Sağlıklı çocukluğun temel taşı; protein Sağlıklı çocukluğun temel taşı; protein
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, bozulmuş doku bütünlüğünün sağlanması ve sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için proteinlerin beslenmenin temel taşlarından olduğunu vurguladı,... Sağlıklı çocukluğun temel taşı; protein

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, bozulmuş doku bütünlüğünün sağlanması ve sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için proteinlerin beslenmenin temel taşlarından olduğunu vurguladı, “Çocuklarda büyüme ve gelişmenin sağlıklı olması için protein gereksinimlerinin titizlikle karşılanması gerektiğini belirtti, “Protein eksikliği çocuklarda hafif bir zayıflık ve ağır bir fiziksel gelişme geriliğine yol açar. Çocukların bağışıklıkları düşük veya çok düşük oldukları için çok kolay ve sık hasta olup genelde bu hastalıklar ile yaşamak zorunda kalırlar” dedi.

1 yaşındaki çocuğun büyümesi için günde 12 gram protein alması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yağcı, şu bilgileri verdi: “Sağlıklı çocuklarda protein gereksinimi  genelde 1-1.2 gramdır. Yani 1 yaşında ortalama 10 kilogram olan bir çocuğun büyümesi için gerekli olan asgari protein günde 10-12 gramdır.

Proteinlerin iki kaynağı vardır: Hayvansal ve bitkisel. Hayvansal kaynaklı olanlar, beyaz ve kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleridir. Bitkisel olanlar ise; baklagiller ve tahıllardır.  Özellikle yumurta anne sütünden sonra en kıymetli proteindir. Tavuk ve yumurta ülkemizin her yerinde çok kolay ulaşılan ve en ucuz protein kaynaklarıdır. Dikkat edilecek husus bu protein kaynakları insan sağlığı açısından riskli olan katkılardan olabildiğince uzak ve doğal olmalıdırlar.

Bir de işin tat ve kıvam kısmı var. Tat için ek olarak kullanılacak yağ (tereyağı ve zeytinyağı dışındakiler önerilmez) kimyon ve tarçın gibi baharatlar tat beğenisi için yardımcı olabilir. Ancak tuzdan ve şekerden kaçınmak gerekir. Örneğin çocuklar önce köfteyi sonra pirzolayı kabullenirler. Bunlar kıymalı, et püreli çorba, tandır veya tencere yemekleri olabilir. Beyaz ve kırmızı et fırın, ızgara veya haşlama olabilir ancak yanmamasına dikkat etmek gerekir.” İZMİR,(DHA)