hayatlarında izlenerek derecelendirilecek. Notu yüksek olan ayrıcalıklı hizmet alırken kötü notlular kendilerine eş bile bulamayacak.

Devlet, halkın her adımını dijital olarak takip edecek, bireyleri genel ahlak ve düzene uyup uymadığına göre değerlendirip kişisel ‘kredi notu’ vermeye başlayacak. ‘Bunu zaten yıllardır pek çok ülke yapıyor’ diyebilirsiniz ancak bugüne kadar farklı ülkelerde gerek sosyal medya ve gerekse insanların gerçek dünyadaki faaliyetlerinden toplanan bilgilerle çoğunlukla gayri resmi olarak yapılan bu tür takipler artık resmi olarak yapılmaya başlanıyor.

Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulama ile vatandaşlarla iletişime geçecek olan sistem son yedi yıldır Çin’in Jiangu bölgesinde pilot proje olarak test ediliyor. Bazı düzeltme ve eklemelerle zenginleştirilen sistemin 2-3 yıla kadar ülke genelinde kullanılacak seviyeye geleceği belirtiliyor. Sistem, insanları yasal ve ahlaki normlara uygunluğuna göre A, B, C ve D olarak dört farklı kademede puanlandıracak.

PUAN SİSTEMİ

A, 1050 puan ve üzerinde notu olan dürüst ve örnek insanlardan oluşacak. D kategorisini ise notu 599 puandan düşük, diğer bir ifadeyle ahlaksız ve güvenilmez insanlar oluşturacak. Puanlama sosyal medyadan gerçek hayata her alanı kapsayacak. Yaya olarak karşıdan karşıya geçerken yaya geçidi kullanılmadı mı? Faturalar zamanında ödenmedi mi? Bu ve bunun gibi soruların yanıtı evet ise ülke kişiyi ona göre değerlendirecek. Ancak toplumda başkalarına yardım edenler, yaşlı anne babasına destek olanlar ve hatalı davranışta bulunanları ihbar edenlere ek puanlar gelecek. Kredi durumu uygulama üzerinden anlık olarak vatandaşlara bildirilirken iyi davrananlara övgü, kötü davrananlara ise uyarı mesajları gönderilecek. Kimin iyi kimin kötü olduğuna yazılımların karar verecek olması ise insanlık tarihinde yeni bir sayfa açacak.

Uygulama amacına ulaşabilirse kulağa hoş geliyor. Belli mi olur belki yakın gelecekte Türkiye de böyle bir düzenleme yoluna gider…